czwartek, 12 lutego 2026 14:08
Reklama
Reklama
Reklama

Serce doleciało do potrzebującego

Gdyńscy lotnicy z sercem na dłoni i na… pokładzie – w poniedziałkowe popołudnie z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wprost do warszawskiego Anina poleciało serce przygotowane do przeszczepu. Po około godzinie udało się przetransportować organ, który uratował życie pacjentowi czekającemu na transplantację!
Serce doleciało do potrzebującego

Autor: fot. kmdr ppor. Marcin Braszak / www.blmw.wp.mil.pl / mat. prasowe

Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że gdyńscy lotnicy przyczynili się do uratowania życia pacjenta, który przebywa w Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie. Załoga samolotu transportowo-desantowego M28B z Babich Dołów w poniedziałek otrzymała wyjątkowe zadanie – procedurę transportu organu przeznaczonego do przeszczepu.

Z jednego z trójmiejskich szpitali zespół transplantologów pobrał serce, na które czekał w stolicy pacjent skierowany do przeszczepu. Nad ranem przygotowywanie transportu rozpoczęła Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Dokładnie o godzinie 15:06 z płyty w Babich Dołach poderwał się samolot „Bryza” pod dowództwem por. pil. Kamila Bajszczaka.


Dotarcie na miejsce, do warszawskiego lotniska na Okęciu zajęło załodze jedynie godzinę i trzynaście minut. Stamtąd medycy przewieźli organ bezpośrednio do kliniki w Aninie, a samolot wrócił na Babie Doły już o 18:29.

Jak informuje jednocześnie Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, to już szósta akcja transportu organów do przeszczepu w której uczestniczyli w tym roku gdyńscy lotnicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
zamglenia

Temperatura: 0°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 985 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama