Malbork w obronie praw człowieka

  • 14.12.2016, 12:07
  • (BG)
Malbork w obronie praw człowieka

Podziel się:

Oceń:

W Szkole Łacińskiej odbyła się akcja: „Malbork w Obronie Praw Człowieka”. Wydarzenie zainicjowane było przez Fundację Inicjatyw Lokalnych Malbork „FILM”.

- Promocja haseł obrony praw człowieka jest powszechnie znana w wielu miastach, ale w Malborku nie było zorganizowanej akcji pod hasłem „Malbork w Obronie Praw Człowieka”. Właśnie teraz mieszkańcy naszego miasta mogą czynnie się włączyć do tej akcji – tłumaczyła Beata Rychcik prezes fundacji.

Dodatkowo podczas spotkania promowana była Kampania Białej Wstążki. Jaka jest idea tej kampanii, mówiła Beata Rychcik.

- Kampania Białej Wstążki jest kampanią skierowaną do mężczyzn. Od 25 listopada do 10 grudnia, czyli do Międzynarodowego Dnia Ochrony Praw Człowieka, odbywa się akacja stop przemocy wobec płci. Mężczyźni z 55 krajów włączają się w akcję Białej Wstążki przypinają sobie wstążkę i tym samym pokazują, że sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet. W Malborku nigdy nie było takiej akcji.

Podczas spotkania była mowa o krajach Trzeciego Świata, gdzie prawa człowieka nie są przestrzegane. Przytoczony był przykład dziewczynki, albinoski, na którą w wiosce gdzie mieszka prowadzone są polowania w celu uzyskania jej organów. Uważa się tam bowiem, że mają magiczną moc.

- W związku z tym, uczestniczyliśmy w akcji Amnesty International, czyli pisaliśmy listy w obronie praw człowieka, między innymi do prezydenta Malawi, gdzie mieszka ta dziewczynka. Nasze listy masowo wysyłane do tamtych władz spowodują, że być może powstanie taki akt prawny, który będzie chronił tę dziewczynkę i inne osoby zagrożone przemocą – wyajśnia Beata Rychcik.

Spora część wykładu poświęcona była przemocy. Przedstawiony został również eksperymentalny film pokazując,y czy jesteśmy wrażliwi i reagujemy, gdy widzimy, że komuś dzieje się krzywda.

- Przemoc wpisuje się w Konwencję Praw Człowieka. Wywiesiliśmy deklarację ONZ mówiącą o prawach człowieka. Przestrzeganie praw człowieka zaczynają się od nas. Przemoc jest przedstawiana w różnych aspektach od fizycznej po psychiczną. Podczas debaty przekonaliśmy się, że przemoc nie dotyka tylko kobiet ale wszystkich osób bez względu na status społeczny. Poruszyliśmy ważny problem społeczny jakim jest znieczulica. Zadajmy sobie pytanie czy zareagujemy, gdy za ścianą będzie się coś działo, czy nie – mówi prezes Fundacji Inicjatyw Lokalnych Malbork.

Jarosław Filipczak, przedstawiciel malborskich przedsiębiorców, przedstawił zalety posiadania Karty Różnorodności.

- Jeżeli chodzi o Kartę Różnorodności, jest to symboliczne działanie, gdzie pracodawca zobowiązuje się, że będzie przestrzegał praw człowieka, z głównym naciskiem przestrzegania praw pracownika z akcentem na niedyskryminowanie pracownika w miejscu pracy. W momencie podpisania takiej karty, pracodawca staje się jej sygnotariuszem i otrzymuje certyfikat od odpowiednich władz w Polsce. Żyjemy w czasach, kiedy bardzo trudno zarządzać różnorodnością. Edukujemy w tym zakresie pracodawców.

Ważnym aspektem przedstawionym na spotkaniu był Wolontariat w Obronie Praw Człowieka.

- Zostało powiedziane na spotkaniu, jak wygląda forma prawna wolontariatu. Fakty i mity wolontariatu. Pokazaliśmy, ze wolontariat to nie wyzysk drugiego człowieka tylko bardzo dobre działanie służące aktywizacji i zaangażowaniu społecznemu – przyznaje Beata Rychcik.

(BG)

Zdjęcia (4)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe