poniedziałek, 16 lutego 2026 20:37
Reklama
Reklama
Reklama

Szósta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku za nami

Już ponad 18 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku. Uroczystość zakończenia kolejnego sezonu odbyła się 9 grudnia na Wyspie Spichrzów, z widokiem na Motławę.
Szósta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku za nami

Infrastruktura wodna Gdańska zmienia się na naszych oczach, a tym zmianom już od sześciu lat nieodłącznie towarzyszy Program Edukacji Morskiej. Po prawie półwieczu jachty znów mogą cumować przy Wyspie Spichrzów wzbogacając krajobraz Głównego Miasta. To przestrzeń spotkania historii
z przyszłością i dlatego właśnie tu odbyło się podsumowanie kolejnego sezonu Programu, który jest przykładem nowoczesnej edukacji morskiej i jednocześnie kontynuacji tradycji Miasta Gdańska.

W pawilonie informacyjnym Granarii Gdańsk spotkali się przedstawiciele instytucji  zaangażowanych  w realizację Programu oraz dyrektorzy szkół. Podczas uroczystości podsumowany został kolejny rok żeglarskich aktywności.

Na liczne walory edukacyjne żeglarstwa zwrócił uwagę Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rozwoju Społecznego: Kluczowym jest doświadczenie, podczas którego grupa uczniów staje się załogą i wspólnymi siłami wprawia jacht w ruch. Podziwianie Gdańska z wodnej perspektywy uświadamia, jak znaczącą rolę w historii i rozwoju naszego Miasta odgrywał i odgrywa przemysł morski. Łączy nas woda i myśląc o rozwoju Gdańska nie możemy o niej zapominać.

A jak udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku ocenia młodzież? Podczas uroczystości zaprezentowane zostały wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 57% uczestników stwierdziło, że Program jest ważnym uzupełnieniem nauczania historii, 69% ankietowanych po wypłynięciu w rejs nabrało większego szacunku do Morza Bałtyckiego, a aż 77% uświadomiło sobie jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. 37% myśli o kontynuacji żeglarskiej edukacji. Co trzeci uczestnik rejsu chciałby chciałby wrócić na łódkę. To dobry wynik – podkreśla Mateusz Kusznierewicz pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej. Mistrz olimpijski podkreślił również, że żeglarstwo to bardzo różnorodny sport, w którym każdy może wybrać swoją własną drogę.

Bez dwóch zdań żeglarską pasją zarazili się laureaci ogólnopolskiego konkursu „Świat za sto lat”, którzy wypłynęli w wakacyjny rejs na pokładzie jachtu True Delphia, z kapitanem Andrzejem Kopytko.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji był także wyjazd reprezentacji Programu Edukacji Morskiej
w Gdańsku na wystawę światową EXPO do Mediolanu. Młodzież przeprowadziła warsztaty żeglarskie
i opowiadała o gdańskiej inicjatywie w międzynarodowym Pawilonie programu Kinder+Sport. Dodatkowe aktywności realizowane są dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Grupy LOTOS oraz Ferrero Polska.

Dla Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku zakończenie sezonu nie jest nigdy czasem zwijania żagli. Warto śledzić stronę www.programedukacjimorskiej.pl, aby dowiedzieć się jakie propozycje dla młodych miłośników żeglarstwa organizatorzy przygotowali na zimową porę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -8°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama