Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:43
Reklama
Reklama
Reklama

Będzie się działo w ten weekend w Gdyni!

W ten weekend miasto Gdyni wchodzi z przedświątecznym przytupem. Okazji do świętowania jest bez liku. Imieniny świętego Mikołaja i radosne oczekiwanie na pl. Grunwaldzkim, harce wokół multimedialnej choinki, 86.urodziny Dworca Morskiego i pierwszy Gdyński Jarmark Świąteczny. A to jeszcze nie wszystko.
  • Źródło: UM Gdynia
Będzie się działo w ten weekend w Gdyni!

Mikołajki po gdyńsku

6 grudnia o godz. 17.30 Gdynię odwiedzi Święty Mikołaj. Na milusińskich czekać będzie szereg atrakcji, pośród których między innymi wspólne śpiewanie pastorałek z podopiecznymi Teatru Muzycznego Junior oraz bajkowe występy aktorów z Bałtyckiego Teatru Różnorodności. Na ten wieczór budynek Muszli stanie się fabryką świątecznych pierników, po której krzątać się będą elfy oraz inni pomocnicy świętego Mikołaja. Zjawi się również sam święty, czuwający osobiście nad przygotowaniami do świąt. Oczekiwanie na Świętego umili rozgrzewająca, gorąca czekolada.
Na mikołajkowym spotkaniu obecny będzie również prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który jak każdego roku wspólnie ze Świętym Mikołajem wręczy dzieciom słodkie upominki.
Chwilę wcześniej, o godz. 16.30 na placu Grunwaldzkim stanie Wielka Elektryczna Niespodzianka, a w niej konkursy, malowanki dla najmłodszych i słodki poczęstunek. Ale to nie wszystko, bo w mieście Mikołajki będą trwały cały weekend.

MUZEUM MIASTA GDYNI
(UL. ZAWISZY CZARNEGO 1)
6 grudnia
Mikołajki w Muzeum: Po staropolsku, kaszubsku i żydowsku – multikulturowe święta w Gdyni.
Muzealnicy zapraszają klasy szkoły podstawowej na Mikołajki, które odbędą się 6 grudnia o godz. 9.30, 11.00, 12.30 w Muzeum Miasta Gdyni.
Czy wiecie, jak celebrowano świąteczny czas w Gdyni 100 lat temu? Czym jest kaszubska danka, czy w Boże Narodzenie kwitnie kwiat paproci, czym jest Chanukija? O tym i różnych tradycjach świątecznych dowiecie się w Muzeum Miasta Gdyni 6 grudnia.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana wcześniejsza rezerwacja:[email protected] lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.
***
CENTRUM NAUKI EXPERYMENT
(AL. ZWYCIĘSTWA 96/98)
6 grudnia
Tego dnia o godz. 10.00 w ramach mikołajkowej niespodzianki zostanie otwarta nowa wystawa czasowa „To takie proste”.
Wystawa została stworzona przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia i składa się z 26 stanowisk, podzielonych na 4 strefy tematyczne – „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Technoświat” i „Pomyśl, zrozum, zrób”. Każda z części skoncentrowana jest na innej dziedzinie nauki i skupia się na matematyce, fizyce, technologii, a także mechanice oraz majsterkowaniu.
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających aż do 15 maja 2020 roku.
***
AKWARIUM GDYŃSKIE
(AL. JANA PAWŁA II 1)
6-8 grudnia w godz. 10.00-17.00
6 grudnia
W dniu Św. Mikołaja, według corocznej tradycji, edukatorzy Akwarium Gdyńskiego rozdawać będą przy choince drobne upominki (ołówki, długopisy, odblaski, pocztówki z kampanii Akwarium pt. Let it Grow, książeczki edukacyjne projektu Usłysz Bałtyk, foldery Akwarium Gdyńskiego itp.).
7-8 grudnia
W weekend odbędą się:
– warsztaty przyrodnicze pt. „Z mikroskopem przy choince”.
Każdy uczestnik zostanie naukowcem badającym i poznającym przy pomocy mikroskopu podwodnych mieszkańców zimnych rejonów mórz i oceanów.
– warsztaty rękodzielnicze „Mój przyjaciel Renifer”.
Udział w programie w ramach biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.
***
TEATR MIEJSKI IM. WITOLDA GOMBROWICZA
(UL. BEMA 26)
7 grudnia
7 grudnia o godz. 16.00 odbędzie się spektakl „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena w reż. Krzysztofa Babickiego.
Barwne losy dwójki przyjaciół, Gerdy i Kaja, oraz fascynująca osobowość zimnej władczyni od lat przenoszą czytelników i widzów w magiczną przestrzeń.
Z okazji tegorocznych Mikołajek przygotowano prezent-niespodziankę dla najmłodszych widzów, którzy przyjdą 7 grudnia o godz. 16.00 na „Królową Śniegu” w reż. Krzysztofa Babickiego. Po spektaklu wszystkie dzieci zostaną zaproszone na scenę na pamiątkową fotografię z baśniowymi postaciami, w które wcielą się aktorzy.
Zdjęcie będzie można odebrać w kasie Teatru do końca grudnia 2019 roku.
***
KONSULAT KULTURY
(UL. JANA Z KOLNA 25)
7 i 8 grudnia
7 i 8 grudnia o godz. 11.00 i 16.00 dzieci obejrzą spektakl „Marysia ma Rysia” w reż. Agnieszki Płoszajskiej.
Marysia zapragnęła, aby w dniu swoich urodzin dostać od rodziców rybkę. Dostała… glonojada. Spektakl muzyczny opowiada o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym momencie. I o tym, że nie warto żywić urazy i pielęgnować żalu.
Bilety: 30 zł.
7 grudnia o godz. 11.00, 12.00 i 13.00 odbędą się rodzinne warsztaty ceramiczne pod hasłem „Świąteczne upominki”.
Obowiązują zapisy: [email protected] Koszt: 10 zł.
***
XX BIEG MIKOŁAJKOWY
Rada Dzielnicy Dąbrowa zaprasza na XX Bieg Mikołajkowy dla dzieci i młodzieży „Puchar Gdyni 2019”. Jest to ostatni bieg w największym cyklu biegów dla dzieci i młodzieży w północnej Polsce.
Bieg odbędzie się 7 grudnia od godz. 10.00, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. 11 kategorii wiekowych, medale i gorąca zupa dla każdego.
Informacje i bezpłatne zapisy na www.PucharGdynia.pl.
***
DAR MŁODZIEŻY (NABRZEŻE POŁUDNIOWE)
8 grudnia
Uniwersytet Morski wspólnie z Gdynią zapraszają 8 grudnia o godz. 16.30 na zapalenie światełek na na masztach Daru Młodzieży.
Uroczystego włączenia światełek na Darze Młodzieży dokonają wspólnie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i JM Rektor Uniwersytetu Morskiego prof. Janusz Zarębski.
Uniwersytet Morski zaprasza również w godz. 10.00-16.00 na zwiedzanie Daru Młodzieży.
Wstęp bezpłatny.
***
MAŁA GDYŃSKA FILHARMONIA
(UL. ROTTERDAMSKA 9)
8 grudnia
Kolejny poranek muzyczny dla dzieci w wieku do 6 lat odbędzie się 8 grudnia o godz. 11.00 pod hasłem „Radosne pieśni gospel i magia świąt”.
Grudniowy koncert wprowadzi najmłodszych melomanów w świąteczny klimat, a pomoże w tym Grace Gospel Choir. Atmosferę niezwykłych i magicznych Świąt Bożego Narodzenia stworzą amerykańskie pieśni i kolędy z całego świata.
Wykonawcy: Grace Gospel Choir, Anna Baranowska-Bober – dyrygent, Mateusz Hoppe – instrumenty klawiszowe.
***
KONWÓJ MIKOŁAJÓW
(PARKING PRZY CENTRUM RIVIERA)
8 grudnia w godz. 16.00-20.00
Tego dnia kierowcy ciężarówek zamienią się w świętych Mikołajów i pojadą w konwoju w szczytnym celu.
Sercem wydarzenia będzie parking przy Centrum Riviera, gdzie zgromadzą się oświetlone ciężarówki i scena, skąd popłyną melodie świąteczne. Śnieżynki oraz kierowcy rozdadzą dzieciom słodycze.
Zorganizowana zostanie również zbiórka na rzecz hospicjum św. Wawrzyńca i Bursztynowej Przystani.

Gdyński Jarmark Świąteczny na placu Grunwaldzkim

Przedświąteczny czas w Gdyni jak zawsze zapowiada się wyjątkowo. Nie zabraknie magicznej atmosfery, kolorowych światełek i wielu wydarzeń, które wprowadzą mieszkańców w niezwykły klimat. Powiew świątecznej radości w szczególny sposób będzie można poczuć na placu Grunwaldzkim. Na dwa tygodnie zamieni się on w świąteczne miasteczko. A ponadto rozświetlą go specjalnie zaprojektowane iluminacje. Wszystko za sprawą pierwszego Gdyńskiego Jarmarku Świątecznego. Rozpocznie się on 8 grudnia i potrwa do 22 grudnia.
Gdyński Jarmark Świąteczny będzie działać codziennie do 22 grudnia. Od poniedziałku do czwartku można go odwiedzać od godz. 13.00 do godz. 19.00, a w piątek od godz. 13.00 do godz. 21.00. W weekendy jarmark będzie czynny od godz. 11.00 do godz. 21.00. Na odwiedzających czekać będzie 20 stoisk ze świątecznymi dekoracji i pomysłów na prezenty dla bliskich. Wszyscy zainteresowani znajdą tam m.in.: ręcznie wykonane ozdoby, stroiki, biżuterię, ceramiczne podkładki, obrazy, świece czy gotowe zestawy prezentowe. Będą też świąteczne wyroby i słodycze – np. pierniki czy bombonierki, a także aromatyczne kawy i herbaty oraz akcesoria do ich zaparzania.

Mikołaj przyjedzie na osiedle ZOH

Osiedle Zamenhofa – Opata Hackiego na Chyloni bardzo zmieniło się w ostatnich latach. Ostatnie inwestycje w ramach procesu rewitalizacji dobiegły końca. To dobry moment, żeby poznać to miejsce na nowo. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na mikołajowe spotkanie, w ramach którego zaplanowano wiele atrakcji.
Wydarzenie odbędzie się 8 grudnia w godz. 12.30-16.00 na terenie przed centrum sąsiedzkim Przystań Opata Hackiego 33. W programie m.in. spacery po osiedlu z przewodnikiem, opowieści o ZOH, koncerty grupy Małe TGD oraz Zamenhofy, konkursy z nagrodami, mecz oraz specjalne, świąteczne atrakcje – dekorowanie choinki, zapalenie światełek na bożonarodzeniowym drzewku
W marcu 2017 r. Rada Miasta Gdyni przyjęła Gminny Program Rewitalizacji Miasta Gdyni. Objęty nim rejon ulic Zamenhoffa, Opata jednym z trzech z finansowym wsparciem Unii Europejskiej.
Łączny koszt rewitalizacji tego miejsca wyniósł 50 mln złotych, a w ramach inwestycji zrealizowano m.in. sieć kanalizacji deszczowej, wyremontowano ulice i chodniki, przeprowadzono termomodernizację budynków i uruchomiono centrum sąsiedzkie, które każdego miesiąca skupia setki mieszkańców.

86. Urodziny Dworca Morskiego

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza w dniach 7-8 grudnia na 86. Urodziny Dworca Morskiego. Tym razem wspólnym mianownikiem będzie architektura, wzornictwo i ludzkie historie.
Jest rok 1933. Naziści decydują o ostatecznym zamknięciu szkoły projektowania w Berlinie, przeniesionej kilka miesięcy wcześniej z Dessau. To oficjalny koniec historii Bauhausu. W tym samym czasie kilkaset kilometrów na wschód rozwija się historia młodego, polskiego miasta portowego, które właśnie staje się centrum obsługi pasażerskiej i handlu. 8 grudnia zostaje oddany do użytku modernistyczny budynek Dworca Morskiego przy nabrzeżu Francuskim.
Co jeszcze mieści się w katalogu wspólnych skojarzeń Bauhausu i Gdyni? Architektura i formalna innowacyjność. Ale zarówno dzieje Bauhausu, jak i Dworca Morskiego nie ograniczają się tylko do świata materialnego. To opowieści o ludziach, emocjach i zdarzeniach. O próbie nadania historii nowego biegu.
PROGRAM:
7 grudnia
– godz. 19.00 – Hol Dworca Morskiego
Premiera spektaklu performatywno-tanecznego „7 lekcji geometrii” (bilety w cenie 15 zł w kasie muzeum);
8 grudnia
– godz. 10.30-12.00 – Magazyn Tranzytowy – rodzinne warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku 5-9 lat (prowadzenie Marta Fass, Kolektyw Twórczy MyWy) (obowiązują zapisy: [email protected])
– godz. 11.00-12.00 – spacer z wolontariuszem po wystawie stałej (wstęp wolny, zbiórka przy kasie);
– godz. 12.00-12.45 – oprowadzanie architektoniczne po budynku Dworca Morskiego (wstęp wolny, zbiórka przy kasie);
– godz. 13.00-14.35 – pokaz filmu „Duch Bauhausu” (reż. Niels Bolbrinker i Thomas Tielsch, 2018) (wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych w kasie muzeum w dniu pokazu);
– godz. 15.00-15.45 – oprowadzanie architektoniczne po budynku Dworca Morskiego (wstęp wolny, zbiórka przy kasie);
– godz. 16.00-17.00 – spacer z wolontariuszem po wystawie stałej (wstęp wolny, zbiórka przy kasie).
Z okazji 86. Urodzin Dworca Morskiego wstęp na wystawę stałą 8 grudnia będzie bezpłatny (darmowe wejściówki dostępne w kasie muzeum).
7 grudnia ze względu na przygotowania muzeum nie będzie czynne.

Projekt Osierdzie na Zamenhofa

Projekt Osierdzie to wydarzenie charytatywne, które ma na celu promować sztukę i różne formy komunikacji z drugim człowiekiem. Odbędzie się 7 grudnia w godz. 16.00-20.30 na ul. Zamenhofa 13a. Cały projekt składa się z kilku inicjatyw. 
Kiermasz rękodzieła w godz. 16.00-20.30, gdzie można będzie nabyć unikatowe świąteczne prezenty.
Wystawa prac Glorii Sawickiej w godz. 16.00-20.30, niepowtarzalne prace młodej artystki.
Wykład „5 kroków do zdrowia” z lekarzem Wojciechem Chmielakiem w godz. 16.30-17.30.
Koncert świąteczny zespołu „Dzieła wybrane” z gośćmi o godz. 18.00, gwarantowane wspaniałe chwile.
Wstęp jest bezpłatny.

Premiera kolejnej książeczki-gdynieczki

Gdynia Rodzinna zaprasza 8 grudnia o godz. 11.00 do Centrum Aktywności Rodziny (ul. Świętojańska 1) na spotkanie promujące książeczkę gdynieczkę pt. „Ławeczka z widokiem na szczęście”.
Książeczki gdynieczki to uwielbiana przez najmłodszych gdynian seria niezwykłych opowieści o historii naszego miasta. „Tym razem będzie to prawdziwa historia o miłości w czasach rodzącej się Gdyni. Wspomnieniem tamtych wydarzeń jest rzeźba „Para Kaszubów na ławce”, przedstawiająca Elżbietę i Jakuba, bohaterów bajki, a znajdująca się na placu Kaszubskim, tuż przy fontannie. – opowiada Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej.
Książeczkę napisała znana gdyńska pisarka Małgorzata Warda, wsłuchując się w opowieść wnuka pary Kaszubów. Ilustracje namalowała mieszkająca kiedyś przy placu Kaszubskim Joanna Grudnik.
Na spotkaniu moc niespodzianek dla całej rodziny.

Foodtruck nowej Spółdzielni Socjalnej z Chyloni

Foodtruck z frytkami i donutami pod nazwą „Dobre Miejsce” rozpocznie działalność w Chyloni. Poprowadzą go osoby wykluczone społecznie – podopieczni Stowarzyszenia Świętego Mikołaja Biskupa. Stowarzyszenie od 10 lat działa przy parafii pw. Świętego Mikołaja w Chyloni i udziela wsparcia potrzebującym dzieciom, dorosłymi seniorom.
Uroczyste otwarcie foodtrucka zaplanowano 6 grudnia o godz. 16.00 przy kościele św. Mikołaja w Chyloni. Data ta zbiega się z odpustem parafialnym oraz 10. urodzinami Stowarzyszenia Świętego Mikołaja Biskupa.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 7 i 8 grudnia o godz. 19.00 na „Zabójstwo króla” Piera Paola Pasoliniego w reż. Krzysztofa Babickiego.
Mocna i poruszająca sztuka, w której dojrzały bohater buntuje się przeciwko własnemu losowi. Wikła się w skomplikowaną relację z synem, zadaje pytania o Boga, politykę, seksualność, ludzkie dewiacje i apokaliptyczną wizję historii.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 6 i 7 grudnia godz. 19.00 na premierowy spektakl „Potop. Pieśń o końcu świata” wg „Potopu” Salci Hałas w reż. Ewy Ignaczak.
Opowieść o końcu świata zostaje utkana z zebranych relacji mieszkańców Wzgórza Orlicza-Dreszera, czyli gdyńskiego Pekinu. Ich historia przeniesiona na teatralną scenę zaskakuje autentycznością przeżyć i opisem codzienności podszytej rezygnacją. Pełny realizmu magicznego potop będzie chciał zabrać ze sobą zwyczajne życie mieszkańców, ich ukochane koty i przyjaźń wykraczającą poza definicję słowa „sąsiedzi”.
Pieśni o końcu świata warto wysłuchać do końca, bo to jedyna szansa na ocalenie historii osiedla, którego już prawie nie ma.
Bilety: 30/35 zł.
– 8 grudnia godz. 12.00 na „Zuchwałą historię z zakurzonej półki” w reż. Grzegorza Kujawińskiego. W Krainie Poczytności, czyli świecie zamieszkanym przez książki, drgają kartki i trzęsą się ze strachu grzbiety. Bezlitosny Tyran nawołuje do zniszczenia dzieł o dobrym zakończeniu. Czy ktoś zdoła mu się przeciwstawić i przywrócić ład w krainie słowa? Na czele książkowego ruchu oporu stanie Dziewczynka/Książka, samotne dzieło, które nie pamięta swoich rodziców i pozbawione jest tytułu i zakończenia.
Bilety: 25 zł.
Rezerwacja biletów: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 i mail: [email protected]
 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 26°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama