środa, 4 lutego 2026 18:51
Reklama
Reklama

30 stycznia Tczew będzie świętował swoje wyzwolenie. Uroczysta msza, sesja miejska i Błękitna Parada!

Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia do miasta w 1920 r. Wojsk Frontu Pomorskiego z gen. Józefem Hallerem i powrotu Tczewa do Polski. Zadaniem Wojsk Frontu Pomorskiego było dotarcie do Bałtyku i wyzwalanie leżącyh na szlaku miast i wsi.
30 stycznia Tczew będzie świętował swoje wyzwolenie. Uroczysta msza, sesja miejska i Błękitna Parada!

Autor: Archiwum

W Pucku gen. Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem wrzucając do wód Bałtyku pierścień.

Wojska gen. Hallera wykonywały decyzje podjęte na konferencji paryskiej i zawartych w traktacie wersalskim. Ratyfikowany 10 stycznia 1920 r. dokument ostatecznie potwierdzał zachodnie i północne granice odrodzonej po 123 latach zaborów Polski z wolnym, polskim Tczewem.


Z tej okazji władze Tczewa zapraszają na uroczystości i wydarzenia towarzyszące świętu miasta.


W programie:

27 stycznia

- parkrun „Wszyscy jesteśmy Hallerczykami” – godz. 9.00, Bulwar Nadwiślański


28 stycznia

- msza św. w intencji Miasta i Mieszkańców, godz. 9.30, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.


30 stycznia

- Błękitna Parada – godz. 15.30 ( z pl. Piłsudskiego do Centrum Kultury i Sztuki)


O godz. 15.30 przed Urzędem Miejskim przywitamy gen. Józefa Hallera (w tej roli Michał Rychlicki). Na mocy Traktatu Wersalskiego, czyli głównego układu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową, Pomorze wróciło do Polski. Symbolicznego przyłączenia ziem dokonywali żołnierze Frontu Pomorskiego pod dowództwem właśnie gen. Józefa Hallera. W Tczewie uroczystości odbyły się 30 stycznia 1920 roku. Z kolei sam generał przebywał w mieście 4 lutego.


 

- Uroczysta sesja Rady Miejskiej – godz. 16.00, Centrum Kultury i Sztuki

Otwarcie sesji i powitanie gości.

Podsumowanie kadencji Samorządu Miasta Tczewa 2018-2024.

Wręczenie medali ,,Pro Domo Trsoviensi” (Kamila Justa-Kowalska, Kazimierz Homa, Edmund Antczak, Adam Wendt, Jarosław Kukowski).

Wręczenie nagrody ,,Tczewianin Roku”.

Wręczenie wyróżnienia „Pro Obywatel”.

Zakończenie sesji.


 

(tomm)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -8°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama