Środa, 6 lipca 2022 14:32
Reklama
Reklama
Reklama

Rotunda i oranżeria - atrakcje Parku Oliwskiego już otwarte dla zwiedzających

Osiemset nowych i dwieście ze starej kolekcji - łącznie tysiąc egzotycznych roślin, to tylko część atrakcji, jakie czekały na zwiedzających w przebudowanym kompleksie palmiarni w Parku Oliwskim. Inauguracji przebudowanej rotundy i oranżerii dokonała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
  • Źródło: UM w Gdańsku / Marta Formella
Rotunda i oranżeria - atrakcje Parku Oliwskiego już otwarte dla zwiedzających
Autor: Dominik Paszliński / UM Gdańsk

Na kompleks palmiarni składa się kilka budynków: rotunda (koszt przebudowy 11,5 mln zł), oranżeria (8,5 mln zł), budynek gospodarczy (3,5 mln zł). Koszt nasadzeń nowej zieleni to około 800 tys. zł. Do wyremontowania została jeszcze szklarnia.

Ze względu na zły stan, stara rotunda oraz pozostałe budynki wymagały kompleksowej przebudowy. Roślinność nie mieściła się już w rotundzie, a daktylowiec przebijał jej dach. W trosce o wszystkie rośliny podjęta została decyzja o gruntownej przebudowie. Koszt samej rotundy to 13 mln zł, a całości 24 mln zł  Cały proces budowy oranżerii przeprowadzono zgodnie z zasadami konserwatorskimi. Obecnie kompleks palmiarni imponuje nie tylko zewnętrzną formą architektoniczną: spiralnej, przeszklonej rotundy i odtworzonej w historycznym kształcie oranżerii. Wnętrza obu budynków przeszły gruntowną przebudowę. Zamontowano również system sterowania klimatem, dzięki któremu rośliny tropikalne będą mogły rosnąć w warunkach odpowiadających ich naturalnemu środowisku.

Rotunda i oranżeria będą czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Poniedziałki będą dniami gospodarczymi, podczas których będzie ona niedostępna dla odwiedzających. W pierwszych miesiącach funkcjonowania wejście do obiektów będzie bezpłatne. W późniejszym okresie zaplanowano dla gdańszczan raz w roku bezpłatne wejście z Kartą Mieszkańca, natomiast proponowane stawki, to 5 zł dla najmłodszych i 10 zł dla dorosłych.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama