Środa, 6 lipca 2022 15:47
Reklama
Reklama
Reklama

Instytucje kulturalne oferują pomoc i zajęcia dla obywateli Ukrainy

W akcję pomocy dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie włączyły się także gdańskie instytucje kultury. Organizowane są m.in. świetlice dla dzieci, gdzie pod okiem dwujęzycznych opiekunów mogą spędzić aktywnie czas podczas zajęć plastycznych, literackich czy artystycznych. Część instytucji wprowadziło nieodpłatny wstęp na swoje wystawy i wydarzenia. Oferta została opisana w specjalnym przewodniku. Szczegóły przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 16 marca w Europejskim Centrum Solidarności.
 • Źródło: UM w Gdańsku / Marta Formella
Instytucje kulturalne oferują pomoc i zajęcia dla obywateli Ukrainy

Pomoc w Gdańsku dla osób z Ukrainy od momentu wybuchu wojny odbywa się nieustannie i na wielu poziomach. Swój wkład w te działania mają także instytucje kultury. Są to inicjatywy, które pomimo trudnych realiów dają możliwość integracji, wytchnienia i przyjemnego spędzenia czasu. 

- Dotychczas w Gdańsku otworzyliśmy już dwa punkty informacyjne, jeden naprzeciwko Dworca Głównego PKP w budynku dawnego kina Krewetka, drugi przy ul. Dolna Brama 8, a także miejsca noclegowe, buforowe i te docelowe, a także miejsca wydawania darów na terenie całego miasta. Osoby, które tu przyjeżdżają, potrzebują także pomocy w znalezieniu szkoły, pracy oraz integracji ze społecznością lokalną - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Jestem wdzięczna instytucjom kultury za szybką reakcję i za szybkie stworzenie ogromnej, interesującej i bogatej oferty integracji. Chcemy, aby osoby przyjeżdżające do Gdańska miały możliwość zrelaksowania się, poznania naszej kultury i podzielenia się także swoją. Chcemy się wzajemnie poznawać i dawać moment wytchnienia. Korzystajmy z tej bogatej oferty, dzielmy się nią i dajmy ludziom odpocząć w tym trudnym dla nich momencie. 

Pomoc organizowana jest często oddolnie, gdzie każdy stara się ją nieść najlepiej jak potrafi, z wykorzystaniem wszystkich swoich możliwości.

- Dla osób urodzonych krótko po II wojnie światowej, wojna była obecna na co dzień i bardzo realna. Była obecna w kulturze, sztuce, rozmowach i życiu rodzinnym. Całe dziesięciolecia później, kiedy wojna stała się już pewnego rodzaju abstrakcją nie myśleliśmy, że w Europie będziemy oglądać płonące wieżowce i tragedię, jaka spotkała Ukrainę. Potwór ze wschodu się obudził i to są fakty, które zmieniają nasz świat. On już nie będzie taki sam. Teraz musimy cześć siebie oddać innym. Polskie społeczeństwo otwiera ramiona przed uchodźcami, pomagamy im na wiele różnych sposobów, bardzo spontanicznie i bardzo empatycznie. Instytucje kultury oddolnie, z własnej inicjatywy organizują wiele działań. W Filharmonii Bałtyckiej rozbrzmiały ukraińskie utwory, w Operze Bałtyckiej odbył się wieczór ukraińskiej poezji. Biblioteka uruchomiła kursy językowe, przygotowywane są także rezydencje artystyczne. Myślimy o ofercie kulturalne dla naszych gości, którzy są tu z nami, i którym poza podstawowymi potrzebami życiowymi jest też potrzeba kultura – mówił Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

Przewodnik po ofercie 

 W instytucjach kultury powstają świetlice dla dzieci. Nie brakuje także innych inicjatyw.

- Aktualnie wszyscy odrabiamy lekcję z solidarności. Reagują na to instytucje kultury i dzielą się swoimi zasobami. Wygospodarowane zostały miejsca dla świetlic, w których jest prowadzona szeroka oferta zajęć, które najkrócej można określić jako półkolonie. Aktualnie w dziesięciu gdańskich instytucjach kultury zapewniamy opiekę dla ok. 300 dzieci – mówiła Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. - Instytucje kultury włączają się także we wszystkie akcje pomocowe. Odbywają się zbiórki pieniędzy i darów, aukcje sztuki, koncerty charytatywne. Prowadzone są kursy językowe i lekcje muzealne. Instytucje w swoich pokojach rezydencyjnych przyjmują także uchodźców z Ukrainy.

Na stronie Instytutu Kultury Miejskiej znajduje się zakładka, w której można znaleźć wszystkie praktyczne informacje. Powstały także ulotki w dwóch językach – polskim i ukraińskim, w których przedstawiona jest oferta zajęć i zasady uczestnictwa 

Europejskie Centrum Solidarności wspiera na wielu poziomach 

Swoją ofertę przygotowało także Europejskie Centrum Solidarności. Instytucja zaprasza do Wydziału Zabaw i na wystawę stałą, którą można zwiedzić z audio przewodnikiem w języku ukraińskim. Prowadzone są także warsztaty i webinary m.in. Jak przyjmować osoby w Ukrainy w swoim domu? Jak dbać o siebie pomagający innym oraz Konsekwencje migracji. Jak wspierać dzieci i dorosłych? 

Podczas konferencji Basil Kreski, dyrektor ECS mówił także o szerokim wymiarze pomocy i znaczeniu solidarności w obecnych czasach.

- Jesteśmy instytucją prowadzoną przez miasto i Pomorze, ale otworzyliśmy drzwi i chcemy być instytucją dla naszych partnerów, którzy dzisiaj nie mogą zrealizować swoich programów w Ukrainie. Ta instytucja jest europejskim azylem – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS - W działaniu postarajmy się połączyć pomoc humanitarną z mnożeniem naszych kompetencji. To nie jest tylko wyzwanie dla migrantów. Nie tylko oni muszą się uczyć nas, ale też my ich. Ale to uczenie się Ukrainy to uczenie się miejsca, w którym żyjemy i obrona tych wartości, bo ona w aktualnej sytuacji są zagrożona. My jako ECS cieszymy się, że Ukraińcy żyjący na Pomorzu zgłosili się do nas. W ten sposób powstało Centrum Informacji i Koordynacji „Dla Ukrainy razem – Для України Разом”, które znalazło siedzibę na trzecim piętrze ECS. To inicjatywa, która łączy pomoc humanitarną, ale też wojnę z dezinformacją – mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. 

Muzeum Gdańska zaprasza na zwiedzanie i zajęcia 

Nieodpłatny wstęp do oddziałów Muzeum Gdańska oraz cykl zajęć stacjonarnych i online dla dzieci i młodzieży szkolnej z Ukrainy to propozycje kompleksowego wsparcia w związku z działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą. O szczegółach podczas konferencji opowiedział Janusz Marszalec, zastępca dyrektora ds. rozwoju oddziałów Muzeum Gdańska. 

– Muzeum Gdańska jest solidarne z Ukrainą. Traktujemy obywateli objętego wojną kraju jak gości, jak swoich. Otwieramy przed nimi nasze muzeum i serca. Od początku nasi pracownicy włączyli się w akcji pomocy. Teraz czas na działania systemowe w trzech obszarach. – mówił Janusz Marszalec, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska – Pierwszym z nich jest otwarcie oddziałów Muzeum Gdańska. Ofertę adresujemy od 19 marca do obywateli Ukrainy oraz ich polskich opiekunów. Z kolei od 22 marca rozpoczynamy cykl zajęć edukacyjnych opowiadających o Gdańsku. Warsztaty „Tak tu mówimy. Tak tu żyjemy” przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-17 lat i ich rodziców. Maksymalna liczba uczestników na zajęciach wynosi 10 osób. Myślimy również o pomocy nauczycielom z Gdańska i całej Polski oraz uczniach z Ukrainy. Zajęcia online w językach polskim oraz ukraińskim to trzeci obszar wsparcia solidarnego z Ukrainą Muzeum Gdańska.

Oferta dla obywateli Ukrainy zorganizowana przez gdańskie instytucje kultury 

Ukraińskie rodziny zaproszone są do bezpiecznych i przyjaznych miejsc, gdzie dobrze i twórczo można spędzić wolny czas. Wiele zajęć jest zaplanowanych tak, aby rodzice mogli pozostawić dzieci pod opieka animatorów posługujących się językiem ukraińskim. Udział w zajęciach jest nieodpłatny.

Gdański Teatr Szekspirowski ul. Bogusławskiego 1 wejście od ul. Zbytki 

Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy 

Dla kogo: dzieci w wieku 5-12 lat 
Rodzaj zajęć: świetlica dla dzieci i miejsce odpoczynku dla opiekunów, aktywności ruchowe i plastyczne 
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, rodzic lub opiekun musi pozostać na miejscu. Dla opiekunów przygotowana jest kawa, herbata i dostęp do WI-FI. 
Kiedy: środa, czwartek, piątek: 15.00–19.00
Zapisy: przez formularz na miejscu i w Internecie  
Kontakt: tel. 698 034 820 

Dodatkowe działania: udostępnienie pokoi rezydencyjnych dla artystów ukraińskich z Kijowa

Zbiórka pieniężna dla Ukrainy przez Fundację Damy Radę podczas wydarzeń w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 

Gdańska Galeria Miejska, wejście na zajęcia od ul. Grobla I 

Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy

Dla kogo: dzieci od 4 roku życia 
Rodzaj zajęć: sztuka i inne zajęcia twórcze, jak lepienie z gliny, czytanie bajek, rysowanie 
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim
Kiedy:

 • poniedziałek: 10.00–15.00 
 • wtorek: 13.30–15.30 
 • środa: 10.00–15.00 (z wyjątkiem 16 marca: 13.00–15.00) 
 • czwartek: 10.00–15.00 
 • piątek: 13.00–15.00 (z wyjątkiem 25 marca: 13.00–15.00) 

Zapisy nie obowiązują 
Kontakt: e-mail: [email protected] lub tel. 501 520 149
Dodatkowe działania: zbiórki darów w trzech oddziałach GGM przy ul. Powroźniczej, Piwnej i Szerokiej. 

Program rezydencyjny w ramach partnerstwa w sieci Icorn – sieć udzielająca schronienia artystom, których życie jest w zagrożeniu – do końca sierpnia przebywa w Gdańsku białoruska artystka Lesia Pcholka. 

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaznia” CSW ŁAZNIA 1 ul. Jaskółcza 1 

Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy

Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat 
Rodzaj zajęć: sztuka i inne zajęcia twórcze 
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu. Dla opiekunów, którzy zdecydują się zostać przygotowany jest pokój wyciszenia, dostęp do WI-FI i komputer z możliwością drukowania.
Kiedy: wtorek, środa, piątek: 9.00–15.00 
Zapisy: w dzień poprzedzający zajęcia: 17.00–19.00 na e-mail: [email protected] lub tel.: 535832037 
Pozostałe działania:

 • Bezpłatny wstęp na wystawy w CSW Łaźnia dla osób z Ukrainy przybyłych po 24.02. 
 • 25 marca, godz. 19.00, LKW Gallery ul. Szopy - zbiórka funduszy dla Ukrainy prowadzona przez Fundację Art Not War podczas finisażu wystawy Magdaleny Sadłowskiej "Easy Steps to Safe" 
 • 24 i 31 marca, KinoPort w Łaźni 2 - pokazyfilmów ukraińskich z polskimi napisami - blok filmów krótkometrażowych oraz pełnometrażowy film; dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany Fundacji Luna, która wspiera Ukraińców w Polsce. 

Instytut Kultury Miejskej ul. Długi Targ 39/40 

Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy 

Rodzaj zajęć: świetlica międzypokoleniowa dla dzieci w każdym wieku, młodzieży i dorosłych dostępne są w niej książki w języku ukraińskim i rosyjskim, gry, puzzle, zabawki.
Szczegóły: obecni są animatorzy mówiący w języku ukraińskim. Dla opiekunów przygotowano dostęp do komputerów z możliwością drukowania i dostępem do WI-FI oraz ciepłe napoje. Istnieje możliwość pozostawienia dziecka od 6 r.ż. pod opieką animatorek, na czas ustalony indywidualnie. W przypadku dzieci poniżej 6 r.ż. rodzic lub opiekun musi pozostać na miejscu. 
Kiedy: poniedziałek – piątek: 10.00–16.00 
Kontakt: e-mail[email protected] tel. 698 034 820 
Pozostałe działania: 

 • Rezydencje literackie dla autorów i autorek z Ukrainy – dwa jednomiesięczne pobyty rezydencyjne. 
 • Przygotowywane są także spacery informacyjne w j. ukraińskim po Śródmieściu Gdańska. Podczas spaceru przekazywane będą informacje, gdzie załatwić formalności urzędowe, otrzymać wsparcie edukacyjne i materialne i jak poruszać się komunikacją miejską. 

Gdański Archipelag Kultury Scena Muzyczna GAK ul. Nowiny 2b 

Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy 

Do kogo: dzieci w wieku 4–8 lat 
Rodzaj zajęć: warsztaty plastyczne i ruchowe 
Szczegóły: dziecko pozostawia się pod opieka animatorów ze znajomością języka ukraińskiego. Rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu. 
Kiedy: poniedziałek – piątek: 10.00–14.00 
Zapisy: e-mail: [email protected] lub tel. 515 394 696
Pozostałe działania: 

 • Od kwietnia planowany jest intensywny kurs języka polskiego dla obcokrajowców (od kwietnia) 
 • W razie zapotrzebowania w 4 oddziałach GAK (Winda GAK; Stacja Orunia GAK; Dom Sztuki GAK; Plama GAK) możliwość udostępnienia sal z dostępem do sanitariatów na potrzeby zakwaterowania imigrantów. 
 • Na 9 kwietnia, w Stacji Orunia GAK ul. Dworcowa 9 zaplanowani wieczór wsparcia społeczności ukraińskiej – koncert chóru ukraińskiego połączony z kiermaszem oraz licytacją. 
 • W razie zapotrzebowania instytucja oferuje także wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. 

Miejski Teatr Miniatura al. Grunwaldzka 16 

Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy

Dla kogo: dzieci od 5 roku życia 
Rodzaj zajęć: spektakl dla dzieci w języku ukraińskim lub bez słów i warsztaty teatralno-plastyczne 
Kiedy: 15–17 marca: 15.00–17.00 (dla dzieci z opiekunami), 24–25 marca: 12.00–15.00, 29–30 marca: 12.00–15.00 
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu (z wyjątkiem dni 15-17 marca) 
Zapisy: e-mail: [email protected] lub tel. 601 628 377, 58 341 94 83 Informacje: Adam Gibki, e-mail: [email protected], tel. 515 292 235 
Dodatkowe działania:

 • Bilety w cenie 1zł dla uchodźców z Ukrainy (dzieci i dorosłych) dostępne są na każdy spektakl własny wystawiany na scenach Miejskiego Teatru Miniatura, w miarę dostępności miejsc. 

Europejskie Centrum Solidarności pl. Solidarności 1 

Wydział Zabaw przestrzeń wspólnej zabawy dzieci z Ukrainy i Polski 

Dla kogo: dzieci do 10 roku życia 
Rodzaj zajęć: dwie możliwości spędzenia czasu: 1. przestrzeń wspólnej zabawy dzieci i rodziców/opiekunów (obowiązkowo do 5 roku życia). 2. zabawa pod opieka animatorek, czas wolny dla rodziców (od 5 roku życia) 
Szczegóły: początek zawsze o pełnej godzinie, maksymalny czas wizyty: 2 godziny, opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, do sali nie wchodzi się w obuwiu zewnętrznym, 
Kiedy: poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 10.00–17.00, sobota, niedziela: 10.00–18.00 
Zapisy: należy udać się do kasy po bezpłatny bilet lub z wyprzedzeniem można pobrać bezpłatny bilet na konkretny dzień i godzinne. Przy kasie należy okazać dokument potwierdzający przybycie do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022. 
Kontakt: informacja w języku ukraińskim tel. 58 772 41 21 

Dodatkowe działania: 

 • Nieodpłatny wstęp na wystawę stałą. Wystawa stała ECS opowiada o drodze do wolności Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, również Ukrainy. Po wystawie prowadzi audioprzewodnik, który w ciekawy sposób prezentuje treści i zachęca dzieci do rozwiazywania zagadek. Zapisy: należy udać się do kasy po bezpłatny bilet. Tam należy okazać dokument potwierdzający przybycie do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022. 
 • Cykl warsztatów i spotkań wzmacniających dla osób pomagających uchodźcom 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku Biblioteka Kokoszki ul. Azaliowa 18 

Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy

Dla kogo: dzieci od 5 roku życia 
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne i językowe dla dzieci, zabawy na świeżym powietrzu w pobliskim parku 
Szczegóły: rodzic lub opiekun musi pozostać na miejscu 
Kiedy: poniedziałek – piątek: 11.00–15.00
Kontakt: e-mail: [email protected] lub tel. 58 500 00 86 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku Biblioteka Pilotów ul. Pilotów 3 

Dla kogo: dzieci w wieku 6–10 lat 
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne, literackie, wspólne czytanie książek, gry planszowe i zabawy 
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu 
Kiedy: start: 16 marca, środa: 10.00–13.00 
Zapisy: tel. 724 475 437 poniedziałek – piątek: 9.00-16.00 
Pozostałe działania: 

 • Biblioteka Główna - 3-miesięczny kurs języka polskiego dla osób z Ukrainy (brak wolnych miejsc). 
 • Zbiórka książek i żywności w filiach biblioteki 
 • Utworzenie w filiach Biblioteki przyjaznych przestrzeni dla rodzin z Ukrainy z kawą, herbatą i grami planszowymi dla dzieci. 

Lista filii na stronie: wbpg.org.pl

Klub Żak

Nieodpłatny wstęp na wystawę w galerii Klubu ŻAK

Bezpłatne wejściówki (do odbioru w kasie Klubu) dla osób z Ukrainy na marcowe koncerty podczas wiosennej odsłony Festiwalu Jazz Jantar

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis 

2 kwietnia, godz. 19.30, Archikatedra Oliwska w Gdańsku - zbiórka pieniężna na rzecz Ukrainy prowadzona przez Caritas Polska podczas koncertu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis

Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46/47 

Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy „Tak tu mówimy. Tak tu żyjemy”

Dla kogo: dzieci w różnym wieku, w zależności od terminu 
Rodzaj zajęć: nauka języka polskiego oraz ciekawostki na temat Gdańska i jego historii 
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, otrzymają przekąski i upominki, rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu 
Kiedy: start: 22 marca 

 • wtorek: 12.30–17.00, 12–14 lat 
 • środa: 14.30–19.00, 14–17 lat 
 • czwartek: 10.00–14.30, 6–9 lat 
 • piątek: 10.00–14.30, 9–12 lat  

Rodzaj zajęć: „Warsztaty sztuki Vasyla Netskowarsztaty artystyczne, ćwiczenia sportowe 
Szczegóły: w zajęciach muszą uczestniczyć rodzice 
Kiedy: start: 28 marca, poniedziałek10.00-14.00 
Zapisy: sms, tel. 509 226 251. W wiadomości należy podać termin zajęć, imię i nazwisko opiekuna oraz liczbę osób i wiek dzieci 

Lekcje online (oferta dla nauczycieli z Polski) 

 • Dwujęzyczne lekcje online dla nauczycieli prowadzących klasy międzynarodowe 
 • Terminy: od poniedziałku do piątku, w uzgodnionym terminie
 • Kontakt: [email protected]

Nieodpłatny wstęp do oddziałów Muzeum Gdańska

 • Bezpłatne wejściówki do oddziałów Muzeum dla osób z Ukrainy oraz obywateli Polski będących ich przewodnikami (1 przewodnik na grupę do 10 osób). 
 • Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46/47 
 • Dwór Artusa Długi Targ 43/44 
 • Dom Uphagena ul. Długa 12 
 • Muzeum Bursztynu ul. Wielkie Młyny 16 
 • Muzeum Poczty Polskiej pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2  

Cappella Gedanesis ul. Nowe Ogrody 35 

Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy

Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat 
Rodzaj zajęć: twórcza

zabawa – zajęcia muzyczne i plastyczne 
Szczegóły: dzieci otrzymają ciepłe i zimne napoje oraz przekąski. Dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim. Rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu 
Kiedy: 16 marca: 10.00–14.00, 21 marca: 10.00–14.00, 23 marca: 10.00–14.00, 28 marca: 10.00–14.00, 30 marca: 10.00–14.00 
Zapisy: tel. 534 400 848, informacja w języku rosyjskim 534 400 848, 534 400 848, informacja w języku polskim 534 400 848, 603 086 600 
Kontakt: e-mail: [email protected] 

 

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama