Sobota, 2 lipca 2022 00:39
Reklama
Reklama

Sześć dni kina gatunkowego w Gdańsku. Przed nami Octopus Film Festival 2020

Od 4 do 9 sierpnia Stocznia Gdańska i tereny Amber Expo zamienią się w jedno wielkie kino. W programie ponad 30 filmów z różnych dekad i stron świata, pokazy gatunkowych klasyków w niespodziewanych miejscach i obrazy po raz pierwszy wyświetlane w Polsce. Karnety zostały już wyprzedane, jednak cały czas są dostępne wejściówki na pojedyncze seanse i wydarzenia.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Sześć dni kina gatunkowego w Gdańsku. Przed nami Octopus Film Festival 2020

To już trzecia edycja festiwalu, który z roku na rok zdobywa coraz więcej fanów kina gatunkowego. W 2020 r., w związku z pandemią, wydarzenia i warsztaty odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym, a na pokazach będzie mniej osób. Dodatkowo niektóre filmy będą wyświetlane dwa razy, by wszyscy chętni mieli możliwość je zobaczyć. Zaplanowano więcej niż zwykle pokazów w plenerze i kina samochodowego.

Dziewięć cyklów pokazów

Tegoroczny Octopus Film Festival to aż dziewięć kategorii pokazów, podzielonych tematycznie. Część z nich będzie można zobaczyć w kinie samochodowym. W ramach pokazów specjalnych zaplanowano film „Comando”, który na żywo przeczyta Piotr Cyrwus, oraz „Predatora” wyświetlanego w scenerii przypominającej dziką dżunglę.

Sztandarowe Nowe Kino Gatunkowe zmieniło się w Konkurs Główny, w ramach którego będzie można zobaczyć najbardziej zaskakujące filmy gatunkowe z całego świata, które umknęły uwadze polskich dystrybutorów albo nie miały jeszcze premiery kinowej. Po seansach będzie można oceniać filmy, walczące też o Nagrodę Publiczności. W programie m.in. „Swallow”, czyli thriller opowiadający o kobiecie, która czuje rosnącą potrzebę połykania ostrych przedmiotów, neo-noir z Kanady „Ogień w czasach chłodu”, film „Gniazdo”, czyli włoski horror gotycki o małym chłopcu zamkniętym w wielkim domostwie; i strumień świadomości nastolatka nagrany na kasecie wideo „VHYes”.

Malinobranie i VHS Hell

Dla miłośników kiczu, niskich budżetów i słabej gry aktorskiej powstały dwa cykle: Malinobranie i VHS Hell. W programie Malinobrania znajdzie się m.in. legendarne „Poza doliną lalek” wyreżyserowane przez Russa Meyera, a także „Duchy tego nie robią”, czyli film, który przyniósł Donaldowi Trumpowi Złotą Malinę.

Z kolei VHS Hell to cykliczne pokazy filmów klasy B znalezionych na najniższych półkach osiedlowych wypożyczalni. W tym roku będą to aż trzy produkcje: włoskie fantasy „Hobgoblin” i włoska podróbka „Mad Maxa”, czyli „Interzone” (oba filmy z improwizowanymi dialogami) oraz film „Action USA”, który zostanie zaprezentowany w kinie samochodowym.

Dwie retrospektywy: Fabrice’a du Welza i Richarda Stanleya

Fabrice du Welz to belgijski reżyser, doceniany za śmiałość wizji i bezkompromisowość, ale jednocześnie kręcący kino mroczne, schizofreniczne, makabryczne i trudne; kino, które zniechęca większość widzów. W ramach retrospektywy Fabrice’a du Welza będzie można zobaczyć trzy jego obrazy i przekonać się do jego wizji kina: „Vinyan”, „Alleluja” i „Adoracja” (ten trzeci tytuł w Gdańsku zostanie zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce).

Z kolei Richard Stanley to jeden z najbardziej niezwykłych i jednocześnie najbardziej pechowych twórców w dziejach kina. Zadebiutował w wieku 23 lat postapokaliptycznym „Hardware”, a dwa lata później nakręcił „Diabelski pył”, dzięki czemu został zaproszony do Hollywood, gdzie miał zekranizować „Wyspę doktora Moreau”. Ze względu na liczne konflikty z producentami został jednak wyrzucony i zastąpiony przez Johna Frankenheimera. Na Octopusie będzie można zobaczyć dwa pierwsze filmy Stanley, „Kolor z przestworzy” i opowiadający o „Wyspie doktora Moreau” dokument „Lost Soul”. Ponadto Richard Stanley będzie gościem online tegorocznej edycji festiwalu.

Punkowe kino We Are The Future!

W cyklu We Are The Future będzie można zobaczyć pięć filmów: „Klasa 1984″, „Powrót żywych trupów”, „Upadek zachodniej cywilizacji”, „Suburbia” i „Dziewczyna z doliny”.

Wszystkie reprezentują kino pełne punkowych gangów, które grasują zarówno w mrocznych zaułkach wielkich metropolii, jak i na postapokaliptycznych bezdrożach.

Nowym cyklem są pokazy filmów pod wspólnym szyldem Czarownic. Octopus 2020 przypomni najważniejsze filmy o czarownicach w historii kina. W ramach cyklu będzie można zajrzeć do najbardziej mrocznych i odległych zakamarków podgatunku – cofnąć się do Skandynawii sprzed stulecia, by przypomnieć sobie niezwykłe „Häxan”, spędzić dwie godziny w mrocznej wyobraźni Daria Argenta i jego „Suspirii” oraz sprawdzić, czy wiedźma z Blair nadal straszy tak mocno, jak dwie dekady temu.

Pełny program festiwalu i wejściówki dostępne są na stronie Octopus Film Festival 2020.

Octopus Film Festival 2020

  • 4-9 sierpnia 2020, wtorek-niedziela
  • ul. Elektryków
  • Gdańsk
  • bilety: 120 zł (karnety), 15-30 zł


Oceń

Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama