Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 05:56
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

100 lat temu powstała Mała Polska. Uroczystości rocznicowe w Janowie

Dzisiaj, 11 lipca 2020 r. przypadła 100. rocznica Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Z tej okazji odbyły się w Janowie (gmina Kwidzyn) uroczystości upamiętniające to wielkie wydarzenie.
  • Źródło: Kurier Kwidzyński
100 lat temu powstała Mała Polska. Uroczystości rocznicowe w Janowie
Oficjalny logotyp obchodów, który został zaprojektowany przez artystę Wojciecha Korkucia (projektował m.in. logotyp na 40-lecie Solidarności)

W wyniku zwycięstwa Polaków (pomimo masowych oszustw i manipulacji niemieckich oraz przy bohaterskiej postawie polskich patriotów) powstała na Powiślu tzw. Mała Polska. Wydzielona z 5 wsi - Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo. Do Rzeczpospolitej włączono też port rzeczny w Korzeniewie (bez samej wsi) oraz przyczółek mostowy w Opaleniu. Ta ważna patriotyczna rocznica przypadła w czasie epidemii koronawirusa, co spowodowało odwołanie zaplanowanych dużych uroczystości. Przygotowywane wcześniej uroczystości, które miały odbyć się w Janowie, jak zapewniali organizatorzy odbędą się w późniejszym czasie - we wrześniu br.  

 

100 biało-czerwonych róż od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sobotnie uroczystości odbyły się z udziałem wiceministra kultury Jarosława Sellina, senatora Leszka Czarnobaja, posłów Kazimierza Smolińskiego, Marka Rutki i Michała Urbaniaka, doradcy Wojewody Pomorskiego Ireneusza Szwedy oraz przedstawicieli władz samorządowych powiatu kwidzyńskiego, instytucji i służb mundurowych. Mszę św. za Ojczyznę koncelebrował ks. biskup diecezjalny Jacek Jezierski, który wygłosił patriotyczne kazanie na temat plebiscytu i naszej Ojczyzny. Po mszy św. odbyły się zaślubiny z Wisłą, które dokonał minister Jarosław Sellin oraz uroczyste wciągnięcie na maszt flagi narodowej.  Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze przy pomniku zamordowanych Janowiaków, działaczy plebiscytowych oraz na koniec przed figurą Matki Bożej.

Po uroczystościach uczestnicy udali się na poczęstunek do pobliskiej szkoły podstawowej w Janowie. Organizatorem uroczystości była gmina Kwidzyn - na czele z wójtem Dariuszem Wierzbą, przewodniczącym Rady Gminy Piotrem Spaczyńskim i dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie Norbertem Cesarzem.

Poniżej przedstawiamy treść Aktu Zaślubin z Wisłą, który został podpisany przez Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina.

„Akt zaślubin z Wisłą”

Dopełniając obowiązku patriotycznego

i zadość czyniąc sprawiedliwości dziejów

oraz wspominając  godną naśladowania

postawę mieszkańców Janowa i okolic,

którzy przed stu laty podczas Plebiscytu w 1920 roku

opowiedzieli się za powrotem tych ziem do Polski,

a w czasach wojny ten wybór śmiercią z rąk najeźdźcy okupili,

tę Flagę Biało-Czerwoną skrapiam dzisiaj Wodą Wiślaną,

na znak zaślubin tych ziem, „Małą Polską” przed laty nazywanych,

z Rzeczpospolitą Polską, która władczynią wieczystą się stała.

Niech ten symbol złączenia

Flagi Biało-Czerwonej  z „Królową Rzek Polskich”,

która przez serca polskie od wieków przepływa,

stanowiąc symbol naszej polskości i tożsamości,

o otrzymanym dziedzictwie i zadaniu

pokoleniom przyszłym nieustannie przypomina !

 

Janowo – 11 lipca 2020 r.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Reklama
Reklama