piątek, 30 stycznia 2026 00:56
Reklama
Reklama

Uroczystości w Lesie Zajączek koło Skórcza

W niedzielne popołudnie, 20 października 2024 roku, w malowniczym otoczeniu lasu Zajączek odbyła się Msza św. oraz 13. Apel Pamięci. To szczególne miejsce, gdzie 85 lat temu Niemcy brutalnie zamordowali około 150 mieszkańców Skórcza i okolic, ponownie wypełniło się zadumą i szacunkiem dla tych, którzy stracili życie w latach 1939-1945. Opadające liście, niesione jesiennym wiatrem, zdawały się oddawać cześć poległym.
Uroczystości w Lesie Zajączek koło Skórcza
fot. gmina Skórcz

Uroczystość została zainicjowana przez Antoniego Chyłę i zorganizowana przez Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skórczu, wójta Sławomira Czechowskiego oraz Lasy Państwowe. W wydarzenie zaangażowali się również nauczyciele i uczniowie PSP w Wielkim Bukowcu, którzy przygotowali imienne listy ofiar oraz biografię zamordowanego nadleśniczego Antoniego Tinza. Te materiały wywarły duże wrażenie na uczestnikach.

Krwawa jesień pelplińska”
Ceremonia rozpoczęła się od przybycia pocztów sztandarowych, strażaków OSP, harcerek oraz pracowników służby leśnej. W powietrzu unosiła się cisza, przerywana jedynie szumem wiatru i dźwiękami muzyki przygotowanej na tę uroczystość. Głos zabrał dr Mateusz Kubicki z IPN w Gdańsku, który podkreślił znaczenie pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.
Msza św. w intencji pomordowanych, odprawiona przez księdza Wojciecha Głogowskiego, poruszyła serca uczestników. Ksiądz nawiązał do wydarzeń z 20 października 1939 roku, znanych jako „krwawa jesień pelplińska”, przypominając o bolesnej lekcji historii, która powinna uczyć nas szacunku dla wartości, jakimi są wolność i umiłowanie ojczyzny.

Odsłonięto pomnik pamięci
Podczas uroczystości odsłonięto pomnik „Las Zajączek”, ufundowany przez Nadleśnictwo Lubichowo, co stało się symbolicznym momentem upamiętnienia tragedii sprzed lat. Apel Pamięci, w trakcie którego odczytano nazwiska rozstrzelanych, połączył wszystkich w hołdzie dla poległych.
Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz samorządowych, politycy, instytucje państwowe, rodziny pomordowanych oraz lokalna społeczność. Uroczystość, wzbogacona o pieśni patriotyczne, przypomniała, że pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, trwa w sercach kolejnych pokoleń.
Po ceremonii odbył się poczęstunek przygotowany przez Wójta Gminy Skórcz, Sławomira Czechowskiego, oraz jego małżonkę Lucynę. Spotkanie to stało się nie tylko okazją do wspólnego posiłku, ale także momentem refleksji i rozmów o historii oraz losach pomordowanych.


Chwała bohaterom!


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -7°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama