sobota, 14 lutego 2026 04:42
Reklama
Reklama
Reklama

Para Prezydencka spacerująca w pobliżu mola...

W Sopocie na budynku byłego Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową, przedstawiającą Go jako akademickiego nauczyciela. Stowarzyszenie "Godność" w liście do władz Sopotu wyraża gotowość gotowość do zorganizowania konkursu na wykonanie projektu pomnika i jego otoczenia.
Para Prezydencka spacerująca w pobliżu mola...

Pan Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu,

Pan Wiaczesław Augustyniak - Przewodniczący Rady Miasta Sopotu,

Dnia 26.10.2013 r. w Sopocie, przy ul. Kościuszki 47, na budynku byłego Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, w którym przez wiele lat wykładowcą był śp. Lech Kaczyński, uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową, przedstawiającą Go jako akademickiego nauczyciela.

W uroczystości wzięło udział ponad 200 osób, wśród nich córka Marii i Lecha Kaczyńskich – Marta, brat Jarosław Kaczyński oraz ks. abp. Sławoj Leszek Głódź, który poświęcił tablicę i odmówił modlitwę za ofiary katastrofy smoleńskiej.

W tej uroczystości uczestniczyli także: Pan Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu i Wieczesław Augustyniak- Przewodniczący Rady Miasta, liczni mieszkańcy, działacze NSZZ Solidarność z p. Piotrem Dudą na czele, posłowie, radni Sopotu i Gdańska a także dawni opozycjoniści i byli więźniowie polityczni – obecnie członkowie Stowarzyszenia Godność.

W krótkim przemówieniu Grzegorz Bierecki, senator RP i przewodniczący Rady Nadzorczej SKOK, przypomniał długoletnie związki śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Sopotem oraz zaapelował do Pana Prezydenta Sopotu i Przewodniczącego Rady Miasta o wyrażenie zgody na budowę pomnika. Zaproponował pomnik w formie Pary Prezydenckiej, spacerującej w parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich (w pobliżu mola).

Senator Grzegorz Bierecki  podkreślił, że pomnik nie tylko godnie upamiętni Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonkę, ale doda Miastu splendoru, będzie też świadczyć, że Władze Miasta i jego mieszkańcy szanują ludzi, którzy zasłużyli się Ojczyźnie.

Propozycję senatora RP G. Biereckiego zebrani przyjęli oklaskami. Zapewnił on Pana Prezydenta, że koszt budowy pomnika nie obciąży budżetu Miasta.

Wielu członków Stowarzszenia Godność znało Lecha Kaczyńskiego z dzialalności związkowej i politycznej w latach 1980-2010. Wielu z nas odznaczył kiedy został Prezydentem. Uznaliśmy tę inicjatywę za godną poparcia.

Mając doświadczenie w realizacji tego typu inicjatyw (głaz-pomnik Z. Herberta w Sopocie, pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Reagana w parku na Przymorzu, przywracanie krzyża na mogiły żołnierzy Westerplatte) zgłaszamy gotowość do zorganizowania konkursu na wykonanie projektu pomnika i jego otoczenia.

W skład komisji konkursowej weszliby artyści-rzeżbiarze i architekci przestrzeni, w tym wskazani przez Władze Miasta Sopotu. Moglibyśmy się podjąć wyboru odlewni i wykonawców pomnika wraz z jego otoczeniem.

Zwracamy się zatem do Pana Prezydenta i Rady Miasta Sopotu z prośbą o wyrażenie zgody na budowę ww. pomnika oraz o rozważenie naszego udziału w realizacji tego przedsięwzięcia.

Z poważaniem

Stanisław Fudakowski - Sekretarz

Andrzej Osipów - Wiceprezes

Czesław Nowak - Prezes

Gdańsk, dnia 28 października  2013 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

28.10.2013 14:05
no może Karnowski się wyłamie i zgodzi się na pomnik tych zacnych sopocian

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
oszołomy 28.10.2013 12:24
... ach ten porywający uśmiech!

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -2°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama