wtorek, 24 lutego 2026 00:05
Reklama
Reklama
Reklama

Listy Przerwy-Tetmajera - ze strychu do biblioteki PAN

GDAŃSK. Gdańska biblioteka PAN zainteresowana jest kupnem znalezionych na strychu w Sopocie listów Przerwy-Tetmajera.
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk jest zainteresowana kupnem listów i niepublikowanych wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Listy te znaleziono niedawno na jednym z sopockich strychów. Placówka szuka już ewentualnych źródeł funduszy na zakup rękopisów.
- Będę rozmawiać na ten temat z jedną z fundacji działających na terenie Polski - powiedział PAP dyrektor biblioteki, Maria Pelczar.  
Na kilkanaście nieznanych dotąd wierszy, napisanych własnoręcznie przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera, jednego z największych poetów okresu Młodej Polski, natrafił niedawno na strychu sopockiej kamienicy Zbigniew Okuniewski,członek Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.  Znalezisko wymaga bowiem renowacji.
Pamiętnik wraz z jego zawartością znajduje się pod opieką sopockiego antykwariusza Marka Knoblaucha.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
słaba mżawka

Temperatura: 3°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama