niedziela, 25 września 2022 23:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ekonomiczne epitafia Julity Wójcik. Spacer z udziałem artystki w ramach Nocy Wrzeszcza

„Nie licz na wieczny spokój ludzkiego kapitału” – Ekonomiczne epitafia Julity Wójcik. Spacer z udziałem artystki w ramach Nocy Wrzeszcza #będziemybębnić
Ekonomiczne epitafia Julity Wójcik. Spacer z udziałem artystki w ramach Nocy Wrzeszcza
Autor: fot. Michal Szymonczyk / IKM Gdańsk

Najnowszą, stałą realizację Julity Wójcik w Gdańsku można zobaczyć na terenie dawnego urnowego cmentarza krematoryjnego, który znajdował się na Szubienicznej Górze w dzielnicy Wrzeszcz. W ramach Nocy Wrzeszcza #będziemybębnić Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacer z udziałem artystki i premierę publikacji poświęconej Ekonomicznym epitafiom. Początek wydarzenia 18 maja o godz. 12.00 przy cerkwi św. Mikołaja przy ul. Traugutta 45.

- Płyty z epitafiami ekonomicznymi rozrzucone są po całym cmentarzu, niczym białe kartki, tabula rasa. Nie świecą jak billboardy, nie zwracają na siebie uwagi – przeciwnie, wtapiają się w tutejszym bluszczem porośnięty pejzaż. Wymagają od widza uważności i poszukiwania, ale też oferują satysfakcję wyłuskiwania kolejnych lastrikowych płyt i odczytywania wykutych w nich napisów – mówi Julita Wójcik o swojej pracy.

Uczestnicy spaceru otrzymają bezpłatnie publikację, która później trafi do regularnej dystrybucji. Można będzie ją nabyć w cenie 15 zł m.in. podczas pikniku organizowanego przez IKM w ramach Nocy Wrzeszcza (18 maja od godz. 15.00 na terenie Garnizonu Kultury). W wydawnictwie znalazł się wywiad z Natalią Cyrzan – pomysłodawczynią, koordynatorką i kuratorką cyklu MIEJSCA, przygotowany przez Jakuba Szczepańskiego rys historyczny opowiadający losy Szubienicznej Góry, obszerna, dotycząca pracy nad epitafiami, wypowiedź Julity Wójcik oraz teksty krytyczne autorstwa Izabeli Kopani oraz Irminy Rusickiej i Aleksego Wójtowicza.

Ekonomiczne epitafia są kontynuacją projektów artystycznych Julity Wójcik podnoszących współczesne problemy ekonomiczne i nierówności społeczne. Jednym z nich były bezwidokówki – seria autorskich przestróg, którym artystka nadała formę przesyłek ekonomicznych i które w 2012 roku zostały zaprezentowane w BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie. Artystka umieszczała na pocztówkach różnego rodzaju ostrzeżenia-stwierdzenia, będące jednocześnie rodzajem komentarza do ówczesnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, a następnie wysyłała je bezpośrednio na adres galerii – choć treść bezwidokówek tak naprawdę skierowana była do każdego z nas.

MIEJSCA to projekt, w którym spotkana na drodze poszukiwań przestrzeń jest punktem wyjścia do artystycznej ingerencji, stanowiącej odpowiedź na historię i dawne funkcje odkrytej lokalizacji. Trzecia odsłona cyklu zwróciła uwagę, na działający na Szubienicznej Górze w latach 1914-1945 urnowy, bezwyznaniowy cmentarz krematoryjny. Do rozpościerającego się początkowo u podnóża Góry cmentarza, prawdopodobnie pod koniec lat 20. XX wieku, przyłączono nowy teren na zboczu oraz na szczycie wzniesienia. Do dziś zachował się jedynie fragment dawnego cmentarza.

MIEJSCA organizuje Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Do końca 2018 roku odbyły się trzy odsłony cyklu: z udziałem Maćka Chodzińskiego i Pawła Kulczyńskiego (14-15 stycznia 2017), Marcina Zawickiego (18-20 sierpnia 2017) oraz Julity Wójcik (otwarcie przygotowanej przez artystkę realizacji stałej odbyło się 7 października 2018 roku). Więcej informacji: www.miejsca.eu.


Ekonomiczne Epitafia. Spacer z udziałem Julity Wójcik i premiera publikacji w ramach Nocy Wrzeszcza 2019 #będziemybębnić, www.fpalma.pl/nocwrzeszcza

18 maja, godz. 12.00

Start: przy cerkwi św. Mikołaja, ul. Traugutta 45

www.miejsca.eu

Wydarzenie na Facbeooku: https://www.facebook.com/events/402617020584738/Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama