czwartek, 29 września 2022 13:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Startuje 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie

Święto radiowego i telewizyjnego teatru odbędzie się w dniach 24-27 maja w Sopocie. W konkursie Festiwalu „Dwa Teatry” wezmą udział 34 słuchowiska i 28 spektakli telewizyjnych. Polskie Radio będzie szeroko relacjonować artystyczne wydarzenia z Trójmiasta na swoich antenach oraz na Portalu PolskieRadio.pl.
Startuje 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie

Festiwalowe prezentacje odbywać się będą w Sopocie, a także w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zostanie uczczony wydarzeniem „Dwa Teatry czytają Herlinga”. Jego opowiadania przypomną znakomici aktorzy. Nie zabraknie także spotkań z gwiazdami i wydarzeń związanych z rocznicami Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Halina Łabonarska i Jan Englert. Gala zamknięcia Festiwalu – połączona z wręczeniem nagród – odbędzie się w poniedziałek 27 maja o godz. 19.00. Nowością tegorocznego Festiwalu jest emisja utworu nagrodzonego Grand Prix w konkursie radiowym. Odbędzie się ona zaraz po zakończeniu gali – po godzinie 21.00 na antenie radiowej Jedynki. Równocześnie widzowie telewizyjnej Jedynki będą mogli obejrzeć spektakl uhonorowany Grand Prix w kategorii spektakli TV.

Radiowa Jedynka obszernie zapowiada festiwalowe wydarzenia już od 13 maja – w audycjach: „Cztery Pory Roku”, „Ekspres Jedynki” i „Kulturalna Jedynka”. W trakcie Festiwalu na antenie Programu 1 Polskiego Radia nie zabraknie relacji z Sopotu, ale również rozmów z twórcami i organizatorami (m.in. wywiad z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia i Festiwalu „Dwa Teatry” Januszem Kukułą w piątek 24 maja w „Sygnałach Dnia” o godz. 7.40). Specjalne wejścia z Trójmiasta pojawią się również w audycjach: „Sobota z Jedynką”, „Polska i Świat”, „Czas pogody” i „Niedziela z Jedynką”. W poniedziałek 27 maja wspomniana emisja nagrodzonego spektaklu radiowego (godz. 21.00).

Na antenie Programu 2 Polskiego Radia „Dwa Teatry” obecne są już od poniedziałku 20 maja, odkąd w „Zapisach ze współczesności” przybliża postać i artystyczny dorobek Haliny Łabonarskiej. W trakcie Festiwalu jego wydarzenia relacjonować będą Beata Kwiatkowska, Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek – m.in. w „Poranku Dwójki”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Wybieram Dwójkę” i „O wszystkim z kulturą”, specjalnym „Magazynie festiwalowym” (sobota 25 maja, godz. 16.00) oraz „Niedzielniku”. W „Wieczorach ze słuchowiskiem” dwie emisje: w sobotę 25 maja o godz. 19.00 słuchowisko Moniki Milewskiej „Podróż na księżyc” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz (Grand Prix 2015), a  w niedzielę  „Pragmatyści” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Mariusza Malca (godz. 20.00).

Transmisja zakończenia w poniedziałek 27 maja od godz. 19.00, a tuż po niej rozmowy z laureatami. Dzień później – we wtorek 28 maja podsumowanie Festiwalu w „Poranku Dwójki”. Natomiast od 27 do 31 maja bohaterem „Zapisków ze współczesności” (godz. 12.45) będzie Jan Englert.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama