Sobota, 13 sierpnia 2022 07:19
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Miejski Kunszt Wodny przekazany miastu

Kunszt Wodny oficjalnie został przekazany do miasta. Zakończyły się wymagane procedury i niemal równolegle ruszy przetarg na wyposażenie wnętrz oraz kompleksową aranżację. Kunszt będzie siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej.
  • Źródło: UM Gdańsk
Miejski Kunszt Wodny przekazany miastu
Autor: fot. G.Mehring UM Gdańsk

Kunszt Wodny znajduje się w samym centrum Gdańska, nieopodal Bramy Wyżynnej, przy placu Forum Gdańsk. Prace w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, które miała wykonać Spółka Forum Gdańsk  przy realizacji Kunsztu Wodnego, zakończyły się w III kwartale roku 2019 i pod względem technicznym budynek był gotowy do przejęcia. Oczekiwano jednak dopełnienia ​czynności formalno-prawnych z bankiem finansującym projekt PPP i sądem, bowiem przekazanie obiektu miastu było możliwe dopiero po prawomocnym wykreśleniu przez sąd hipoteki, która stanowiła zabezpieczenie udzielone bankowi przez inwestora tj. Forum Gdańsk Sp. z o.o. Ze względu na pandemię Covid – 19 proces​​​ ten znacznie się wydłużył.

Ostatecznie, 21 września br. nastąpiło przejęcie lokalu miasta – Kunsztu Wodnego. Równolegle został ogłoszony przetarg na wyposażenie i kompleksową aranżację wnętrz. W obiekcie będzie miał swoją siedzibę Instytut Kultury Miejskiej. Kunszt stanie się kulturalno-turystyczną wizytówką miasta. 

Zaplanowano nowoczesną, otwartą przestrzeń z wygodnymi kanapami oraz mobilnymi czerwonymi elementami dekoracyjnymi – tak w skrócie wyglądać będą wnętrza Kunsztu Wodnego. Przestrzeń została zaaranżowana zgodnie z ideami nowoczesnej instytucji kultury o otwartym charakterze. Zawiera w sobie zarówno przestrzeń open space na parterze, jak i pomieszczenia z przeznaczeniem na biura, kawiarnię oraz sale konferencyjne.

Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach przetargu wykonawca wyposaży pomieszczenia zgodnie z powstałą koncepcją, która objęła pomieszczenia ogólnodostępne i salę audytoryjną.
Prace mają potrwać około 12 miesięcy od daty podpisania umowy z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą. Otwarcie ofert zaplanowano na  połowę października br.

Historia projektu

Projekt dotyczący „Zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego w Gdańsku" to inwestycja położona w kwartale ulic 3-Maja, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Armii Krajowej z zachowaniem istniejących obiektów, takich jak: zabytkowy budynek klasztorny, budynek należący do Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji oraz Wojewódzkiej Biblioteki i Park im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Obszar ten był zaniedbany i trudny do rewitalizacji z uwagi na zróżnicowany teren, zawierający liczne sieci uzbrojenia podziemnego oraz szczątki archeologiczne. Dziś na terenie o powierzchni 6 ha powstał jeden z najnowocześniejszych kompleksów w Europie, Forum Gdańsk, ​który został pozytywnie przyjęty i zaakceptowany przez mieszkańców i turystów Gdańska, o czym świadczą liczne jego odwiedziny.

Prace nad koncepcją  przebudowy i opracowanie dokumentacji projektowej trwały od 2008 roku. Był to złożony proces obejmujący wiele etapów, od przygotowania międzynarodowego otwartego postępowania konkursowego na wyłonienie inwestora - wykonawcy i finansującego zagospodarowania obszaru TSR, poprzez długotrwałe negocjacje z 3 zainteresowanymi inwestorami oraz zgodami Rady Miasta Gdańska. Ostatecznie miasto Gdańsk zawarło umowę spółki i umowę wspólników na zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego z partnerem prywatnym, tj. konsorcjum Multi Corporation BV oraz Multi Development Poland Sp. z o.o.

W ramach projektu „Zagospodarowanie Targu Siennego i Rakowego w Gdańsku” inwestor prywatny - Forum Gdańsk sp. z o.o. zrealizował szereg celów publicznych o łącznej wartości ok. 239 mln zł netto oraz cele komercyjne w postaci Forum Gdańsk - centrum handlowe z otwartymi przestrzeniami publicznymi. Jednym z celów publicznych jest lokal miasta w budynku Kunsztu Wodnego, którego wartość wynosi 18 905 448 zł netto.

 

fot. G. Mehring


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama