Sobota, 2 lipca 2022 00:17
Reklama
Reklama

Wyjątkowy koncert w Filharmonii Bałtyckiej

Piątek 13 grudnia będzie z pewnością bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich melomanów, którzy wybiorą się wtedy na koncert do Filharmonii nad Motławą.
Wyjątkowy koncert  w Filharmonii Bałtyckiej

W pierwszej części koncertu 4 muzyków grających na rogach, Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny, Piotr Kowalski wystąpi w utworze Kerry’ego Turnera – Introduction and main event na cztery rogi i orkiestrę. K. Turner, sam waltornista, jest kompozytorem stroniącym od awangardowych eksperymentów. Jego kompozycja wykorzystuje różne efekty brzmienia instrumentów dętych blaszanych. W środkowej części utworu 2 rogi są ustawione po bokach estrady co stwarza ciekawe przestrzenne możliwości ukazania dialogu między parami instrumentów.

W drugiej części wydarzenia wysłuchamy słynnej III Symfonii Es-dur Eroiki L. van Beethovena. III Symfonia miała przełomowe znaczenie dla rozwoju symfoniki w XIX wieku. Wyróżniała się zarówno rozmiarami (trwa ona około dwa razy dłużej niż typowe klasyczne symfonie Haydna lub Mozarta) jak i poważnym charakterem. Nie każdy wie, że kompozycja ta powstawała nietypowo – bo od końca. Beethoven najpierw stworzył temat fraz finałowych, który pochodzi z wcześniej napisanej muzyki baletowej – Twory Prometeusza. Początek koncertu o godz. 19.00. Bilety w cenie 15-55 zł.


Oceń

Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama