Dla Piotra Jacyno i innych

  • 21.04.2016, 09:51
  • (AMS)
Dla Piotra Jacyno i innych

Podziel się:

Oceń:

7 i 8 maja w Malborku, Nowym Stawie, Miłoradzu, ale również w Suszu, Sztumie i Dzierzgoniu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, którą organizuje Fundacja DKMS przy współpracy instytucji samorządowych.

- Po to organizujemy tę akcję, by jak największa liczba mieszkańców rozważyła, czy zechce stać się potencjalnym dawcą – tłumaczy Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Twarzą tej kampanii jest Piotr Jacyno, muzyk i harcerz, na pomoc któremu ruszyło niedawno bardzo wiele osób.

- Piotr dzielił się swoim talentem pomagając innym. Nigdy nie odmówił udziału w koncercie, śpiewał dla każdego, kto potrzebował pomocy. Pod koniec zeszłego roku Piotr usłyszał przerażającą diagnozę, jaką jest ostra białaczka limfoblastyczna. Chemioterapia oraz wielotygodniowe leczenie pozwoliło jemu oraz jemu najbliższemu środowisku, harcerstwu oraz znajomym, zrozumieć, że często jedyną szansą na pokonanie tej choroby jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego – czytamy w materiałach prasowych Fundacji DKMS.

Akcja polegać będzie i na rejestracji chętnych, i na edukowaniu, czym jest dawstwo.

- Chcemy jak najszerzej dotrzec do mieszkańców z edukacją. To ważne, by ludzie wiedzieli, że musi to być świadoma decyzja – mówi Ewa Nawrot, koordynator ds. rekrutacji dawców z Fundacji DKMS.

Rejestracja będzie polegała na wypełnieniu formularza, pobraniu krwi lub wymazu z policzka. Trzeba będzie mieć przy sobie dokument z numerem PESEL. Będzie to trwało tak naprawdę dłuższą chwilę, po której trafi się do bazy potencjalnych dawców prowadzonej przez DKMS. Ale, jak podkreśla przedstawicielka fundacji, chodzi zwłaszcza o osoby, które zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności związanych z taką deklaracją.

- Potencjalny dawca musi być świadomy, że po drugiej stronie może być konkretny biorca – uczula Ewa Nawrot, tłumacząc, że nie można zawieść chorego, dla którego jest to jedyna szansa na uratowanie życia.

Dlatego ważne jest, by po zarejestrowaniu się w bazie potencjalnych dawców informować fundację o wszelkich zmianach teleadresowych, co ułatwi dotarcie w razie znalezienia biorcy, ale również o ewentualnych chorobach, które mogą wykluczyć zostanie dawcą.

Aktualnie w bazie Fundacji DKMS jest zarejestrowanych ponad 870 tys. potencjalnych dawców. Dawców rzeczywistych, czyli takich, którzy oddali komórki macierzyste z krwi obwodowej lub szpik kostny z talerza kości biodrowej jest ok. 2900.

Do tematu wrócimy, włączając się w ten sposób w kampanię informacyjną, która towarzyszy całej akcji.  

(AMS)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe