Środa, 10 sierpnia 2022 04:12
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Finałowa akcja 10-lecia Recykling Rejs pod hasłem „Czysty Bałtyk, Czysta Wisła, Czysta Mierzeja”

Recykling Rejs, proekologiczna inicjatywa Fundacji PlasticsEurope Polska, realizowana we współpracy z podróżnikiem i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, w tym roku obchodzi swoje 10-lecie.
  • Źródło: Dominik Dobrowolski
Finałowa akcja 10-lecia Recykling Rejs pod hasłem „Czysty Bałtyk, Czysta Wisła, Czysta Mierzeja”
Autor: 10 lat #RecyklingRejs_Wisłok

Finałowa akcja obejmuje sprzątanie ujścia Wisły, Rezerwatu Mewia Łacha oraz plaż na wysokości Mikoszewa i Jantaru. „To symboliczne miejsce, które uświadamia, że śmieci z rzek płynących przez całą Polskę przemieszczają się do Bałtyku, zatem niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, mamy wpływ na czystość mórz i oceanów. Dlatego tak ważne jest, by myśleć globalnie, a działać lokalnie. – mówi Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska.

„Podczas przygotowania finałowej akcji Recykling Rejs na Mierzei spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy dbają o swoją małą ojczyznę. Będziemy sprzątać wspólnie z samorządami, organizacjami oraz liczną grupą wolontariuszy, których łączy wspólny cel – walka z zaśmieceniem wód.”- dodaje Dominik Dobrowolski. Oprócz Fundacji PlasticsEurope Polska partnerami akcji, która odbędzie się 4 września, są: Gmina Stegna, Sołectwo Mikoszewo, Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie, Błękitny Patrol WWF, druhowie z OSP Mikoszewo, Wody Polskie z Gdańska i Urząd Morski z Gdyni.

Fundacja PlasticsEurope Polska od lat realizuje długofalowe działania edukacyjne, w których w centrum uwagi jest rola i znaczenie tworzyw sztucznych w zrównoważonym rozwoju, a także informowanie o wartości odpadów tworzyw sztucznych jako cennego surowca do ponownego wykorzystania. „By skutecznie chronić przyrodę, kluczowa jest walka z zaśmieceniem, a to wiąże się ze zmianą postaw i nawyków. Odpady tworzyw są nie do zaakceptowania w środowisku i każdy powinien wiedzieć, że miejsce zużytego opakowania jest w odpowiednim pojemniku na śmieci i się do tego stosować. Między innymi o tym, jak duże znaczenie dla środowiska naturalnego ma prawidłowa segregacja odpadów, mówimy podczas wszystkich spotkań na trasie Recykling Rejsów .” – podkreśla Anna Kozera-Szałkowska.

Projekt Recykling Rejs został zainicjowany w 2011 roku. W ciągu minionych 10 lat w ramach tej inicjatywy przeprowadzono wiele akcji, które włączały społeczności lokalne w całej Polsce we wspólną walkę z zaśmieceniem środowiska wodnego. Z okazji tegorocznego jubileuszu projektu, oprócz cyklu kilkunastu akcji sprzątania, które wiosną i latem odbywały się w całej Polsce od Mazur po Sudety, od Roztocza po granicę na Odrze, zorganizowano międzynarodowy ekologiczny spływ kajakowy z Wrocławia do Berlina. W tym roku projekt Recykling Rejs został dodatkowo uhonorowany - film promujący 10-lecie inicjatywy zdobył pierwsze miejsce na festiwalu filmów kajakarskich w popularnym konkursie Kajak Jamboree 2021.Wszystkie informacje dotyczące Recykling Rejs dostępne są na stronie www.recykling-rejs.pl/ oraz na profilu Recykling Rejs na https://www.facebook.com/RecyklingRejs .

Zapraszamy do udziału w akcji. Spotykamy się 4 września w sobotę o godzinie 9 przy wejściu na plażę nr 90, i zabieramy się za sprzątanie.
 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama