czwartek, 29 września 2022 12:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ile mamy czasu na rejestrację i ubezpieczenie nowego auta?

Ubezpieczenie OC samochodu to jeden z elementarnych obowiązków, jakie nałożone są na posiadaczy aut. Mowa tu nie tylko o ochronie w razie wypadku, ale również obowiązku wynikającym z przepisów prawa. Za chociażby jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia OC, na kierowców może czekać sroga kara.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Ile mamy czasu na rejestrację i ubezpieczenie nowego auta?

Warto zatem znać przepisy, żeby uniknąć dużych kar finansowych. Sprawdź, ile czasu ma właściciel samochodu po zakupie nowego pojazdu w salonie.

Ubezpieczenie OC dla nowego samochodu

Kiedy kupujemy auto w salonie samochodowym, pojazd nie ma żadnej historii ubezpieczeniowej. Dlatego też niezwłocznie powinniśmy ubezpieczyć auto po zakupie. Zgodnie z przepisami, polisa OC powinna zostać wykupiona najpóźniej w dniu rejestracji auta, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Dlatego nabywcy nowych aut często korzystają z ofert dealerów, którzy sprzedają OC do auta w momencie kupna pojazdu. W przypadku nowych samochodów warto też zastanowić się nad wykupem polisy AC, gdyż wartość pojazdu jest wysoka i naprawa ewentualnej szkody z naszej winy może okazać się bardzo kosztowna. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku "Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie samochodu?". Dobrym źródłem wiedzy na temat ubezpieczeń samochodowych jest również strona http://specjalistka.net/.

Od 2021 roku nieco wygodniej przebiega proces rejestracji nowego samochodu. Jeśli kupujemy pojazd u dealera, możemy skorzystać z możliwości załatwienia wszelkich formalności przez przedstawicieli salonu. Ci mogą wypełnić formularz elektroniczny i załatwić sprawę online. Naturalnie jednak koszty rejestracji ponosi kupujący. Musi się zatem przygotować na następujące wydatki: 85 zł za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną, 13,5 zł za pozwolenie czasowe i 80 zł za tablice rejestracyjne. 

Ubezpieczenie używanego auta

Nieco łatwiej przebiega proces ubezpieczenia samochodu używanego. Wraz z podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, ochrona OC pojazdu przechodzi na nowego właściciela. Teoretycznie proces ten dokonuje się automatycznie, kiedy sprzedawca zgłosi fakt zbycia samochodu do towarzystwa ubezpieczeniowego. Niemniej powszechną praktyką jest wykup nowego ubezpieczenia OC przez nabywcę. Tutaj nie mamy już takiego pośpiechu. Wystarczy, że samochód będzie objęty ochroną dotychczasowej polisy OC.

Warto jednak wspomnieć o sytuacji, kiedy kupujemy samochód bez ważnego ubezpieczenia OC. W takim przypadku należy bezzwłocznie wykupić polisę dla auta, czyli najpóźniej w dniu sporządzenia umowy kupna-sprzedaży. Jeśli tego nie dopilnujemy, narażamy się na wysoką karę pieniężną z tytułu posiadania auta z nieopłaconym ubezpieczeniem OC.

Kary za brak ubezpieczenia

Niedawno drastycznie wzrosły kary przewidziane dla kierowców, którzy nie opłacili w porę ubezpieczenia OC samochodu. W porównaniu do ostatnich lat, właściciele pojazdów mogą zostać ukarani kwotą nawet dwukrotnie wyższą, niż jeszcze kilka lat temu. Ile zapłacimy za chociażby jeden dzień bez ważnego OC? Kara dla samochodów osobowych do trzech dni wynosi 1200 zł. Jeśli przerwa w ochronie polisy będzie trwała między 4 a 14 dni, kara wynosi 3010 zł, a powyżej 14 dni - 6020 zł. Maksymalnie 9030 zł kary mogą zapłacić właściciele samochodów ciężarowych bez ważnego OC. Warto dodać, że kontrola ważnego OC odbywa się automatycznie, a nad wszystkim czuwa system. Zatem nawet jeśli auto będzie stało przez ten czas w garażu, kierowca może spodziewać się listownego wezwania do opłacenia kary.

Terminy dotyczące rejestracji i ubezpieczenia samochodu są niezwykle istotne. Dzięki temu kierowcy są chronieni, a sytuacje kiedy na drogach spotyka się auta bez ważnego OC są sporadyczne. 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama