poniedziałek, 29 kwietnia 2024 00:37
Reklama

Spis powszechny jak po grudzie. Dlaczego tak mało osób się spisało?

Województwo pomorskie pod względem odsetka spisanych osób w Narodowym Spisie Powszechnym Osób i Mieszkań 2021 plasuje się na 13 miejscu w kraju. Nie są to zbyt dobre wyniki. W powiecie tczewskim spisano już 48,9 proc. ludności. Najwięcej mieszkańców spisano w gminie Subkowy – 58,1 proc. Najmniej w naszej gminie do tej pory, spisano osób z Tczewa – 46,4 proc.
Spis powszechny jak po grudzie. Dlaczego tak mało osób się spisało?

Autor: Materiały promocyjne

Dwie tabele prezentowane pod tekstem prezentują obecne zaawansowanie spisu powszechnego. Zestawienie gmin naszego województwa, w których procent spisanych osób jest najwyższy (według stanu na dziś). Zdecydowanie na podium jest Sulęczyno, zaraz za nim Konarzyny, a na trzecim miejscu Stary Targ (powiat sztumski).

- W województwie pomorskim dotychczas spisało się 46,4 proc., więc intensyfikujemy działania, m.in. poprzez organizowanie dodatkowych, mobilnych punktów spisowych. Ich wykaz jest na naszej stronie (staramy się go na bieżąco aktualizować) – podsumowuje Aleksandra Sarnowska z Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

- Monitorujemy przebieg spisu i w odsetku upływu czasu widzimy, że minął już półmetek naszych działań, a my zbliżamy się do zaledwie 50 proc. - mówi Zbigniew Pietrzak, rzecznik prasowy Urzędu Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych. - Na zamknięcie spisu i wykonanie w 100 proc. badań, mamy czas do 30 września, bo do tego czasu trwa to ogólnokrajowe badanie. Okres wakacyjny nie sprzyja spisowi, podobnie jak pandemia koronawirusa, przez którą musieliśmy przedłużyć akcję o 3 miesiące. Najbardziej zależy nam na samospisie internetowym. Kładziemy też nacisk na wywiady telefoniczne i te bezpośrednio realizowane przez rachmistrzów spisowych.

Pozostaje zaapelować do mieszańców, by zaufali rachmistrzom i formularzom spisowym dostępnym w internecie. Udział w spisie powszechnym jest szczególnie ważny, gdyż później jego wyniki mają wpływ na politykę społeczną i gospodarczą na danym terenie kraju. Od danych ze spisu zależą m.in. kwoty dotacji dla gmin, czy środki na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach. Ale nie tylko. Informacje ze spisów analizują także inwestorzy, samorządy i instytucje unijne.

W. Mocny

Apla1


 

Wyszczególnienie

% spisanych osób

Kraj

48,9

Woj. pomorskie

46,4

Powiat malborski

46,2

Gm. Nowy Staw

64,8

Gm. wiejska Malbork

36,3

Powiat starogardzki

41,4

Gm. miejska Skórcz

63,3

Gm. Skarszewy

28,3

Powiat tczewski

48,7

Gm. Subkowy

58,1

Gm. miejska Tczew

43,2

Powiat kwidzyński

45,4

Gm. Ryjewo

50,5

Gm. Sadlinki

36,5

Powiat sztumski

51,1

Gm. Stary Targ

75,9

Gm. Dzierzgoń

42,2

 

Tabel obrazuje odsetek spisanych osób we wskazanych powiatach. Dla każdego powiatu gmina o największym i najmniejszym odsetku spisanych osób.

* Dane z 30.07.2021.



Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama