czwartek, 29 września 2022 12:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wracamy do sprawy zniknięcia figury Jana Pawła II. Już wiadomo co się z nią stało

W ubiegłym tygodniu zaniepokojeni mieszkańcy poinformowali nas o zniknięciu figury Jana Pawła II, która od wielu lat stała przed kościołem św. Mateusza, błogosławiąc mieszkańcom. W ostatnich latach pomnik kilkukrotnie stawał się celem wandali, dlatego mieszkańcy zaczęli podejrzewać, że on zostać wyniesiony przez chuliganów. Postanowiliśmy to sprawdzić.
Wracamy do sprawy zniknięcia figury Jana Pawła II. Już wiadomo co się z nią stało
Autor: źródło: kociewiak.pl

W ubiegłym tygodniu kilkukrotnie spotkaliśmy z sygnałami mieszkańców, którzy prosili o podjęcie tematu zniknięcia figury Ojca Świętego sprzed kościoła św. Mateusza.

Informacja ta również obiegła Internet, a czarnych scenariuszy narodziło się całe mnóstwo.
– Teraz to chuligani już przegięli – pisali jedni. – Jeśli coś się dzieje z figurą, powinni o tym informować – dodawali drudzy.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z proboszczem parafii, który niestety odmówił nam komentarza, tłumacząc, że wszystkie informacje zostały podane podczas ogłoszeń parafialnych. Udało nam się do nich dotrzeć. Jak się okazało, figura nie została skradziona, a przewieziona do zakładu, który zrobi bliźniaczy odlew z brązu.

- Materiał, z którego figura została wykonana w 2004 r., czyli tworzywo sztuczne z domieszką pyłku brązu, okazał się bardzo nietrwały. Jesienią 2017 r. nasza parafia zgłosiła w Urzędzie Miasta projekt do Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego zamierzaliśmy odnowić figurę, co niewątpliwie upiększyłoby teren wokół kościoła i starogardzki rynek. Projekt nie uzyskał wielkiego zainteresowania i poparcia naszej starogardzkiej społeczności. W związku z tym, że proces niszczenia figury wciąż postępował, co nie pozostawało bez wpływu na wizerunek naszego kościoła znajdującego się w centrum miasta, w imię miłości do papieża św. Jana Pawła II i wdzięczności wobec tych, którzy kiedyś figurę postawili, postanowiliśmy, mimo braku wystarczających środków materialnych, poddać tę figurę konserwacji i wykonać ją w technice brązu, co zapewni jej bez wątpienia długowieczność – tłumaczyli ogłoszeń duszpasterze. - Figura św. Jana Pawła II została przewieziona do znanej pracowni odlewniczej „Garstka Studio” w Szymanowie koło Poznania. Pragniemy, aby prace zostały ukończone do 16 października tego roku, a przewidywany koszt tych prac wyniesie ok. 100 tys. złotych. Ofiarodawcy, którzy pragnęliby ofiarować jakieś środki na ten cel, mogą to uczynić w biurze parafialnym lub złożyć ofiarę do skarbonki – wyjaśniali.

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama