piątek, 26 kwietnia 2024 10:42
Reklama

Leczymy ludzi, leczymy szpitale

Przebudowa węzła ciepłowniczego, stworzenie przychodni specjalistycznej z kilkunastoma gabinetami, budowa nowego bloku operacyjnego, reorganizacja dotychczasowych szpitalnych oddziałów to tylko niektóre z inwestycji planowanych przez grupę EMC Instytut Medyczny w kwidzyńskim szpitalu. Agnieszka Szpara, nowa prezes zarządu firmy EMC Instytut Medyczny, podsumowała dotychczasowe działania spółki. Podczas spotkania zaprezentowano również plany inwestycyjne na lata 2014-2018 związane z modernizacją szpitala.
Leczymy ludzi, leczymy szpitale

-Chcielibyśmy aby w niedalekiej przyszłości kwidzyński szpital był pod względem leczenia szpitalem modelowym. Zdaję sobie sprawę, że miejsce w którym dziś jesteśmy nas nie satysfakcjonuje i mamy do wykonania ogrom pracy – mówiła Agnieszka Szpara, nowa prezes zarządu firmy EMC Instytut Medyczny. - Wiemy z naszego doświadczenia, że szpitale jak ten w Kwidzynie są ważnym elementem dla lokalnej społeczności. Są to bowiem miejsca, gdzie większość mieszkańców zawsze przyjdzie korzystając z porad swojego lekarza. Chcemy aby szpital w Kwidzynie stał się miejscem gdzie pacjent zawsze otrzyma pomoc, gdzie będzie na niego czekał profesjonalny zespół, a temu wszystkiemu będzie towarzyszył oddany pacjentowi personel. Oczywiście leczymy naszych pacjentów, ale również staramy się aby obiekty w których znajdują się szpitale również świeciły przykładem.

Dobra współpraca z lokalnymi samorządami

Jak podkreśliła nowa prezes grupy EMC Instytut Medyczny jej rozwój związany jest z pozyskiwaniem nowych szpitali. Firma jest spółką giełdową więc zależy im również na wiarygodnych informacjach finansowych. Obecnie wyniki finansowe są upubliczniane nie tylko akcjonariuszom ale przede wszystkim potencjalnym pacjentom. Grupa EMC współpracuje głównie z władzami powiatowymi, które są organami założycielskimi takich szpitali jak ten w Kwidzynie. Jak podkreśliła Agnieszka Szpara w Instytucie Medycznym znane są problemy z jakimi borykają się szpitale powiatowe. Wspólnie z samorządami podejmowane są partnerskie programy, dzięki którym te szpitale funkcjonują na lokalnych rynkach. Nie obawiała się użyć stwierdzenia, że EMC jest jedyną grupą medyczną, która prowadząc placówki zdrowia ma tak pozytywne relacje z lokalnymi władzami. Włączenie szpitala w struktury EMC jest dla tej placówki historyczną szansą.

W szpitali funkcjonuje zbyt mało poradni specjalistycznych

Współczesna medycyna to nie tylko łóżka ale dostępność do nowoczesnym metod leczenia. Od 2016 roku mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego będą mogli korzystać z większej liczby poradni specjalistycznych. O nowych, planowanych poradniach i przewidywanych inwestycjach poinformował dr Józef Tomasz Juros, dyrektor generalny firmy. Obecnie w szpitalu funkcjonuje zbyt mało poradni i ta ilość szefostwa EMC absolutnie nie zadowala. W najbliższych latach szpital czekają więc poważne prace modernizacyjne. Ważną informacją nie tylko dla pacjentów jest to, że modernizacja szpitala nie będzie obciążała placówki finansowo. Pierwsze prace budowlane ruszą już niebawem. Na terenie dawnej kotłowni powstanie nowoczesny kompleks gdzie znajdą swoje pomieszczenia m.in. poradnie onkologiczna, okulistyczna, neurologiczna, kardiologiczna czy chirurgiczna. Jedną z ważniejszych inwestycji będzie budowa nowej sterylizatorni. To spowoduje przemieszczenie większości dotychczasowych oddziałów szpitalnych. Całkowitej zmianie ulegnie lokalizacja oddziałów które mają charakter zabiegowy czyli oddziałów chirurgicznego, urologicznego, ortopedycznego, które znajdą nowe miejsce nad obecnie istniejącym oddziałem ratunkowym. Powstanie również kolejny łącznik pomiędzy istniejącymi budynkami.

Bezpieczeństwo finansowe szpitala to podstawa działalności

-Poprawa bezpieczeństwa pobytu pacjentów to nasz priorytet. Aby to potwierdzić inwestujemy w nowoczesny sprzęt. Zakup nowych aparatów USG oraz pilotażowy projekt wyposażenia karetek ratunkowych w urządzenia do ratowania pacjentów w stanie zagrożenia życia to przykłady pierwsze z brzegu. – informował Józef Tomasz Juros.

Prozaiczną rzeczą, która również w pewien sposób poprawiła komfort pobytu w szpitalu była zmiana jakości żywienia. Szpital podpisał z dostawcami nowe umowy. Dyrekcja placówki prowadzi także działania, które mają na celu nie tylko poprawę jakości leczenia ale także korzystania z placówki przez innych pacjentów.

Wsłuchujemy się w opinie pacjentów

-Nie jest żadną nowością to, że wsłuchujemy się w opinie pacjentów. Cieszą nas takie, gdzie pacjent będzie chciał polecać szpital w Kwidzynie jako to miejsce, gdzie otrzyma się pomoc na najwyższym poziomie. Przejmując kwidzyński szpital zrobiliśmy bilans otwarcia poprzez specjalne ankiety skierowane do pacjentów. Kolejne ankiety zostały przeprowadzone kilka miesięcy później i potwierdziły one wzrost pozytywnych opinii o pracy naszego szpitala. Pytania w ankietach są bardzo szczegółowe i nie brakuje w nich takich, które mówią o życzliwości personelu, jego dyspozycyjności, pracy lekarzy, stosunku do pacjenta czy czasu oczekiwania na leczenie. To co nas satysfakcjonuje to wzrost poziomu zadowolenia leczących się osób. To nie jest jeszcze poziom, który nas zadowala, ale widzimy znaczny postęp – podkreślał dyrektor Juros.

Szpital spłacił karę nałożoną przez NFZ

Podczas spotkania nie zabrakło informacji o kondycji finansowej kwidzyńskiej placówki. Jak podkreślono, kłopoty finansowe szpitali przekładają się na jakość świadczonych usług i niedobory kadrowe. Szpital w Kwidzynie ma już pełne bezpieczeństwo finansowe. Kara finansowa nałożona przez NFZ po porozumieniu z funduszem została spłacona jednorazowo. Po raz pierwszy transza wrześniowa nie będzie obarczona tym ciężarem.

W spotkaniu dotyczącym funkcjonowania kwidzyńskiego szpitala wzięli udział również konsultanci grupy EMC ds. leczenia. Jednym z nich był profesor Józef Dzielicki konsultant grupy EMC ds. chirurgii. Podkreślił, że dziś NFZ wymaga w ramach kontraktów ze szpitalami, aby pacjent był leczony w jednej placówce.

Kontakty przez sieć telemedyczną

-W naszych placówkach wprowadzamy już taki sposób przeprowadzania zabiegów chirurgicznych aby dopiero rano pacjent przyjeżdżał do szpitala, był zoperowany i mógł tego samego dnia lub następnego wrócić do domu. To też jest komfort psychiczny dla pacjenta i znacznie mniejszy stres. Oczywiście to dotyczy to tylko pewnej grupy zabiegów. W naszych placówkach zaczynamy już kontaktować się z ordynatorami oddziałów poprzez sieć telemedyczną. W przypadku takich konsultacji rozmawiamy nie tylko z lekarzami ale również z pacjentami. To pozwala zaoszczędzić czas i przyspieszyć planowany zabieg – podkreślał profesor Józef Dzielicki.

To co dziś już cieszy właścicieli kwidzyńskiego szpitala to rosnąca liczba porodów. Podczas gdy w innych szpitalach nastąpił ich spadek w kwidzyńskim szpitalu jest na odwrót. W pierwszej połowie 2014 roku odnotowano 492 porody. To wzrost o 23 w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku.


Podziel się
Oceń

pochmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama