czwartek, 29 września 2022 01:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dla autonomicznych statków i bezpiecznej żeglugi. Innowacyjny projekt Politechniki Gdańskiej i Urzędu Morskiego

Porty i statki będą lepiej zabezpieczone przed cyberatakami. Wszystko dzięki międzynarodowemu projektowi InSecTT, który będzie realizowany przez Politechnikę Gdańską i Urząd Morski w Gdyni. To jednocześnie przykład tego, jak Inteligentne Specjalizacje Pomorza rozwijają pomorską gospodarkę.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Dla autonomicznych statków i bezpiecznej żeglugi. Innowacyjny projekt Politechniki Gdańskiej i Urzędu Morskiego

Umowa pomiędzy Politechniką Gdańską a Urzędem Morskim w Gdyni została podpisana 13 lipca 2020 r. Samorząd województwa pomorskiego reprezentował wicemarszałek Leszek Bonna. Łączna wartość projektu to ponad 44 mln euro.

Projekt InSecTT

Projekt InSecTT (Intelligent Secure Trustable Things) to międzynarodowa inicjatywa badawcza powstała z użyciem programu Horyzont 2020. Tworzą go firmy z 11 krajów Unii Europejskiej oraz Turcji. Rozwijają one bezpieczne systemy internetu oraz sztucznej inteligencji. Liderem jednego z kluczowych obszarów jest Politechnika Gdańska. Jednocześnie projekt InSecTT wpisuje się w jedną z osi Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. – Konsekwentne działania samorządu województwa pomorskiego w zakresie polityk innowacji, w tym rozwoju ISP, stały się impulsem do realizacji projektów będących odpowiedzią na potrzeby rynkowe – zaznaczył Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Te projekty przeradzają się w konkretne działania – Inicjatywa Politechniki Gdańskiej oraz Urzędu Morskiego jest zwieńczeniem dialogu i współpracy w ramach branż o największym potencjale rozwoju – dodał.  

Pilotaż w portach Pomorza

W dwóch trójmiejskich portach, w Gdyni i w Gdańsku, pilotażowo wdrażane będą technologie InSecTT. Dodatkowo, systemy zainstalowane zostaną na statkach wybranych przez Urząd Morski. Nasze jednostki nawodne oraz porty morskie są jednymi z pierwszych w Europie, na których wdrażane będą pilotażowe technologie projektu InSecTT, łączące internet i sztuczną inteligencję – zaznaczyła Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.  – Wykorzystanie naszych technologii w branży morskiej pozwoli na poprawienie efektywności pracy i bezpieczeństwa jednostek nawodnych. To również pierwszy krok do zwiększenia autonomii ich pracy – mówił Łukasz Kulas z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki PG. Chodzi tu o instalację systemów elektronicznych znanych między innymi z autonomicznych samochodów. Zaawansowane technologicznie rozwiązania przygotowane przez naukowców z PG pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa systemów na ataki cybernetyczne i na zakłócenia radiowe.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama