Środa, 6 lipca 2022 15:46
Reklama
Reklama
Reklama

Finisaż wystawy SWIATŁOBIEKTY 2 - Refektarz w Karuzach

Zapraszamy na ostatni wieczór wystawy Roberta Turło Światłoobiektywy 2. -wtorek 18 maja, godzina 20.30 Refektarz w Kartuzach.
Finisaż wystawy SWIATŁOBIEKTY 2 - Refektarz w Karuzach

Zapraszamy na ostatni wieczór wystawy Roberta Turło Światłoobiektywy 2. -wtorek 18 maja, godzina 20.30 Refektarz w Kartuzach.

 

Robert Turło - absolwent architektury wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom tej ostatniej uczelni uzyskał w 1998 roku na Wydziale Grafiki w Pracowni Filmu Animowanego u profesora Daniela Szczechury. Od 2002 współpracuje z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu, gdzie zrealizował między innymi kilkanaście animacji dziecięcych do serii "Baśnie i bajki polskie" oraz "Miś Fantazy". Wielokrotnie emitowane przez polskie telewizje animowane filmy dla dzieci z obu serii zostały zakupione również przez kilkadziesiąt stacji telewizyjnych na całym świecie i zdobyły liczne nagrody. W 2005 roku reżyser otrzymał Światowy Złoty Medal za film Lodowa góra w kategorii Programów dla Dzieci przyznany przez Jury 47th The New York Festivals, Television Programming & Promotion. Jego filmy zostały także czterokrotnie uhonorowane Srebrną Kreską za najlepszy film animowany dla dzieci na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie.

Już początek przygody Turły z animacją okazał się obiecujący. Jego debiutancki, animowany film o antywojennej wymowie, zatytułowany W.A.L. z 1991 roku, uzyskał prestiżową nominację w kategorii krótkiego metrażu do Złotej Palmy w Cannes. Zrealizowana w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych animacja stanowi płynną sekwencję zapętlonych w finale obrazów z gagowymi akcjami, dopełnionych dynamiczną muzyką i czarnym humorem autora. Utrzymany w konwencji disneyowskiej kreskówki, pozornie zabawny filmik ma jednoznaczne przesłanie: wojna to destrukcja, chaos, krew. Animacja Turły była także prezentowana na wystawie EXPO 92 w Sevilli oraz zdobyła Grand Prix na Festiwalu Filmowym DRABINA w Gdańsku. Zdecydowanie bardziej lakoniczna jest trwająca niespełna minutę Polska, przedstawiająca autorską wizję powstania polskiej flagi - gorzką, wręcz sarkastyczną, a jednocześnie pomysłową i "z pazurem". W tym samym roku (1993) artysta zrealizował równie syntetyczną i prześmiewczą animację Razem, pokazując genezę obraźliwego gestu z wyprostowanym środkowym palcem. W podobnej konwencji utrzymane są również zrealizowane kilka lat później Wysokie loty, zabawnie puentujące lotnicze ambicje, patriotyczny entuzjazm tłumu i solidarność działań.

Rok 2000 wyznacza początek kolejnego etapu w twórczości reżysera. Powstaje wówczas Kosmiczna gra, którą Turło zrealizował wraz z synem Julkiem, wykorzystując w formie wycinanki komputerowej, inspirowane Gwiezdnymi wojnami, rysunki pięcioletniego syna i "gumisi z przedszkola nr 8". Julek i sam reżyser użyczają również głosu bohaterom "epopei fantastycznej dla dzieci". Warstwę fabularną filmu - opowiastkę o ratowaniu świata przed zagładą - dopełnia budujące przesłanie o wspólnym stawianiu czoła niebezpieczeństwom, oswajaniu lęków i sile przyjaźni. Rozgrywająca się w "odległej galaktyce" bajka, uderzająca świeżością plastyki i spojrzenia, okazuje się w finale historyjką nie tylko "gwiezdną", ale i gwiazdkowo-mikołajkową. Film spotkał się z uznaniem jurorów Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, którzy przyznali Kosmicznej grze wyróżnienie za poszukiwanie nowych dróg w animacji dla dzieci oraz nagrodę za opracowanie plastyczne. Zdobył także Srebrną Kreskę oraz nagrodę publiczności na festiwalu OFAFA w Krakowie. Swoje kolejne filmy dla dzieci Turło realizował w TvSFA w Poznaniu. Lodowa góra z 2003 roku i powstała dwa lata później animacja O królewnie zaklętej w żabę to odcinki serii "Baśnie i bajki polskie", zrealizowanej na zlecenie TVP SA. Ciekawa plastyka filmów oraz nowatorskie spojrzenie na klasyczne historie przyniosły autorowi kolejne nagrody - Srebrne Kreski na dwóch następnych edycjach OFAFA, wspomniany już Światowy Złoty Medal w kategorii programów dla dzieci w Nowym Jorku oraz nagrodę Bronze Cairo w Egipcie. Reżyser otrzymał także list gratulacyjny od Prezydenta RP "za wkład w promocję polskiej kultury na arenie międzynarodowej". W serii "Baśnie i bajki polskie" w 2009 roku Turło wyreżyserował także Dar Skarbnika oraz Czarne Licho. Za ten ostatni film otrzymał statuetkę Koguta, nagrodę Jury Dziecięcego na festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa. Dużą popularnością cieszyła się także kolejna seria poznańskiego Studia, zrealizowany dla TVP SA, Miś Fantazy. Turło był głównym reżyserem całej serii oraz następujących odcinków: Niebieski miś, Tajemnica kryształu, Imieniny Fantazego. W 2007 powstała nowa bajka autorska Turły, zatytułowana Gdzie Jest Księżyc?, której producentem było Studio Filmowe ANIMAPOL. Znajdziemy tu motywy przypominające wątki z Kosmicznej gry i plastykę w podobnej, naiwnie dziecięcej, stylistyce, choć tym razem będącej już wyłącznie efektem komputerowej techniki 2D.

Osobny nurt w twórczości reżysera to liczne realizacje teledysków dla znanych polskich wykonawców oraz współpraca z zespołem Von Zeit. Z tą ostatnią grupą muzyczną Turło związany jest od samego początku jej działalności tj. od 2001 roku - bierze udział w koncertach jako autor wizualizacji video, zrealizował także teledysk do utworu Von Zeit (Oni, 2001). Ma na swoim koncie również wideoklipy Dramat fryzjerski dla zespołu Big Cyc czy Oto są dla Pudelsów, za który na Yach Film Festival otrzymał nagrodę za najlepszą animację. Złotym Yach'em uhonorowany został także teledysk Hela do utworu grupy Piersi, a w kolejnych latach powstały Słońcem opętani dla Lady Punk i Kos Mos dla Macieja Maleńczuka. Turło jest autorem animowanej oprawy wizualnej do Oratorium gdańskiego z muzyką Marka Kuczyńskiego i tekstem Pawła Huellego, a także zrealizowanej wspólnie z Ewą Ziobrowską Małej historii filantropii oraz animowanych impresji do dwóch filmów dokumentalnych w reżyseria Ewy Pytki (Natasza Goerke, czyli przesłuchanie emigranta oraz Podróże Olgi T.). Współpracował także z TVP SA przy programach "Wieczór z Jagielskim", "Jaka to melodia", "Autograf" i "Jazda kulturalna". Reżyser od wielu lat prowadzi warsztaty filmu animowanego dla dzieci. (źródło: culture.pl)


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama