Czwartek, 30 czerwca 2022 21:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gdańska Wigilia w wyjątkowej oprawie

Jak co roku, w niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie na Długim Targu odbędzie się Gdańska Wigilia. 19 grudnia o godz. 16.00 Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekaże mieszkańcom świąteczne życzenia. Tegoroczne spotkanie z powodu sytuacji pandemicznej, w trosce zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, będzie miała inną formułę. Jedną z nowości będzie koncert carillonu Ratusza Głównego Miasta.
  • Źródło: UM w Gdańsku
Gdańska Wigilia w wyjątkowej oprawie
Autor: Fot. Daniel Paszliński

Po raz pierwszy spotkanie gdańszczanek i gdańszczan przy choince na Długim Targu rozpocznie kolęda wykonana na żywo z pobliskiego carillonu. Następnie prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z księdzem prałatem Ireneuszem Bradtke, proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP, złoży mieszkańcom świąteczne życzenia. W magiczny nastrój  uczestników Gdańskiej Wigilii wprowadzi kolęda przygotowana przez dzieci z Teatru GAK Junior. Na zakończenie spotkania będzie można wysłuchać wyjątkowego koncertu kolęd w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska.

Tradycyjnym akcentem będzie stajenka, która stanie przy Gdańskiej Choince. Tam przy Marii z Józefem i nowonarodzonym Jezusem będą czuwać anioły z Teatru GAK.

Zmiany w trosce o mieszkańców

Priorytetem organizatorów wydarzenia jest bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców. Podczas tegorocznego spotkania, zrezygnowano z ustawienia wspólnego stołu wigilijnego i dzielenia się opłatkiem. Zachowanie dystansu podczas świętowania umożliwią dwa telebimy. Pierwszy stanie przy Ratuszu, a drugi w okolicach Gdańskiej Choinki.

Organizatorem wydarzenia jest Gdański Archipelag Kultury. Partnerami Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska.

Długa historia gdańskiego świętowania

Wspólne przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Gdańska sięga korzeniami epoki średniowiecza. W nowożytnym, wielowyznaniowym Gdańsku, świętowano je na różne sposoby. Luteranie np. organizowali koncerty organowe, katolicy procesje, a niektórzy kalwińscy burmistrzowie Gdańska, jak Bartłomiej Schachmann stawiali horoskopy. W przedwojennym Gdańsku tradycja zanikła, a Święta kontemplowano w gronie rodziny, przyjaciół i stowarzyszeń. Do tradycji wspólnego świętowania powrócono ok. 30 lat temu.


Oceń

Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama