sobota, 27 kwietnia 2024 04:18
Reklama

Został tylko komin. Co po pelplińskiej cukrowni... Koncepcja urbanistów pod osąd mieszkańców

PELPLIN. Cukrownia była dewastowana przez złomiarzy. Naruszona konstrukcja stwarzała niebezpieczeństwo dla mieszkańców, konserwator zabytków wydał zgodę na rozbiórkę zabytkowego, 130-letniego obiektu. Po zakładzie, w którym pracowało setki mieszkańców Pelplina i okolic, pozostał tylko gruz, a teraz już tylko komin.
Został tylko komin. Co po pelplińskiej cukrowni... Koncepcja urbanistów pod osąd mieszkańców
Władze Pelplina chcą zapytać mieszkańców i przedsiębiorców, w jaki sposób zagospodarować teren po dawnej cukrowni.

Budynki po zlikwidowanej fabryce – przez lata, obok katedry, będącej charakterystycznym punktem na mapie miasta – zostały wyburzone w sierpniu 2008 r.

Pozostał tylko komin
Nieczynna cukrownia była dewastowana przez złomiarzy. Naruszona konstrukcja stwarzała niebezpieczeństwo dla mieszkańców, więc konserwator zabytków wydał zgodę na rozbiórkę zabytkowego, 130-letniego obiektu. Po zakładzie, w którym pracowało setki mieszkańców Pelplina i okolic, pozostał tylko gruz, a teraz już tylko komin. Po kilku miesiącach od wyburzenia, w październiku 2008 r., w magazynach cukrowni otwarto galerię handlową z marketem spożywczym, kilkoma sklepami i punktami usługowymi oraz parkingiem.
Konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania leżącego w centrum miasta reszty atrakcyjnego terenu po dawnej cukrowni, odbędą się we wtorek, 9 sierpnia, o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Sambora 5. Przyjść może każdy.

Jakie rozwiązania najlepsze?
- Mając na uwadze znaczenie tego fragmentu miasta dla nadania charakteru przyszłemu centrum i cech charakterystycznych naszej miejscowości, oczekuję sugestii, wniosków i opinii do zaproponowanych już przez biuro urbanistyczne koncepcji – wyjaśnia burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch. - Liczę na dużą aktywność i zaangażowanie mieszkańców w opracowaniu najlepszych rozwiązań dla przyszłości miasta. Szczególnie oczekiwany jest udział przedsiębiorców i właścicieli nieruchomości sąsiadujących z obszarem objętym projektowaniem.
Dodajmy, że cukrownia została uruchomiona w 1878 r. W latach 1896-1897 została powiązana z terenem kolejką wąskotorową. Podczas II wojny światowej z cukrowni wysyłano artykuły żywnościowe dla warszawskich powstańców. Około 20 lutego 1945 r. teren zakładu – jak i sam Pelplin – został zbombardowany. W 1971 r. przy cukrowni powstał oddział produkcji kwasku cytrynowego.


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama