Piątek, 12 sierpnia 2022 08:38
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Unijne dotacje na nowe przedszkola w woj. pomorskim

Przy wsparciu funduszy europejskich w województwie pomorskim utworzone zostaną nowe placówki przedszkolne z specjalistyczną opieką oraz szeroką ofertą edukacyjną.
  • Źródło: UM WP / Marcin Szumny
Unijne dotacje na nowe przedszkola w woj. pomorskim
Autor: Marcin Szumny / UMWP

Umowy o dofinansowaniu projektów z samorządowcami z Pelplina, Pszczółek, Morzeszczyna i powiatu wejherowskiego oraz przedstawicielami Niepublicznego Przedszkola „Skrzacik”, Hocki Klocki Centrum Terapii i Rozwoju, Niepublicznym Przedszkolem Podwodna Kraina i spółką Gaja podpisali 17 stycznia 2022 r. marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski. Wcześniej umowy z samorządowcami z Człuchowa i Czerska podpisał wicemarszałek Leszek Bonna.

Nowe miejsca w przedszkolach

W ramach projektów utworzonych zostanie ponad 250 nowych miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci. Chodzi tutaj o dodatkowe miejsca w przedszkolach, na terenie gminy Czersk, gminy Pelplin, a także w Barkowie w gminie Człuchów, Kębłowie, Tczewie, Pszczółkach, Gdańsku w dzielnicy Chełm, Pruszczu Gdańskim oraz Morzeszczynie. Przeprowadzone tam zostaną niezbędne prace remontowe i modernizacyjne. Pojawią się nowe sprzęty, meble, zabawki i pomoce dydaktyczne. Zapewnione też będzie bieżące funkcjonowanie tych placówek.

Natomiast w Przedszkolu Specjalnym przy Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie dwa miejsca dostosowane zostaną do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Ciekawa oferta edukacyjna

Maluchy w przedszkolach będą mogły skorzystać z szerokiej oferty edukacyjnej, obejmującej zajęcia dodatkowe, takie jak np. gimnastyka korekcyjna, rytmika, zajęcia muzyczno-taneczne, językowe, przyrodnicze czy techniczne, a nawet doskonalenie umiejętności informatycznych, w tym z zakresu programowania i robotyki. Poza tym dla dzieci z niepełnosprawnościami zorganizowane zostaną zajęcia terapeutyczne wspomagające ich rozwój, m.in. w przedszkolu specjalnym Wejherowie prowadzona będzie hipoterapia, dogoterapia oraz terapia uwagi słuchowej.

Wsparcie uzyskają nie tylko dzieci, ale również ich nauczyciele, którzy będą mogli podnieść swoje umiejętności i kompetencje zawodowe. Zaplanowano bowiem możliwość wzięcia przez nich udziału w szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych, np. z zakresu logopedii, muzykoterapii, gimnastyki korekcyjnej lub terapii dzieci z zaburzeniami.

Łącznie pomocą objętych zostanie prawie 1300 dzieci w wieku przedszkolnym oraz ponad 100 nauczycieli. Dodatkowo w wybranych placówkach wsparcie w postaci pracy środowiskowej oraz cyklicznych warsztatów uzyskają również rodzice i prawni opiekunowie dzieci.

Całkowita wartość wszystkich projektów wynosi ponad 13,2 mln zł, z czego ponad 11,2 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Warto przypomnieć, że pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska zgodziła się na zmiany w tym programie, dzięki którym dofinansowanie uzyska 29 projektów o łącznej wartości około 43 mln zł.

*  *  *

Tego samego dnia podpisana też została umowa o dofinansowanie projektu fundacji Pozytywne Inicjatywy, działającej w partnerstwie z gminą miasta Gdańska. Wsparcie z programu regionalnego przeznaczone zostanie na utworzenie żłobka przy ul. Piecewskiej w dzielnicy Piecki-Migowo. Obejmować będzie wyposażenie i oddanie do użytku 100 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 oraz zapewnienie bieżącej działalności nowej placówki przez okres kolejnych 8 miesięcy. Wartość tego projektu wynosi prawie 2,9 mln zł, z czego ponad to 2,4 mln zł to dotacja unijna w ramach RPO WP 2014-2020.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama