Środa, 10 sierpnia 2022 18:43
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Sopot wybuduje obserwatorium astronomiczne. Pomoże Hevelianum

Sopot podpisał porozumienie z Hevelianum w sprawie budowy Sopockiego Obserwatorium Astronomicznego. Pomysł budowy obserwatorium został poparty przez mieszkańców w budżecie obywatelskim. Na realizacje tego obiektu oraz jego funkcjonowanie przeznaczono 700 tys. zł. Do pomocy w realizacji inwestycji miasto zaprosiło gdańskie Hevelianum. Instytucja wesprze budowę swoją wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu zajęć edukacyjnych, miasto natomiast w pełni finansować będzie budowę.
  • Źródło: Hevelianum
Sopot wybuduje obserwatorium astronomiczne. Pomoże Hevelianum

– Budowa obserwatorium astronomicznego od samego początku wymaga obecności doświadczonego partnera naukowego. Hevelianum nie tylko będzie wspierać nas w przygotowaniach do budowy, ale również przygotuje z nami program edukacyjny i schemat funkcjonowania, tak aby to miejsce tętniło życiem. Sopockie obserwatorium, będzie miejscem dostępnym dla wszystkich mieszkańców. Liczę, że będzie w szczególności chętnie odwiedzane przez uczniów – mówi wiceprezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim

 

– Bardzo się cieszę z zaproszenia do tak wyjątkowej współpracy. To tym milsze, że w tym roku świętujemy 410 rocznicę urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum. Dlatego z przyjemnością podzielimy się dobrymi praktykami w prowadzeniu i programowaniu oferty edukacyjnej i popularyzującej naukę, szczególnie, że w zespole Hevelianum mamy doświadczone i utalentowane astronomki. To wielka przyjemność móc współtworzyć nowe miejsce na mapie trójmiejskich atrakcji edukacyjno-turystycznych. Niech nasze pisemne porozumienie będzie początkiem dobrej współpracy w dziedzinie upowszechniania wiedzy astronomicznej i wspólnego obserwowania ciał niebieskich. – zapowiada dyrektor Hevelianum, Paweł Golak. 

                                                 

Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. Interaktywne wystawy matematyczno-przyrodnicze znajdują się w zrewitalizowanych obiektach militarnych Góry Gradowej w Gdańsku. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Oferta Hevelianum to nie tylko wystawy, ale też warsztaty, wydarzenia plenerowe i online – rozmowy z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki, wykłady młodych naukowców, serie filmów prezentujących spektakularne doświadczenia naukowe, zajęcia w niestandardowy sposób uwzględniające szkolne podstawy programowe, konkursy astronomiczne, w tym trwający właśnie, międzynarodowy AstroCamera dla amatorów astrofotografii, wydarzenia takie, jak Noc Naukowców czy Nocne Podglądanie Wszechświata. Po wizycie pozostaje zdobyta wiedza i wspomnienie dobrej zabawy. Odkrywać można nie tylko ofertę Hevelianum, ale również samą lokalizację – wzniesienie w centrum Gdańska, które oferuje wspaniałe widoki i możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. 

 

Do tej pory wykonano analizę możliwości umiejscowienia obserwatorium pod kątem prowadzenia obserwacji. Obecnie sprawdzana jest opcja posadowienia konstrukcji obserwatorium w wybranym miejscu.   


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama