poniedziałek, 29 kwietnia 2024 00:52
Reklama

Grupa krwi i geny mogą mieć wpływ na zakażenie koronawirusem. Co jeszcze odkryli naukowcy?

Według międzynarodowego zespołu badawczego, w skład którego wchodzi m.in. specjalistka z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wynika, że podatność na zakażenie koronawirusem oraz przebieg choroby COVID-19, może zależeć od niektórych genów i grupy krwi. To pierwsze na świecie wyniki analiz dotyczących COVID-19, wykorzystujące wielkoskalowe badania całego ludzkiego genomu.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Grupa krwi i geny mogą mieć wpływ na zakażenie koronawirusem. Co jeszcze odkryli naukowcy?

Wyniki badań zostały opublikowane w „New England Journal of Medicine".

Kto dokonał odkrycia?

Badania przeprowadzał zespół pod nazwą COVID-19 Host Genetics Initiative (HGI). W jego skład wchodziło kilkaset ośrodków naukowych, firm biotechnologicznych oraz biobanków. Największymi polskimi uczestnikami projektu są Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz firma IMAGENE.ME, która wspiera inicjatywę jako partner technologiczny. W projekcie uczestniczy polska biotechnolog z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dr Karolina Chwiałkowska

Czy geny warunkują zakażenie?

Badania wykonywano równolegle w 50 krajach, a ich wyniki były porównywane. Z analiz wynika, że geny znajdujące się w trzecim chromosomie człowieka mogą mieć istotne znaczenie w znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące różnych reakcji organizmu na zakażenie koronawirusem oraz różnego przebiegu choroby. Są to geny zlokalizowane w tzw. krótkim ramieniu chromosomu 3. Tezę tę potwierdza analiza DNA prawie 2 tys. zakażonych z Hiszpanii i Włoch. Badacze porównali wyniki osób zakażonych z ponad 2 tys. osób zdrowych. Naukowcy pod kierunkiem prof. Andre'a Franke'a z Kilonii znaleźli dwie sekwencje genetyczne, które były powszechne u chorych pacjentów i były powiązane z ryzykiem rozwoju niewydolności oddechowej. Geny te mogą być związane z nadmierną reakcją układu odpornościowego (burza cytokin), która przyczynia się do wzrostu śmiertelności wśród pacjentów z COVID-19. Dzięki temu odkryciu możliwa będzie identyfikacja osób bardziej podatnych na ciężki przebieg COVID-19.

A jaki wpływ ma grupa krwi?

Naukowcy odkryli też, że osoby z grupą krwi A mają większe o 45 proc. ryzyko zakażenia i wystąpienia ciężkich objawów koronawirusa w porównaniu z innymi grupami krwi. Najmniejsze ryzyko zakażenia i zachorowani na COVID-19 mają osoby z grupą krwi 0. Co ważne, grupa krwi wiąże się z ryzykiem rozwoju zakrzepów, które występują z ciężkim przebiegu COVID-19.

Sytuacja na Pomorzu

Przypomnijmy, że w Polsce do 14 lipca potwierdzono 38 457 przypadków koronawirusa, a zmarło 1588 osób. W województwie pomorskim zakażonych wirusem SASR CoV-2 było 715, zmarło 38 osób, a wyzdrowiały 592 osoby. Na Pomorzu są 83 aktywne przypadki.

 


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama