Sobota, 2 lipca 2022 01:56
Reklama
Reklama

Pociągiem i rowerem z Gdyni na Hel

Kto nie chciałby bez korków na drodze dotrzeć do jednego z bardziej obleganych miejsc turystycznych – tym bardziej, jeśli odpoczynek można połączyć z rowerową wycieczką malowniczymi trasami? Z rowerem skorzystamy jednak z pociągu z Gdyni na Półwysep Helski tylko po wcześniejszej rezerwacji. Połączenie przeżywa swój złoty okres w roku, dlatego przewóz jednośladu należy wcześniej zgłaszać, aby jak najwięcej pasażerów mogło znaleźć miejsce w pociągu.
  • Źródło: UM Gdynia
Pociągiem i rowerem z Gdyni na Hel
Kursujące między Gdynią a Helem pociągi są popularne szczególnie w szczycie lata, fot. Adrian Lappe / z facebookowej grupy "Gdynia w obiektywie"

Zbliżamy się do szczytu sezonu letniego, nie powinno zatem dziwić ogromne zainteresowanie pociągami, które kursują z Gdyni na Hel i zatrzymują się po drodze w najważniejszych miejscowościach – to jeden z najszybszych i wolnych od korków sposobów przedostania się na Mierzeję Helską w samym środku lata, gdy turystów na półwyspie można liczyć w tysiącach. Połączenie kolejowe obsługiwane przez Polregio regularnie zapełnia składy, stąd warto pamiętać o zasadach dotyczących podróży.
 

Pamiętaj o rezerwacji

Dużą popularnością cieszy się podróż na Hel z własnymi rowerami – tamtejsze trasy rowerowe są chętnie wybierane na cel rekreacyjnej wycieczki na dwóch kółkach. Zanim udamy się z jednośladem na dworzec, musimy zarezerwować miejsce dla roweru – liczba miejsc w każdym ze składów jest ograniczona, a na miejsce w pociągu liczą też osoby z niepełnosprawnościami czy rodzice z dziećmi w wózkach.

Początkowo Polregio ograniczyło możliwość przewozu rowerów do 4 z 20 pociągów kursujących z Trójmiasta na Półwysep Helski, ale obecnie, po uzgodnieniach z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i sygnałach napływających od samych pasażerów, ujednolicono zasady.
 

Podróż bez niepewności

Nadal pierwszeństwo przewozu będą mieli rowerzyści z wykupioną rezerwacją miejsca rowerowego, natomiast osoby bez takiej rezerwacji każdorazowo powinny zgłaszać się do kierownika pociągu w celu uzyskania zgody na przewóz roweru (kierownik jest w stanie na bieżąco określić, ile rezerwacji zostało wykupionych w jego pociągu, a ile miejsc jest realnie wolnych).

Cena przewozu roweru (czyli rezerwacja) wynosi zaledwie 3 zł, zaś pomorski tabor kolejowy jest jednym z najbardziej przyjaznych rowerzystom w kraju - pojazdy szynowe zakupione przez pomorski samorząd mają aż po 24 miejsca rowerowe. Jak wskazują dane Polregio, obecnie w pociągach kursujących na linii Gdynia-Hel wykorzystywanych jest około 70% dostępnych rezerwacji dla rowerzystów.

Dlaczego warto zarezerwować miejsce dla swojego roweru, planując letnią wyprawę? Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której np. miejsca w pociągu po prostu zabraknie, co wiąże się z oczekiwaniem na kolejny kurs. Warto przypomnieć, że m.in. ze względu na długość peronów na trasie nie jest możliwe wydłużanie składów o dodatkowy wagon, którzy mógłby pomieścić więcej jednośladów.


Oceń

Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama