czwartek, 29 września 2022 00:11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konduktorze łaskawy zawieź nas do Warszawy – czyli wycieczka edukacyjna uczniów klasy 6 a do stolicy Polski

W dniach 28-29 listopada 2019 uczniowie klasy 6 a Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie udali się na szkolną wycieczkę do Warszawy.
  • Źródło: Tomasz Jagielski
Konduktorze łaskawy zawieź nas do Warszawy –  czyli wycieczka edukacyjna uczniów klasy 6 a do stolicy Polski

Dzień 1.

Początek naszej eskapady rozpoczął się na dworcu PKP w Tczewie. To tutaj uczniowie wsiedli do pociągu Pendolino, aby udać się do Warszawy. Szybko i wygodnie mijały kilometry, które zbliżały wszystkich do celu wyprawy. Po dotarciu na miejsce pierwszym etapem naszej wycieczki był PGE Stadion Narodowy. To na tym obiekcie mecze rozgrywa reprezentacja narodowa. Najwięcej goli zdobył na nim kapitan drużyny Robert Lewandowski. Dzieci poznały też historię Kazimierza Górskiego, trenera tysiąclecia pod kierunkiem którego Polacy zdobywali medale na Mistrzostwach Świata i Olimpiadach. Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. To tutaj szóstoklasiści odkryli tajemnice otaczającego nas świata przyrody i nauki. Liczne eksperymenty, własne próby i badania pozwoliły poznać tajemnice fizyki, chemii, biologii i geografii. Pomnik Warszawskiej Syrenki symbolu stolicy to kolejny obiekt podczas wycieczki. Na Krakowskim Przedmieściu najbardziej reprezentacyjnej ulicy Warszawy uczniowie z klasy 6 a zobaczyli Pomnik Mikołaja Kopernika, instalacje obrazów włoskiego malarza z XVIII Canaletta, serce Chopina w kościele św. Krzyża i ławeczki z muzyką tego polskiego kompozytora. Przed Pałacem Prezydenckim pozdrowili głowę państwa. Na Placu Zamkowym poznali dzieje Kolumny Zygmunta III Wazy, który w 1596 „przeniósł” stolicę z Krakowa do Warszawy. Uczniowie zwiedzili także Zamek Królewski, siedzibę królów polskich i dawniej Prezydenta RP. Poznali królewskie komnaty i cenne zbiory m.in. obrazy Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja” czy „Batory pod Pskowem”. Spacer po Starym Mieście pozwolił odkryć kamienicę Bazyliszka, który zabijał wzrokiem, kolejny Pomnik Syrenki tym razem otoczony lodowiskiem, Barbakan oraz ulicę Krzywe Koło w Warszawie. Kolejnym punktem wędrówki był Pomnik Małego Powstańca bohatera czasów wojny. Uczniowie odśpiewali powstańczą piosenkę pt. „Warszawskie dzieci” by oddać hołd bohaterskim dzieciom stolicy. Jeszcze Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. Zakupy pamiątek i upominków dla rodziny oraz urok Świątecznego Jarmarku to ostatnie atrakcje tego dnia.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek i regenerację. Podróż po stolicy Polski odbywała się tramwajami i metrem – podziemną kolejką miejską.

Dzień 2.

Opowieści i wspomnienia dnia poprzedniego jeszcze długo rozbrzmiewały wśród uczniów. Należało jednak rozpocząć kolejny dzień poznawania Warszawy. Pierwszym punktem było Muzeum Powstania Warszawskiego. To obiekt poświęcony bohaterom, którzy przez 63 dni w 1944 dzielnie i mężnie walczyli o swoje miasto. Jak trudna i żmudna to była walka ukazuje warszawskie muzeum. Jednym z eksponatów jest powstańczy czołg „Kubuś”, który pomagała walczącym Warszawiakom. Pałac Kultury i Nauki to „pamiątka” czasów powojennych, która przypomina o zależności Polski od ZSRR. Zakupy w centrum handlowym w okresie „czarnego piątku” to ostatni etap naszego pobytu w Warszawie.

Podróż z dworca Warszawa Centralna do Tczewa upłynęła szybko i wygodnie. Gdy Pani konduktor podbijała bilety kończyła się jazda pociągiem i czas naszej wycieczki do stolicy Polski.

Wspomnienia, zdjęcia i pamiątki w zimowe wieczory będą przypomniały czas spędzony na wycieczce do Warszawy.

Opiekunami podczas wyjazdu uczniów z klasy 6 a SP Suchy Dąb do stolicy Polski byli:

Tomasz Jagielski i Michał Stępniak.

 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama