Wtorek, 9 sierpnia 2022 03:37
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

(Nie) wszystko pod kontrolą, czyli jak nauczyć się odpuszczać w czasie urlopu?

Kontrolowanie, czy to siebie, czy otoczenia, przekreśla naszą szansę na wartościowy odpoczynek. Zamiast regenerować siły – tracimy je. W codziennym życiu mamy dość zadań i obowiązków, dlatego tak istotne jest, by wykorzystać urlop na prawdziwy relaks. Jak odpuścić sobie chęć kontroli podczas wakacji?
  • Źródło: Spectrum
(Nie) wszystko pod kontrolą, czyli jak nauczyć się odpuszczać w czasie urlopu?
Autor: Spectrum

Czy można mieć wszystko pod kontrolą? 

Próba kontrolowania wszystkiego od samego początku spisana jest na straty. Nikt z nas nie jest bowiem w stanie przewidzieć przyszłości, a nawet najlepiej przygotowany plan może się nie powieść. 

Potrzeba kontroli często wynika z obawy przed utratą wpływu w ważnym dla nas obszarze życia, a także z braku poczucia bezpieczeństwa. Jej pewna doza jest potrzebna, ale w nadmiarze może utrudniać życie i odebrać radość cieszenia się nim. Ważne jest zrozumienie faktu, że nie da się kontrolować wszystkiego — mówi Aleksandra Dejewska, psycholog i terapeutka zaburzeń odżywiania. Dodaje: Kontrolujemy porządek w pokoju, bliskich, dzieci, siebie w różnych sytuacjach — to zużywa nasze zasoby, przez co jesteśmy zmęczeni. Jeśli podejmujemy decyzję o wyjeździe wakacyjnym i naszym celem jest regeneracji sił, to jedynym rozwiązaniem jest wrzucenie na luz i odpuszczenie kontrolowania każdego aspektu wyjazdu.

Brak umiejętności odpoczywania może wynikać też z błędnych przekonań. Na przykład często wydaje się nam, że kiedy nie jesteśmy w ruchu, jesteśmy leniwi. Przez to wypełniamy czas obowiązkami, które uniemożliwiają nam relaks.

Kontrola może występować w różnym zakresie. Są jednak przypadki, kiedy wręcz utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Mania kontroli spowodowana na przykład na skutek traumatycznego przeżycia w danym obszarze i chęci jego kontrolowania, może przerodzić się paniczny lęk, który paraliżuje naszą codzienność. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty.
Jak nauczyć się odpuszczać?

Skutecznym sposobem na pokonanie potrzeby kontroli jest między innymi wdrożenie metody małych kroków.

Najpierw odpuść sobie w mniejszym obszarze lub zrób coś spontanicznego — na przykład na spacerze pójdź tym razem w prawo zamiast w lewo. Będąc w restauracji zamiast brać zawsze to samo danie, wybierz inne. Zaobserwuj co się wydarzy w momencie, kiedy odpuścisz lub zadziałasz inaczej niż zawsze, z lekkością i spontanicznie — radzi Aleksandra Dejewska. Dodaje: Kiedy zobaczysz, że nie dzieje się nic złego, może to zachęcić Cię do praktykowania odpuszczania częściej.

Pomocne może być także zadanie sobie pytania: „Przed czym uciekam — czy np. uciekam przed czasem, czy przed samym sobą?”.

W odpoczynku wakacyjnym pomoże także wdrożenie w życie kilka wskazówek: 

Doświadczaj tu i teraz —w trakcie urlopu jest to dużo łatwiejsze, niż w codziennym życiu, kiedy mamy natłok obowiązków. 

Skoncentruj się na okolicznych zwyczajach, posiłkach, atrakcjach, nowych miejscach i lokalnych tradycjach. 

Jeśli stracisz poczucie kontroli, na przykład ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, postaraj się włączyć kreatywne myślenie lub znaleźć pozytywy w tej sytuacji np. spędzenie czasu z bliskimi, możliwość do praktykowania spontaniczności. 

Nie martw się o to, jak wygląda Twoje ciało. Pomyśl o tym, czy pamiętasz osoby z poprzednich wakacji, które miały cellulit — tak samo inni nie będą myśleć o Tobie. 

Jest różnica pomiędzy kontrolą a poczuciem kontroli – często wydaje się nam, że coś kontrolujemy, gdy w rzeczywstości jest inaczej. Jest to zupełnie normalne i warto to zaakceptować. 

Kiedy wspominamy wakacje z ubiegłych lat, to zazwyczaj pamięcią wracamy do przygód, które przeżyliśmy, do dań, które degustowaliśmy, czy do odbytych rozmów. Nikt nie pamięta tego, ile wtedy ważył, czy jak duży miał celulit, a może fałdki na brzuchu. To od nas zależy na czym się skoncentrujemy, jakie wspomnienia przywieziemy z urlopu. — podsumowuje Aleksandra Dejewska.

kontakt dla mediów:

Natalia Pisarska, tel. 570 925 230, e-mail: [email protected]


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama