Poniedziałek, 4 lipca 2022 14:48
Reklama
Reklama
Reklama

XXIV SOPOT MOLO JAZZ FESTIVAL już za dwa dni

SOPOT XXIV Sopot Molo Jazz Festival odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia 2019 roku w zabytkowej muszli koncertowej na najdłuższym drewnianym molo w Europie. Nasz festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 40-tą rocznicę I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej – Sopot ‘56, od którego rozpoczęła się oszałamiająca kariera muzyki jazzowej w Polsce i tzw. Krajach Demokracji Ludowej.
XXIV SOPOT MOLO JAZZ FESTIVAL już za dwa dni
Grzegorz Nagórski

Założenia programowe festiwalu od tego czasu stopniowo ewoluowały i dzisiaj sprowadzają się do trzech punktów: (1.) przekonanie wczasowiczów, którzy przeważnie nigdy nie mieli kontaktu z tą muzyką, że „nie taki jazz straszny jak go malują”, (2.) prezentacja najciekawszych wykonawców jacy pojawili się w minionym sezonie na polskiej scenie jazzowej, (3.) promocja aktualnych dokonań trójmiejskiego środowiska jazzowego oraz rewitalizacja dorobku muzyków o gdańskich korzeniach.

W dotychczasowych w festiwalach, poza całą krajową czołówką, udział wzięli m.in.: Arthur Blythe, Eddie Henderson, Chico Freemanem, Reggie Moore, Colin Hunter, Tyler Hornby, Peter Beets, Adrian Cunningham, Josh Lawrence i wielu innych.

Warto dodać, że tak jak przed sześćdziesiąt lat temu, nieodłącznym elementem Sopot Molo Jazz Festival jest pochód nowoorleański, którego trasa poprowadzi całą długością słynnego, sopockiego deptaka (ul. Bohaterów Monte Cassino) oraz jam-sessions.

2 sierpnia 2018 – piątek – 17:30 – Muszla Koncertowa

Rafał Karasiewicz Power Set + Krzesimir Dębski - Istniejący od z górą czterech lat kwintet pianisty, dyrygenta i kompozytora, uprawiający zelektryfikowany jazz z zawoalowanymi elementami funky i bluesa oraz szeroko pojętej muzyki tanecznej. Zespół wystąpi w składzie: Rafał Karasiewicz (key), Adam Wendt (sax), Maciej Mazurek (g), Tomasz Grabowy (bg), Artur Lipiński (dr) oraz gościnnie Krzesimir Dębski (viol). Program jaki zaprezentują znajdzie się na ich drugim CD.

Tom Trio Tomka Dąbrowskiego + Irek Wojtczak - Tom Trio to jeden z licznych projektów mieszkającego w Kopenhadze trębacza Tomasza Dąbrowskiego. W skład zespołu wchodzą dwaj Duńczycy: Nils Bo Davidsen (db) i Anders Mogensen (dr). Wystąpi z nimi gościnnie, mieszkający w Sopocie Irek Wojtczak (sax). Ich muzyka to wyjątkowa mieszanina słowiańskiej wrażliwości i skandynawskich klimatów zawieszona w nieograniczonej przestrzeni. Zespół ma na koncie dwie płyty.

Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet - Nominowany do Fryderyka projekt najlepszego polskiego puzonisty, którego wsparli nie mniej prominentni instrumentaliści w osobach: Pawła Tomaszewskiego (key), Michała Kupczaka (bg) i Pawła Dąbrowskiego (dr). Atrakcją koncertu jest odkryty dla jazzu przez Nagórskiego instrument o nazwie euphonium. A muzyka to doskonałe kompozycje, fascynujące brzmienia i nowocześnie acz stylową grająca sekcją rytmiczna.

Piotr Schmidt Quartet – Tribute to Tomasz Stańko - Piotr Schmidt (tp) dokładnie dekadę temu został laureatem Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych. Od tego czasu wydał jedenaście autorskich płyt i regularnie notowany jest w ścisłej czołówce polskich trębaczy. Album „Tribute to Stańko”, którego program zaprezentuje w Sopocie, jest hołdem dla starszego kolegi i mentora. Zagrają z nim: Wojciech Niedziela (p), Maciej Garbowski (db) i Krzysztof Gradziuk (dr).


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama