piątek, 19 kwietnia 2024 19:55
Reklama

Uczta muzyczna - Gedymin Grubba na organach bocznych

PELPLIN. To już ostatni koncert XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Festiwal ten jest znany szerokiemu gremium melomanów. Dbający, o różnorodny i ciekawy dobór repertuaru, dyrektor festiwalu Gedymin Grubba, z okazji 80-lecia miasta, przygotował na koncert finałowy wyjątkową ucztę muzyczną.
Uczta muzyczna -  Gedymin Grubba na organach bocznych
W środę, 31 sierpnia o godz. 19:00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie usłyszymy:

Radomską Orkiestrę Kameralną
Maciej Żółtowski – dyrygent

Gedymin Grubba – organy boczne i główne /Gdańsk/
W repertuarze:
 1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fantazja G-dur /BWV 572/
2. César Franck (1822-1890) – Pièce Héroïque
3. Piotr Iljicz Czajkowski (1840-1893) – Sekstet smyczkowy d-moll, Op. 70 "Souvenir de Florence" I. Allegro con spirito II. Adagio cantabile e con moto III. Allegretto moderato IV. Allegro vivace

Radomska Orkiestra Kameralna działa od stycznia 2007 roku jako instytucja kultury miasta Radomia. Od 1 lipca 2007 r. jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Maciej Żółtowski. We wrześniu tego samego roku odbyły się pierwsze przesłuchania do orkiestry. Utworzono wtedy stały, trzynastoosobowy, smyczkowy skład zespołu. Rozpoczął się pierwszy, regularny sezon artystyczny. Wstępnym założeniem przy tworzeniu orkiestry było zapewnienie stałości jej składu tak, by stopniowo rozszerzać jej repertuar i dzięki pracy nad stopliwością brzmienia, precyzją rytmiczną i intonacją osiągnąć wysoką pozycję w polskim świecie muzycznym. Z drugiej strony niezwykle ważnym czynnikiem dla funkcjonowania orkiestry była odbudowa radomskiego środowiska melomanów, poprzez zapewnienie regularnych występów orkiestry w Radomiu (przynajmniej raz w miesiącu), oraz poprzez szeroko zakrojoną akcję edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej. Nie bez znaczenia był fakt powierzenia Orkiestrze w zarząd Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego od stycznia 2008 r. Zyskaliśmy tym samym stałe miejsce koncertów i prób, które można było wypromować w społecznej świadomości jako namiastkę przyszłej filharmonii. Orkiestra zyskała także niezbędne zaplecze administracyjne i techniczne. W 2010 r. odbyły się kolejne przesłuchania. Od tej pory trzonem zespołu jest 16 muzyków, do którego w miarę potrzeby doangażowuje się innych instrumentalistów. W repertuarze orkiestry jest większość najważniejszych dzieł napisanych na orkiestrę smyczkową w dobie klasycyzmu i romantyzmu. Niezwykła wszechstronność muzyków orkiestry pozwala także na stylowe i historycznie poinformowane interpretacje muzyki barokowej, wczesnych symfonii Haydna i Mozarta. Ważne miejsce w programach R.O.K. zajmuje muzyka XX i XXI wieku.
Poza regularnymi koncertami R.O.K. organizuje festiwale i kursy mistrzowskie: Międzynarodowy Festiwal Kwartetów Smyczkowych, Dni Karola Szymanowskiego, Międzynarodową Akademię Dyrygentów, jest także jednym ze współorganizatorów Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia.

Orkiestra była gościem cyklu koncertów „Koncerty na Ursynowie”, wystąpiła także w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie w cyklu Poranki Muzyczne Polskiego Radia, brała udział w Festiwalu Zespołów Kameralnych na warszawskim Trakcie Królewskim i w Wilanowie.
Ważnym elementem działalności R.O.K. są nagrania. W 2009 r. ukazała się pierwsza płyta: „Grażyna Bacewicz - works for chamber orchestra, vol. I”, zawierająca m.in. premierowe nagranie orkiestrowej wersji I Kwintetu fortepianowego z pianistą Bartłomiejem Kominkiem, wydana przez DUX Recording Producers. Krążek ten uzyskał znakomite recenzje w światowej prasie fonograficznej, m.in. nagrodę „Excepcional” hiszpańskiego magazynu Scherzo i „Pięć kamertonów” we francuskim magazynie Diapason. Płyta ta została też nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2009” oraz do „International Classical Music Awards” 2011 (d. Midem Classical Awards). Druga część albumu ukazała się w marcu 2011 r.

Maciej Żółtowski (ur. w Warszawie 27 maja 1971). Kompozytor i dyrygent. Ukończył z wyróżnieniem kompozycję w klasie Mariana Borkowskiego (1996) oraz dyrygenturę w klasie Ryszarda Dudka (1997) w AM w Warszawie. Swój kunszt dyrygencki doskonalił pod kierunkiem Zoltana Pesko (2000-2002) i Jurija Simonowa (2003-2008). Współpracował z orkiestrami krajowych i zagranicznych filharmonii. Wraz z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Orkiestrą Sinfonia Iuventus dokonał wielu nagrań muzyki filmowej.
W swojej twórczości Żółtowski wykorzystuje często doświadczenia pozaeuropejskich kultur muzycznych oraz orientalne instrumentarium. Jego utwory wykonywane były na wielu festiwalach, m.in. „Droga” w Gdańsku, „Warsztaty Perkusyjne” w Bydgoszczy, „Alkagran” w Czechowicach-Dziedzicach, „Conversatorium” w Legnicy, „Laboratorium Muzyki Współczesnej” w Białymstoku, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Jeunesses Musicales” w Kielcach, „Europe - Asia” w Kazaniu w Tatarstanie, „Dwa Dni i Dwie Noce Nowej Muzyki” w Odessie, „Roaring Hooves” w Mongolii, „Sound Ways” w St. Petersburgu, Composium 1999 w Tokio, Białoruska Jesień Muzyczna w Mińsku i Światowe Dni Muzyki 2002 w Hongkongu.
Za osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium im. Tadeusza Bairda ufundowane przez Alinę Baird. W 1997 przebywał w Künstlerhaus Schloß Wiepersdorf w Niemczech jako stypendysta Stiftung Kulturfonds. W 2000 otrzymał stypendium dla młodych dyrygentów Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC. W 1995 zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra” w Warszawie za Victimae paschali laudes na chór mieszany (1994). Jest także finalistą Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Next Millenium” im. Toru Takemitsu w Tokio w 1999, podczas którego prezentowane były jego Cztery utwory na orkiestrę (1994).
W latach 1996-2004 Żółtowski był pedagogiem AM w Warszawie. W latach 1994-96 był Przewodniczącym Koła Młodych ZKP. W latach 1995-2000 pełnił funkcję Sekretarza Generalnego, a w 2001-2003 Prezesa Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej „Jeunesses Musicales de Pologne”, od 2010 r. jest Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym i I dyrygentem Cyprus State Orchestra. Maciej Żółtowski pełni obecnie funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Gedymin Grubba
ur. 17. lipca 1981 roku w Gdańsku
Początkowo w wieku 5 lat pobierał lekcje gry na pianinie w Osiedlowym Ognisku Muzycznym w Gdańsku-Zaspie pod kierunkiem mgr Haliny Radomskiej. Następnie ukończył PSM I st. im. Stanisława Moniuszki w Sopocie w klasie fortepianu mgr Zofii Ralickiej i w klasie klarnetu mgr Dariusza Egielmana. Kontynuował naukę w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Szkołę tę ukończył z wyróżnieniem. W 2006 roku został absolwentem AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego.
Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej w kraju i zagranicą, prowadzonych przez takie znakomitości jak: prof. B.K. Bryndorf, prof. E. Doll, prof. F. Klinda, prof. J. Laukvik, prof. J.P. Lecaudey, prof. L. Lohmann, prof. D. Roth, prof. A. Schoof, prof. M. Strohhäcker, prof. J.C. Zehnder, prof. W. Zerer, dr S. Göttelmann, prof. J. Gembalski (kurs improwizacji), prof. M. Sawa (roczny kurs improwizacji) – łącznie 14 kursów.
Od czasu aktywnej działalności artystycznej, tj. od 1996 roku, wykonał przeszło 500 koncertów w całej Polsce, większej części Europy, Azji (Singapur), Australii i Nowej Zelandii. Rocznie wykonuje ok. 40 koncertów na całym świecie jako organista, kameralista, kompozytor i dyrygent. W 2010 roku był przewodniczącym jury na konkursie młodych organistów w Sydney w Australii. W bieżącym roku (2011) obchodzi 15-lecie pracy artystycznej. Na najbliższe lata otrzymał zaproszenia na trasy koncertowe po całej Europie, Afryce Południowej (Johannesburg), Ameryce Południowej (Brazylia), Ameryce Północnej (Canada, USA, Meksyk), Azji (Japonia, Hong Kong) oraz ponownie do Australii i Nowej Zelandii.
Jest laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.
W 1999 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, którego do dziś jest dyrektorem. To obecnie jedna z największych i najbardziej prestiżowych cyklicznych imprez kulturalnych tego typu w Europie. Festiwal przyczynił się m.in. do rekonstrukcji unikatowych XVII-wiecznych barokowych organów katedry, które zostały oddane do użytku w 2003 roku. W 2009 roku Gedymin Grubba otrzymał prestiżową statuetkę „Mestwin” za całokształt działalności kulturalnej. Trzykrotnie był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańsk.
Od 2003 roku piastuje stanowisko prezesa zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku, z którą rocznie organizuje ok. 50 różnorodnych koncertów w całej Polsce, przede wszystkim w formie zamkniętych cykli, wśród nich m.in. Festiwal w Pelplinie.
W 2008 roku na zlecenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej SKOK im. F. Stefczyka, w piętnastą rocznicę jej istnienia, skomponował monumentalny utwór wokalno-instrumentalny „Sinfonia Jubilate” do słów Jana Pawła II, S.H. Lubomirskiego i Z. Herberta. Kompozycja dedykowana była J.E. Kardynałowi Józefowi Glempowi Prymasowi Polski w podzięce za długoletnią posługę dla dobra Kościoła, Narodu i Polski. Utwór miał swoją premierę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie i wydany został na płycie DVD w ponad 150 tys. egz. Wielokrotnie emitowany był przez Polską Telewizję i Polskie Radio.
W 2011 roku poproszono go o napisanie utworu związanego z Beatyfikacją Papieża Polaka, jako hołd gdańskiej młodzieży muzycznej. Kompozycja „Santo Subito! Witaj w domu!” została zarejestrowana na CD i była również wielokrotnie emitowana przez Polskie Radio. Egzemplarz płyty i partytura zostały zawiezione do Watykanu.
Jest także autorem oficjalnego hejnału Miasta Pelplin.
Od 1996 roku jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie.
Należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.
Posiada nagrania radiowe, płytowe (13 CD) i telewizyjne (również jako dyrygent). Płyta CD „Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie” m.in. z jego udziałem była nominowana do Nagrody Fryderyka 2006, a w 2009 roku otrzymała status złotej płyty.
Od 1988 roku jest czynnym organistą w kościołach Diecezji Gdańskiej. W tym zakresie wykształcił także kilku młodych organistów, którzy do dziś pełnią funkcję organistów w gdańskich kościołach. Obecnie jest organistą kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Morenie.
Oficjalna strona internetowa artysty: www.gedymin.org

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AntolTreść komentarza: A bocianie gniazdo w mniejscowości Gniew na czynnym kominie piekarni nie można dodać żadnego komentarza!!!!!!Źródło komentarza: Biały bocian w gminie Gniew - w Jaźwiskach zamiast w... AfryceAutor komentarza: kxTreść komentarza: Drogi to temat rzeka, ale nie wyremontowanie całego odcinka, łącznie z dawną Kwiatową 11... to małostkowość. Kasa by się znalazła. A co z dojazdem do ul. Sadowej. Wiele osób idzie na skróty przez to klepisko i błoto po deszczu...Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Otwarcie drogi w strugach deszczu. Ul. Kwiatowa w Tczewie wreszcie wyremontowana i oddanaAutor komentarza: Olga33Treść komentarza: Czas pakować torby, sezon żeglarski się zaczyna na dobre :)Źródło komentarza: Sklep żeglarski - gdzie zrobić zakupy przed sezonem? Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Zgadzam się, to ważne kwestie i należy mieć je na uwadze. W końcu nikt nie chce dodatkowo użerać się z prawnikiem! Nie o to w tym chodzi! Dlatego takich "speców" jak M. Mickiewicz, to lepiej sobie darować.Źródło komentarza: Jak znaleźć dobrego adwokata? Kluczowe aspekty współpracy prawnejAutor komentarza: Marek L.Treść komentarza: Janek, ty nigdy nie byłeś nowoczesny i bezpieczny Odpuść sobie. Te twoje stare szmaty i przefarbowane włoski mówią o tobie wszystko.Źródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029
Reklama