Wtorek, 5 lipca 2022 14:46
Reklama
Reklama
Reklama

Czym kierować się przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień?

Uzależnienia to plaga dzisiejszych czasów. Rozwój technologiczny zwiększył tempo życia, a co za tym idzie, wygenerował stres, z którym wiele osób nie potrafi sobie poradzić. Również wychowanie sprzyja sięganiu po różne używki: alkohol, narkotyki, leki czy dopalacze. W szkole uczymy się równań kwadratowych, historii Polski, czy też zasad dynamiki, ale nie tego, jak radzić sobie z emocjami. Kiedy negatywne uczucia są nagromadzone, niektórzy szukają ich ujścia, sięgając po niedozwolone lub dozwolone substancje. Czasami wymyka się to spod kontroli.
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Czym kierować się przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień?

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie jest stanem, kiedy chory nie jest w stanie funkcjonować bez tego, co przynosi mu ulgę. To sytuacja, kiedy jego życie kręci się wokół używki: jej zdobywania czy też lęku o to, że jej zabraknie. Jest to moment bardzo destrukcyjny. Cierpi nie tylko ktoś, kogo choroba dotyka, ale również jego rodzina, znajomi, całe środowisko, w którym przebywa.

Jak szukać pomocy?

Nie zawsze jest tak, że chorzy nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu. Niejednokrotnie podejmują próby walki ze swoim nałogiem. Obiecują sobie, że to już ostatni raz, że ograniczą, że zrobią sobie dzień, tydzień, miesiąc przerwy. Czasem im się to udaje, a czasem nie. Zdarza się tak, że po przerwie wracają do nałogu z jeszcze większym impetem. Niejednokrotnie proszą też o pomoc bliskie osoby. Chcą, żeby były ich aniołami stróżami. Kimś, to nie pozwoli im wypić drinka na imprezie, zabierze działkę narkotyków, nie pożyczy pieniędzy na gry hazardowe. 

Wydaje się, że to dobry pomysł, bo przecież powszechnie wiadomo, że wyjście z nałogu na własną rękę jest niemalże niemożliwe. Jednak nie tędy droga. Wciąganie kogoś w bycie jego strażnikiem może po pierwsze zepsuć relację, a po drugie nałożyć na tę osobę odpowiedzialność, z którą ona nie będzie sobie w stanie poradzić. W sytuacji uzależnienia jedyną i właściwą drogą jest zgłoszenie się do specjalisty lub znalezienie ośrodka leczenia uzależnień. Ten drugi sposób jest zazwyczaj najbardziej skuteczny, ponieważ chory jest w niej kompletnie izolowany od używek i ich źródeł.

s

Odwyk

Odwyk dla wielu ludzi wydaje się ostatecznością. W zbiorowej świadomości pokutują stereotypy o ośrodkach leczenia uzależnień rodem z filmów grozy, czy autentycznych miejsc funkcjonujących jeszcze pod koniec XX wieku. Takich, które mają kraty w oknach, a pacjentów przebywających w nich przywiązuje się do łóżek. 

Przerażać też może zmaganie się z Polską Służbą Zdrowia. Wszyscy znają legendy o terminach, które sięgać mogą nawet kilku lat i o wątpliwej jakości usług oferowanych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.  

Na te bolączki istnieje jednak rozwiązanie. Są to prywatne ośrodki leczenia uzależnień. 

Prywatny ośrodek uzależnień

Dobry ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, gdzie chorzy czuć się mają przede wszystkim komfortowo. W końcu w tym miejscu spędzać będą co najmniej miesiąc. Niezwykle istotne jest, aby wychodzenie z nałogu, było realizowane w przyjaznym i po prostu ładnym miejscu. Już same warunki tam panujące powinny być na takim poziomie, żeby spełnić wymagania nawet najbardziej rygorystycznych pacjentów. 

Jednak pamiętać należy, że nie jest to SPA, tylko miejsce, w którym najważniejsze jest leczenie. Powinno być ono na najwyższym poziomie. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień to gwarancja nowoczesnych terapii, certyfikowanych specjalistów i indywidualnego podejścia do każdego przypadku. 

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to też miejsce, które charakteryzuje się doświadczeniem osób w nim pracujących. Tym, że nie eksperymentuje się na pacjentach, dba się o ich dobro, traktuje podmiotowo, a nie przedmiotowo. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień to również gwarancja nauczenia pacjenta życia już po wyjściu z nich. Czym zatem kierować się przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień. Należy:

  • wybierać miejsca sprawdzone, mające dobre opinie w sieci lub takie, gdzie leczył się ktoś z naszego otoczenia albo jakaś osoba będąca dla nas autorytetem;
  • zwrócić uwagę na warunki zakwaterowania: na ilość osób w pokojach, otoczenie placówki, czy nawet menu;
  • skupić się na tym, jakie metody są stosowane w trakcie terapii, czy przystają one do najnowocześniejszych standardów i odkryć nauki;
  • sprawdzić, czy posiada zajęcia zarówno grupowe, jak i indywidualne, jak również, co ma do zaoferowania poza samą terapią (odwiedziny bliskich, wycieczki z innymi pacjentami, możliwość uprawiania sportu, kontynuowania swojego hobby, czy też nauczenie się czegoś nowego);
  • upewnić się, że pracują tam doświadczeni, certyfikowani specjaliści;
  • przekonać się na własne oczy, czy to miejsce nam pasuje.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień – podsumowanie

Uzależnienie to poważny problem, z którym można walczyć jedynie przy wsparciu specjalistów, jakimi są terapeuci. Nie można zapominać o tym, że decyzja o rozpoczęciu leczenia należy tylko i wyłącznie do chorego. W prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień może on uzyskać profesjonalną pomoc. Dobry ośrodek leczenia uzależnień nie jest gwarancją wyjścia z nałogu, ale na pewno jest znakomitym pomysłem na rozpoczęcie tej trudnej drogi.

W przygotowaniu artykułu pomógł Waldemar Wantoch-Rekowski, współwłaściciel Ośrodka Terapii Uzależnień - WANT.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama