W pierwszy piątkowy wieczór po długim weekendzie, 10 maja 2013 roku, o godzinie 19:00, ponownie zabrzmią „Arcydzieła muzyki na żywo”. Tym razem w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod opieką Ernsta van Tiela zagrają młodzi, utalentowani i wieloktornie nagradzani artyści.
Orkiestrze Symfonicznej FB towarzyszyć będą muzycy z Trójmiasta i okolic: Szymon Morus, dyrygent ze Straszyna oraz gdynianim Włodzimierz Reif, grający na waltorni student gdańskiej Akademii Muzycznej. Całości dopełni, ucząca się w tej samej Akademii, fortepianistka Luiza Sobkowiak.
W programie wieczoru znajdują się Koncert fortepianowy f-moll op.21 Chopina – będący jednym z pierwszych znaczących utworów, które powstały po ukończeniu przez Chopina studiów. Koncert nawiązują wyraźnie do formy i konwencji koncertów tworzonych w stylu brillant, stylu muzyki fortepianowej I połowy XIX wieku, komponowanych przez Johanna Nepomuka Hummla, Ferdinanda Riesa, Friedricha Kalkbrennera, Johna Fielda, Ignaza Moschelesa, Carla Marię Webera, a w Polsce przez Franciszka Lessela i Feliksa Ignacego Dobrzyńskiego.
Mimo młodego wieku, w koncercie tym Chopin doprowadził do doskonałości środki typowe dla stylu brillant. W partiach solowych odnajdujemy: błyskotliwość, wirtuozerię, różnorodność ornamentalnych figur pianistycznych i popisowość, połączoną z poetycznością fortepianowej kantyleny.
Program koncertu uzupełni utwór, który miał być hołdem dla wiedeńskiego walca i rodziny Straussów: La valse Ravela Maurice Ravela. Balety Rosyjskie szukały nowego przedstawienia. Kompozycja powstała więc na zamówienie jako ‘poemat choreograficzny’. Utwór łączy dwie epoki. Jedna, tkwi jeszcze w XIX wieku, w atmosferze roztańczonego Wiednia. Druga wybiega w przyszłość poprzez rozwinięcie technik kompozytorskich, ale jednocześnie skażona jest smutkiem wynikającym z doświadczeń niedawno zakończonej wojny. Choć, kompozycja nie spotkała się z entuzjazmem zamawiającego, niejakiego Diagilewa, to La Valsewłączyła do swojego repertuaru w 1929 roku Ida Rubinstein, jedna z najbardziej ekspresyjnych tancerek międzywojennego dwudziestolecia.
Oprócz kompozycji znanych klasyków, posłuchać będzie można także utworu Stonehenge na orkiestrę symfoniczną Kamila Cieślika, kształcącego się w kompozycji również na gdańskiej Akademii.
Z kolei w piątek, 17 maja, tradycyjnie o godz. 19:00 Filharmonia Bałtycka zaprasza melomanów do wspólnego świętowania dwusetnej rocznicy urodzin Richarda Wagnera. Sala koncertowa na Ołowiance wypełni się dźwiękami muzyki mistrza i jej współczesnej aranżacji autorstwa Henka de Vliegera. W programie dwa utwory jednego z najsłynniejszych niemieckich kompozytorów okresu romantyzmu: tragiczna opera w pięciu aktach o pełnym tytule Rienzi, der letzte Tribunen (Rienzi, ostatni z trybunów) oraz Wesendonck Lieder. Cykl piosenek powstał w czasie pracy Wagnera nad Tristanem i Izoldą. Złożonony jest z pięciu utworów, skomponowanyh do tekstów Matyldy Wesendock, w której muzyk był – według opowieści – szaleńczo zakochany.
Podsumowaniem koncertu będzie współczesne dzieło holenderskiego perkusisty, kompozytora i aranżera Henka de Vliegera. Mimo wielu autorskich kompozycji, najbardziej znany jest z aranżacji muzyki klasyków na orkiestrę i zespoły instrumentalne. Na ołowiance usłyszymy jego wersję wagnerowskiego utworu Meistersienger: An Orchestral Tribute.
* * *
10/05/2013 piątek, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Bilety w cenie 10-45zł
ARCYDZIEŁA MUZYKI NA ŻYWO
Luiza Sobkowiak fortepian
Włodzimierz Reif waltornia
Ernst van Tiel dyrygent
Szymon Morus dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PF
Program:
Kamil Cieślik Stonehenge na orkiestrę symfoniczną
Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op.21
Reinhold Glière Koncert na waltornię op.91
Maurycy Ravel La Valse
17/05/2013 piątek, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Bilety w cenie 10-40zł
KONCERT JUBILEUSZOWY WAGNERA
Ernst van Tiel dyrygent
Barbara Kubiak sopran
Orkiestra Symfoniczna PFB
Program:
Richard Wagner Uwertura Rienzi
Richard Wagner Wesendonck Lieder
Henk de Vlieger An Orchestral Tribute to Wagner







Napisz komentarz
Komentarze