Poniedziałek, 4 lipca 2022 15:03
Reklama
Reklama
Reklama

Na wiadukcie PKM powstaje kolejny mural. Dzieło upamiętni gdańskiego pisarza Brunona Zwarrę

W ramach współpracy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z Piotrem „Tuse" Jaworskim powstanie kolejny mural na wiadukcie kolejowym – tym razem przy ul. Polanki. Jego bohaterem będzie Brunon Zwarra, zmarły przed dwoma laty znany pisarz, postać zasłużona dla Gdańska i Pomorza.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Na wiadukcie PKM powstaje kolejny mural. Dzieło upamiętni gdańskiego pisarza Brunona Zwarrę

 

Piotr Jaworski jest gdańskim malarzem związanym z graffiti i street artem, znanym głównie z dużych produkcji z fotorealistycznymi portretami. Artysta tworzy pod pseudonimem Tuse, a jego dzieła zdobią wiele miejsc w przestrzeni publicznej. Dziś w nocy Tuse rozpoczął prace nad muralem, którego bohaterem będzie zmarły w sierpniu 2018 r. Brunon Zwarra.

 

„Sam dobieram postacie godne uhonorowania"

Już kilka miesięcy temu lokalne media informowały, że Tuse planuje namalować w Gdańsku mural upamiętniający znanego pisarza, zasłużonego dla miasta i regionu. – Pomysł namalowania tego muralu układa mi się od kilku lat – mówi artysta. – Sam dobieram postacie, które są godne uhonorowania. Na pewno do tych osób należy Brunon Zwarra.

 

Brunon Zwarra to rodowity gdańszczanin, nazywany ostatnim gdańskim bówką, który za swoją działalność w polskich organizacjach na terenie Wolnego Miasta Gdańska w czasie II wojny światowej był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych. Popularność zyskał jako autor serii książek „Wspomnienia gdańskiego bówki" oraz „Gdańszczanie", opisujących realia życia w międzywojennym Gdańsku.

 

Początkowo swój pomysł Tuse chciał zrealizować na Biskupiej Górce, gdzie Zwarra mieszkał przed wojną. Ostatecznie, lokalizacją jego pracy będzie wiadukt PKM znajdujący się przy ul. Polanki.

– Pomorska Kolej Metropolitalna i samorząd województwa pomorskiego kolejny raz wspierają artystów, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać ważne społecznie tematy. Przykładem są ubiegłoroczne „Kobiety wolności" na przystanku PKM Gdańsk Strzyża, a kontynuacją będzie mural przy ulicy Polanki – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Duet Tuse&Titos po raz kolejny maluje w Gdańsku

Mural przedstawiać będzie portret Brunona Zwarry na tle przedwojennej panoramy Gdańska. Jego malowanie artysta rozpoczął wieczorem wspólnie z Titosem, swoim przyjacielem z Piły.

– Ponieważ mamy wiele detali do namalowania, po zmroku rozrysowaliśmy projekt na ścianie korzystając z projektora. Dziś będziemy malować. Mam nadzieję, że na koniec dnia skończymy pracę. W piątek wprowadzimy ewentualnie jakieś poprawki – wyjaśnia Tuse.

Ostatnio duet Tuse&Titos namalował mural dla PKM na wiadukcie przy ul. Grunwaldzkiej.

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama