Czwartek, 7 lipca 2022 09:38
Reklama
Reklama
Reklama

W gmachu Polityki Gdańśkiej odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstanie Węgierskie w 1956 r.

Studentom i mieszkańcom Gdańska wyrażającym swoją solidarność z węgierską rewolucją i walką o wolność 1956 roku – brzmi napis na pamiątkowej tablicy umieszczonej w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej. Uroczystość odsłonięcia połączono z otwarciem wystawy "Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 roku".
  • Źródło: PUW Gdańsk
W gmachu Polityki Gdańśkiej odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstanie Węgierskie w 1956 r.
Autor: PUW

Gościem uroczystości był Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. - My, Polacy mieliśmy krwawy Poznański Czerwiec, a Węgrzy powstanie z interwencją wojsk radzieckich, represjami, a ostatecznie ucieczką tysięcy obywateli na Zachód (..). Bohaterskich Węgrów wspierała wówczas cała Polska. (…) Tu, w Gdańsku też zbierano pieniądze, oddawano krew, powstało Towarzystwo Przyjaciół Węgier. W tamtych tragicznych dniach - oba narody połączyła prawdziwa ludzka solidarność – powiedział wojewoda.

W uroczystości wzięli udział m.in. dr Pál Attila Illés., konsul generalny Republiki Węgier, prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, dyplomaci i urzędnicy instytucji publicznych. Gości przywitał - prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama