Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:27
Reklama
Reklama
Reklama

Cudawianki rozpoczną lato #wGdyni

Będzie energetycznie, wakacyjnie i egzotycznie. Za cztery dni Gdynia muzycznie powita lato. A wszystko podczas festiwalu Cudawianki. Odpowiedni klimat i gorącą atmosferę zapewnią Need More Clouds, Gutek, Marika oraz Dub FX. To jednak nie wszystko. Sobota, 22 czerwca, będzie po brzegi wypełniona atrakcjami. Park i plac Cudów, plenerowe kino, recital przedwojennej piosenki czy warsztaty improwizacji aktorskiej to tylko niektóre z nich. W tym roku tematem przewodnim imprezy są dalekomorskie podróże.
Cudawianki rozpoczną lato #wGdyni

Nie zabraknie dobrej zabawy, nauki, egzotycznych przygód i dźwiękowej uczty. W sobotę, 22 czerwca w Gdyni nikt nie będzie się nudzić. A w powietrzu da się wyczuć wakacyjną atmosferę. Z okazji festiwalu Cudawianki w naszym mieście będzie można wziąć udział w licznych aktywnościach.
 
– Czeka nas mnóstwo atrakcji w Parku Cudów, który w tym roku przenosi się z Parku Rady Europy na bulwar Nadmorski. Przygotowaliśmy coś dla różnych odbiorców. Oprócz tradycyjnego wyplatania wianków będą też warsztaty ekologiczne. Pojawią się również liczne egzotyczne elementy. To m.in. nauka gry na karaibskich kotłach i tańca hula czy różnego rodzaju zamorskie opowieści. W InfoBoksie czekają nas warsztaty podróżnicze, gdzie lokalni blogerzy opowiedzą, w jaki sposób można samodzielnie zaplanować własną wycieczkę. Swoją ofertę przygotowało również stowarzyszenie Halo Kultura. Jest ona skierowana głównie do rodzin z dziećmi. Będzie też Cudakino, gdzie opowiemy o roli jaką Gdynia odegrała w kinematografii – mówi Agata Braun z fundacji A Może By.

Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 na placu Grunwaldzkim, który na jeden dzień zmieni się w Plac Cudów. Zacznie się aktywnie od cudawiankowego fitnessu. O zbawiennym wpływie treningu na świeżym powietrzu opowie Kamila Krzeska. Ta trójmiejska trenerka personalna, zabierze też wszystkich chętnych na intensywny marszobieg. W tej strefie znajdą coś dla siebie także dzieci i całe rodziny. O godz. 12.00 maluchy będą mogły stworzyć tam własne mapy skarbów. Z kolei zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców przygotowano warsztaty bębniarskie. Podczas nich każdy będzie mógł stworzyć własny instrument lub po prostu zagrać na bębnie. Zainteresowani mappingiem powinni udać się do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego o godz. 13.00. Odbędzie się tam wykład, którego uczestnicy przeniosą się w świat wykreowany ze świateł, laserów i sztuki graficznej. Sprawdzą też, co wychodzi z oka rzutnika i jak mapping wpływa na współczesną sztukę. Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem: [email protected] Natomiast o godz. 18.00 Plac Cudów przekształci się w Cudakino. To kino pod chmurką, gdzie będzie można zobaczyć filmową ilustrację gdyńskiej architektury oraz udział naszego miasta w kinematografii.

Szczegółowy program dla tej strefy jest dostępny tutaj.

Po jeszcze większa dawkę atrakcji należy się udać na bulwar Nadmorski czyli do Parku Cudów. Od godz. 12.00 do godz. 18.00 każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będzie można zgłębić tajemnice tańca hula, nauczyć się grać na kotłach rodem z Karaibów czy samodzielnie wykonać torbę, turban, latawce czy wieszadła. Poszukiwacze przygód spotkają tam portowych kamratów, z którymi zaprojektują port, nadadzą sygnał alfabetem Morse’a i pobawią się z piratem, a także poznają tajemne zakamarki okrętów. Takie morskie atrakcje zapewni Port Gdynia. W Parku Cudów nie zabraknie również prawdziwych magików, czyli edukatorów z Centrum Nauki Experyment. Zaprezentują oni właściwości olejków eterycznych. Pokażą też, jak malować owocami czy jak wyglądałyby owoce, gdybyśmy nie widzieli kolorów. Będą też warsztaty ekologiczne, plecenie wianków oraz zajęcia sportowe i pokazy ratownictwa.

Swoja porcję atrakcji przygotowała także Biblioteka Śródmieście (ul. Władysława IV 7/15). Od godz. 12.00 do godz. 18.00 przed budynkiem stanie strefa relaksu, czyli letnia czytelnia. Pojawią się leżaki i skrzynie pełne książek bookcrosinogwych. Każdy będzie mógł usiąść, odpocząć i oddać się lekturze. Wewnątrz najmłodsi czytelnicy mogą, jak zawsze, szaleć w specjalnej Bazie. Nie obędzie się też bez zabaw, łamigłówek i planszówkowych rozgrywek dla całej rodziny. To jednak nie wszystko. Ci, którzy chcieliby stylowo wyglądać w noc świętojańską powinni wziąć udział w warsztatach robienia wianków, a dokładnie kwiecistych opasek do włosów w stylu boho. Zajęcia poprowadzi Agnieszka Bieńkowska, rękodzielniczka i mieszkanka Gdyni. Warsztaty odbędą się w dwóch turach o godz. 13.00 i 14.00. Udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona. Zapisy na: [email protected] Z kolei melomani znajdą tu coś dla siebie o godz. 17.00. Wtedy z recitalem piosenek przedwojennych wystąpi Magdalena Mrówczyńska z zespołem. Będzie retro i klimatycznie. Szczegółowe informacje są dostępne tutaj.

Za to dla tych, którzy marzą o podróżowaniu lub chcą się sprawdzić w improwizacji, przygotowano specjalne warsztaty w gdyńskim InfoBoksie. O godz. 11.30 i 13.10 odbędą się tam prezentacje z cyklu „Podróże małe i duże”. O planowaniu wakacji na własną rękę, zagrożeniach i profitach opowiedzą autorzy blogów: Wszędobylscy i Okiem Maleny. A o godz. 14.45 rozpoczną się warsztaty z improwizacji aktorskiej dla każdego, kto nie boi się wyzwań. Poprowadzi je Rafał Kaczmarski. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy mailowe pod adresem: [email protected]
 

Koncerty na cudawiankowej scenie

Wieczorem miastem zawładnie muzyka. Cudawianki nie mogłyby się odbyć bez tradycyjnego koncertu. Około godz. 19.15 scena ustawiona na plaży miejskiej wypełni się energetycznymi rytmami. Wystąpią na niej artyści reprezentujący różnorodne gatunki muzyczne: reggae, swing, soul, avant-pop, hip-hop, samba czy dubstep. Na początek zaplanowano występ zespołu Need More Clouds, który wygrał w festiwalowym Konkursie Młodych Zespołów. Tuż po nich, o godz. 20.15, scenę opanuje Gutek. O godz. 21.15 zaśpiewa Marika. Wieczór zakończy się przy dźwiękach Dub FX, który wystąpi w towarzystwie Mr. Woodnote’a. Ich koncert wystartuje o godz. 23.00.

Przez cały czas będzie można nabrać energii w strefie Food Cudów, czyli na Festiwalu Smaków i Food Trucków. Smaczna uczta będzie dostępna na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego.

Organizatorem wydarzenia jest miasto Gdynia.

Szczegółowy program festiwalu Cudawianki jest dostępny tutaj.

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 26°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama