Poniedziałek, 4 lipca 2022 15:08
Reklama
Reklama
Reklama

Najciekawsze imprezy cykliczne w Gdańsku

Gdańsk to miasto o ponadtysiącletniej historii, które zawsze było i nadal jest ważnym ośrodkiem kulturalnym. Przyciąga turystów nie tylko swym niewątpliwym urokiem, architekturą i nadmorskim klimatem, ale także ofertą imprez cyklicznych regularnie odbywających się w Gdańsku. Poniżej wymieniamy listę corocznych imprez, których nie możesz przegapić.
Najciekawsze imprezy cykliczne w Gdańsku

Solidarity of Arts

Gdańsk jest uznawany jako symboliczne miejsce początku upadku komunizmu w Europie, a solidarność to hasło i idea nierozerwalnie związana z tym miastem. Znajduje ona także wyraz w programie festiwalu Solidarity of Arts. Podczas tej odbywającej się w sierpniu imprezy w Gdańsku ma miejsce wiele wydarzeń kulturalnych z pogranicza teatru, filmu i muzyki. Dotychczas na festiwalu wystąpili m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Kurt Elling, Richard Bona, Leszek Możdżer, John Scofield, Marcus Miller, Tomasz Stańko, Marek Napiórkowski, Motion Trio, Chaka Khan, Stanisław Sojka, Brodka, Kayah, Urszula Dudziak. Festiwal odbywa się od 2009 r. Każda coroczna odsłona ma swój motyw przewodni związany z historią Polski. W 2019 r. festiwal odbywał się pod hasłem „Odwaga”.

Siesta Festival

Siesta Festival to wielkie święto world music. Festiwal nierozerwalnie związany jest z Marcinem Kydryńskim, prowadzącym popularną audycję „Siesta” w Programie Trzecim Polskiego Radia. Ponad 20 lat temu zrodził się pomysł, by trójkową audycję przenieść na scenę i prezentować widowni muzykę na żywo. Co roku w kwietniu na zaproszenie organizatorów do Gdańska przyjeżdżają artyści z najdalszych zakątków świata. Dominują wykonawcy z krajów luzofonii, czyli z krajów związanych z językiem portugalskim (Portugalia, Brazylia, Angola, Mozambik), a także z Algierii, Kamerunu, Mali, Kongo czy Wysp Zielonego Przylądka. Polska publiczność szczególnie upodobała sobie muzykę fado, a dla podkreślenia jej szczególnego charakteru scenę fado zlokalizowano w specjalnie zaaranżowanej tawernie, gdzie muzycy mogą grać bez nagłośnienia, tak, jak oryginalnie robi się to w najstarszych dzielnicach Lizbony. Na siestowej scenie wystąpili m.in.: Mariza, Lura, Tito Paris, Ana Maura, Buika, Anoushka Shankar czy Yasmin Levy. Siesta Festival to wydarzenie, które przenosi widownię w zupełnie inne, odległe rejony świata bez opuszczania Gdańska.

SpaceFest!

To zdecydowanie jedno z najbardziej oryginalnych wydarzeń na muzycznej mapie Polski. To cykliczna impreza w Gdańsku, w całości poświęcona muzyce psychodelicznej, shoegaze, krautrocka i space-rocka. To nie tylko koncerty muzyków krajowych i zagranicznych, ale także liczne warsztaty i konkursy dla debiutujących muzyków. Co roku festiwal urozmaicają oryginalne wizualizacje. W grudniu 2019 r. odbędzie się już 9 edycja tego muzycznego wydarzenia.

Festiwal Jazz Jantar

Co roku w Gdańsku odbywają się największe na świecie targi bursztynu. Nie bez powodu bursztyn znalazł się więc w nazwie jednego z najstarszych jazzowych festiwali w Polsce. Co roku na kilka festiwalowych dni Gdańsk zmienia się w polską stolicę jazzu. Podczas tej imprezy w Gdańsku zaprezentować się mogą zarówno gwiazdy, jak i debiutujący artyści z kraju i ze świata. Październikowy festiwal nie zamyka się na żadne kręgi kulturowe i wpływy muzyczne. Gwiazdą w 2019 r. będzie Egipski artysta Maurice Louca, który w swoich utworach dokonuje fuzji jazzu z tradycyjną muzyką arabską. Niewątpliwie warto posłuchać tak oryginalnego połączenia.Oceń

Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama