28 marca o godzinie 18:00 zapraszamy do Stacji Kultura dorosłych!
W tym dniu odbędzie się pokaz konkursowy kategorii Studyjnej. Będą to animacje, które zostały wyreżyserowane przez profesjonalistów i są finansowo wspierane przez studia produkcyjne np. Studio Munka- Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Animoon, FUMI Studio.
Pokażemy 11 filmów, projekcja potrwa około 120 minut. Po zakończeniu pokazów odbędzie się głosowanie na film, który najbardziej podobał się publiczności. Wyniki zostaną wysłane do Łodzi. Rumska publiczność jest jednym z ogniw decydujących o wygranej filmu w tej kategorii!
Warto wziąć udział w pokazie i zobaczyć, że polska animacja stoi na bardzo wysokim poziomie i porusza ważne tematy.
Wstęp wolny!
Zapraszamy!
29 i 30 marca będziemy pokazywać animacje dla dzieci. O!PLA- TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!
Filmy będą pokazywane w dwóch kategoriach- przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Na pokazy obowiązują zapisy- [email protected] (Wszystkie miejsca na obie kategorie są zajęte)
W obu kategoriach odbędzie się głosowanie publiczności! Mali widzowie także będą mogli wybrać swój ulubiony film i, podobnie jak dorośli, będą mieli realny wpływ na wyniki filmów w swoich kategoriach wiekowych!
Czym jest O!PLA?
Odbywający się od 2013 roku OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”) jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju (INWOKACJA O!PLA) i za granicą (O!PLA ACROSS THE BORDERS), jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.
Od samego początku celem O!PLA jest docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim, do mniejszych ośrodków w kraju, zaś poprzez projekcje dla widzów w różnym wieku, prelekcje, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji, mieć znaczący charakter edukacyjny. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA jest całkowicie niezależną inicjatywą.
Pierwsza edycja festiwalu (2013) odbyła się w 21. miejscowościach (20. miastach i 1. wsi). Druga edycja (2014) w 44. miejscowościach (39. miastach i 5. wsiach). Trzecia edycja (2015) w 51. miejscowościach (47. miastach i 4. wsiach). Edycja czwarta w 69. miejscowościach (62 miastach i 7 wsiach).
Inicjatorem i głównym producentem O!PLI jest PIOTR KARDAS – animator kultury, pomysłodawca oraz koordynator wielu projektów artystycznych oraz wydarzeń kulturalnych, kurator programów filmowych, juror na festiwalach filmowych. Studiował Filmoznawstwo oraz Nowe Media na Uniwersytecie Łódzkim. W l. 2008-2010 był kierownikiem programowym i artystycznym Kino-Galerii Charlie w Łodzi, gdzie zrealizował wiele autorskich projektów (m.in. KINO NA CENZUROWANYM, POLKI ZA KAMERĄ, KINO GATUNKÓW MADE IN PL, FESTIWAL JANA MACHULSKIEGO, FESTIWAL TWÓRCÓW POWIĘKSZENIE X i XI, PROJEKT „Ch.E.O.S.”). W 2010 roku rozpoczął współpracę ze studiem Se-ma-for jako główny dystrybutor oraz z Fundacją Se-ma-for. Był dyrektorem programowym pierwszych dwóch edycji Se-Ma-For Film Festival oraz pomysłodawcą i koordynatorem przeglądów Se-Ma-For European/Asian Express 2011 oraz Se-Ma-For FF On Tour. Zainicjował także powstanie sekcji oraz konkursu filmów animowanych w ramach festiwalu ARS INDEPENDENT w Katowicach. W l. 2010-2011 organizował w Łodzi cykl koncertów muzyki eksperymentalnej pod nazwą „soundimage4experience”. W lutym 2012 roku założył Animation Across Borders – niezależny projekt związany z dystrybucją oraz promocją filmów animowanych. W 2013 powołał do życia Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA oraz projekt O!PLA ACROSS THE BORDERS.
Zapraszamy!
Wstęp wolny!
Stacja Kultura, Starowiejska 2, Rumia, dworzec PKP
OPISY FILMÓW Z KATEGORII STUDYJNEJ:
CARGO (2016, 11’08”), Sławomir Mateja (Shuty) i Tomasz Bochniak, Korporacja ha!art
CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S. (2016, 22’31”), Balbina Bruszewska, WJTeam
DEBIUT (2016, 7’12”), Katarzyna Kijek, Studi Munka – SFP
FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE II (2016, 15’), Marta Pajek, Animoon
GYROS DANCE (2016, 14’39”), Piotr Loc Hoang Ngoc, FUMI Studio
KOSMOS (2016, 2’29”), Daria Kopiec, WJTeam
LOCUS (2016, 10’09”), Anita Kwiatkowska-Naqvi, WJTeam
OLBRZYM (2016, 10’41”), Marcin Podolec, FUMI Studio
PIÓRNIKT (2016, 7’43”), Magdalena Pilecka, Studio Munka – SFP
PODWÓRKO (2016, 5’), Grzegorz Wacławek, Animoon
TA NIESFORNA CIELESNOŚĆ (2015, 9’45”), Joanna Wójcik, Serafiński Studio
Napisz komentarz
Komentarze