Środa, 10 sierpnia 2022 04:38
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Czasami czuję, że szukam czegoś co już we mnie jest, ale znajdę to szukając poza mną

5 kwietnia 2019 g. 18:00 w Galerii Nairi w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Agnieszki Foltyn "Czasami czuję, że szukam czegoś co już we mnie jest, ale znajdę to szukając poza mną". Jest to prezentacja wielkoformatowych rysunków na papierze wykonanych kredką i grafitami. Ich przesłaniem jest wychwyceniewpływu jakie mają na pracę artystyróżne systemy oceny, a także wpływu uwarunkowań zewnętrznych jakie artysta musi wziąć pod uwagę kreując swoje dzieło.
Czasami czuję, że szukam czegoś co już we mnie jest, ale znajdę to szukając poza mną
Autor: fot. materiały prasowe

Agnieszka Foltyn urodziła się w Nowej Zelandii, wychowała się w Kanadzie, a mieszka w Norwegii, natomiast jej korzenie sięgają Trójmiasta. Jej mama, Maya Zborowska-Foltyn studiowała m.in. u prof. Kiejstuta Bereźnickiego, a dyplom obroniła w Akademy of Applied Arts we Wiedniu. Jejtata, Maciej Foltyn, ukończył architekturę na Politechnice Gdańskiej i Wydział Projektowania w PWSSP w Gdańsku. Oboje, w stanie wojennym,wyemigrowali do Nowej Zelandii, gdzie urodziła się Agnieszka i jej brat Bartek. W wieku szkolnym, wraz z rodzicami przenieśli się do Kanady, gdziedorastali wśród tamtejszej bohemy, co w przypadku Agnieszki, zaowocowało licencjatem na wydziale sztuk warsztatowych i historii sztuki Uniwersytetu Concordia w Montrealu (Kanada) oraz dyplomem Akademii Sztuk Pięknych w Trondheim(Norwegia). Byłastypendystką: TrondheimKommune w Berlinie (2018) i RAKE Visningsrom w Trondheim

Wystawiała w wielu miejscach po obu stronach oceanu, a jej prace trafiły dokanadyjskich muzeówi licznych prywatnych kolekcji Europy i obu Ameryk. Poza twórczością indywidualną, od lat uczestniczy i organizuje najróżniejsze warsztaty i biennale sztuki. Była lub jest członkiem zarządu, jurorem i kuratoremkilku galerii, konkursów i stowarzyszeń artystycznych w Norwegii i Kanadzie.W 2016 roku, razem z Per StianMonsås’em założyła kolektyw specjalizujący się w dużych instalacjach przestrzennych, który będzie rezydentem w Roja Art Labs na Łotwie i w Arteles Creative Centre w Finlandii. Jest również dyrektorką artystyczną angielskojęzycznegoczasopisma „List Magazin”, poświęconego współczesnej sztuce Norwegii.

Na swym koncie ma: 12 wystaw indywidualnych i 86 zbiorowych, 11 „kolektywnych” instalacjiprzestrzennych oraz 6 dużych projektów związanych ze sztuką kulinarną.

Agnieszka Foltyn większość jej twórczości z pogranicza sztuk pięknych i kulinariów, skupia się na budowaniu dialogu pomiędzy artystami, animatorami kultury i odbiorcami sztuki oraz budowaniu mostów ponad granicami, generacjami i profesjami. Niezależnie od tego studiuje historię swej rodziny i jej trójmiejskie korzenie, a także bada relacje pomiędzy twórcami dzieł, a ich odbiorcami.

Wystawa czynna w dniach 5 – 21 kwietnia 2019

Galeria Nairi, ul. Mariacka 34/36 Gdańsk


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama