Środa, 29 czerwca 2022 15:04
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gdzie znajdziemy klucze do Lejdy? Wykład Pavko Krajki w ramach cyklu Miasta, Mity, Mistyfikacje

Leiden, nazywane w Polsce Lejdą, jest prawdopodobnie najmniej znanym historycznym miastem Holandii – nawet w opinii mieszkańców sąsiadującej z nim Hagi czy Amsterdamu. Razem z publicznością kluczy do Lejdy szukać będzie Pavko Krajka, gdańszczanin czeskiego pochodzenia, architekt wnętrz, grafik, designer, fotograf, rysownik, animator kultury z wieloletnim doświadczeniem pracy w Polsce, Holandii i Francji. Wykład odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.
Gdzie znajdziemy klucze do Lejdy? Wykład Pavko Krajki w ramach cyklu Miasta, Mity, Mistyfikacje

To w Lejdzie powstał najstarszy holenderski uniwersytet; tu urodził się Rembrandt; tu zainicjowano europejską hodowlę tulipanów; tu również wprowadzono po raz pierwszy w Europie papierowy banknot płatniczy. Lejda to miasto 88 mostów nad zabytkową siecią kanałów, współcześnie wypełnione ponad setką wierszy najwspanialszych światowych poetów, upublicznianych w oryginalnych językach na fasadach budynków, w ramach ciągle rozwijającego się projektu wiersza ściennego.

- Herb miasta to dwa czerwone skrzyżowane klucze na białym tle. To klucze do Nieba trzymane przez św. Piotra, któremu poświęcono wielki gotycki kościół w centrum miasta. Ze względu na ten herb Lejda jest określana jako „Sleutelstad", czyli kluczowe miasto. Na wykładzie spróbujmy znaleźć do niego najlepszy klucz! – zapowiada Pavko Krajka.

Miasta, mity, mistyfikacje. Cykl wykładów 2018/2019

Kurator cyklu: Hubert Bilewicz. Wykłady odbywają się w środy w godz. 18.00 – 19.30. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: https://web.facebook.com/events/658654551201732/

10 kwietnia, godz. 18.00, Klucze do Lejdy, Pavko Krajka

29 maja, godz. 18.00, Nagasaki – japońskie „okno na świat”, dr Łukasz Mikołaj Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Oceń

Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama