W piątek 10 kwietnia br. w kościele pw. Św. Brygidy w Gdańsku została odprawiona msza św. w intencji ofiar tragedii w Smoleńsku, gdzie 5 lat temu zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polski prof. Lecha Kaczyński z małżonką Marią i 94 osobami, udającymi się na obchody 70-rocznicy zbrodni katyńskiej. Mszy św., z udziałem ponad 30 księży, przewodniczył ksiądz arcybiskup Leszek Sławoj Głódź. Wśród uczestników byli m.in.: rodziny ofiar Katarzyna i Kacper Płażyńscy, Ewa Solska, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, posłowie Andrzej Jaworski, Kazimierz Smoliński, Leszek Śniadek, radni miasta Gdańska, sejmiku pomorskiego. Wypatrzyliśmy również Tadeusza Fiszbacha, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych w 1980 r.
Homilię rocznicową wygłosił ks. arcybiskup Głódź, który wskazał, że prawda o tragedii smoleńskiej jest wciąż żywa i pozostaje cały czas do wyjaśnienia.
W czasie mszy św. w kościele św. Brygidy zostało odsłonięte Epitafium Smoleńskie, autorstwa prof. Wawrzyńca Sampa, znanego gdańskiego artysty. Epitafium odsłonili Ewa Solska, Kacper Płażyński i Jerzy Milewski, a poświęcenia dokonał ks. arcybiskup Leszek Sławoj Głódź. Piękną oprawę muzyczną mszy św. zapewniła orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej i chór z Trąbek Wielkich.
Po mszy św. zebrani udali się w marszu milczenia z żonkilami do Bazyliki Mariackiej z transparentem „Idźmy drogą prawdy”. W bazylice ks. arcybiskup Głódź odprawił modlitwę w kaplicy bocznej, gdzie znajduje się pomnik ofiar tragedii smoleńskiej i grób Marszałka Macieja Płażyńskiego. Delegacje i uczestniczący w modlitwie za ofiary złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem i grobem marszałka.
Więcej zdjęć z mszy św. i marszu znajdziesz w galerii TUTAJ








Napisz komentarz
Komentarze