Forum Mleczarskie na zamku

  • 16.02.2016, 13:24
  • Janusz Rokiciński
Forum Mleczarskie na zamku

Podziel się:

Oceń:

Pod patronatem Rolnika Pomorskiego, na Zamku w Gniewie, w poniedziałek (15 lutego) odbyło się III Pomorskie Forum Mleczarskie. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli Dominika Hadam i Andrzej Okrój. Gości przywitał dyr. PODR Aleksander Mach.

Tym razem głównym tematem spotkania zorganizowanego przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego był monitoring stada bydła mlecznego.
Profesor dr hab. inż. Maciej Zygmunt Kowalski (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) interesująco omówił problem "Żywienie a zaburzenia cyklu rujowego u krów mlecznych”. Wskazał na co zwrócić szczególną uwagę by żywione zwierzęta osiągały dobre wyniki.
Badający od lat prawidłowy odchów cieląt, na fermach bydła mlecznego, dr inż. Paweł Górka (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) zreferował znaczenie monitoringu odchowu cieląt a dr hab. Krzysztof Słoniewski (Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka) bardzo syntetycznie wykazał znaczenie wyników raportowych i dał hodowcom nadzieję, że jeszcze w tym roku ruszy program "zbierający" wyniki (z urządzeń różnych producentów) i analizujący problem.
- Ważne jest prawidłowe odczytanie wszystkich możliwych dla hodowcy danych tak aby samodzielnie i szybko reagował na wydarzenia w stadzie.

Życzliwy praktyk
Na red. naczelnym Rolnika Pomorskiego duże wrażenie zrobił wykład Arenda Jana Hendriksa, właściciela Hendripol Sp. z o.o. w Kawęcinie (pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie). Holender, od 1998r. prowadzi gospodarstwo (315 ha) a od 2014r. posiada zrobotyzowaną oborę na 320 krów. Laureat Ogólnopolskich Konkursów na Fermę i Hodowcę Roku Bydła Mlecznego i Mięsnego, Rolnik Pomorza i Kujaw 2015 (w kat. produkcja zwierzęca) dał hodowcom wiele cennych wskazówek dla prowadzenia i monitoringu stada bydła mlecznego. Wykorzystanie tych porad może poprawić mleczność, długowieczność i zdrowotność krów w oborze, a tym samym da lepszy wynik ekonomiczny co, przy dziś niskiej cenie skupu mleka, jest znaczące.

Na górnym zdjęciu Arend Jan Hendriks.
 

Janusz Rokiciński

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe