25-lecie pogrzebu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

  • 04.04.2017, 09:39
  • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
25-lecie pogrzebu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

Gdańscy Pocztowcy wzięci do niewoli 1 września 1939 r. po długich przesłuchaniach i torturach zostali postawieni przed sądem i skazani na śmierć. Wyrok został wykonany 5 października 1939 r. w pobliżu strzelnic gdańskiej Policji na Zaspie.

Ich masowy grób starannie ukryto. Śledztwo prowadzone w okresie powojennym pozwoliło w przybliżeniu określić miejsce egzekucji, ale poszukiwania długo nie przynosiły rezultatu. Dopiero 27 sierpnia 1991 r. koparka pracująca przy Alei Jana Pawła II odkryła ludzkie szczątki i resztki pocztowych mundurów. Ekshumację prowadziło Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, a badania antropologiczne przeprowadzili pracownicy Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Podjęto też próbę identyfikacji i zdecydowano o pogrzebie.
Uroczystości pogrzebowe trwały dwa dni, tj. 4-5 kwietnia 1992 r.  Urny ze szczątkami 38 Pocztowców wystawiono w Muzeum Poczty Polskiej, mieszczącym się w historycznym budynku Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku. Po uroczystym pożegnaniu i pośmiertnym odznaczeniu bohaterów kondukt żałobny ruszył do kościoła św. Brygidy. Tam odprawiono uroczystą mszę św. Nazajutrz odbył się uroczysty pogrzeb na cmentarzu na Zaspie.

25 lat po tamtych wydarzeniach zapraszamy uczestników tej wyjątkowej uroczystości. W Muzeum Poczty będą obecne rodziny rozstrzelanych Pocztowców, jak i ci, dzięki którym zostali oni uhonorowani u godnie pochowani. Była to wielka manifestacja patriotyzmu z udziałem najwyższych władz państwowych, kościelnych i resortowych oraz rzeszy mieszkańców Gdańska. Zapraszamy ich wszystkich, jak też i tych, którzy chcą poznać historię procesu i stracenia Pocztowców, poszukiwania ich grobu oraz okoliczności organizacji uroczystości pogrzebowych. 

Pocztowców upamiętnimy także poprzez  fragment filmu, obejrzymy zdjęcia, będziemy wspominać wraz z rodzinami Pocztowców, Polaków z Wolnego Miasta Gdańska i ich krewnych.

To wyjątkowe popołudnie w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku rozpocznie się mszą św. w kościele św. Brygidy (godz. 12.00). O godz. 13.30 złożymy kwiaty pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej, a ok. 14.00 rozpocznie się spotkanie w pomieszczeniach Muzeum. 

Przy okazji zwracamy się z apelem-prośbą. Jeżeli posiadacie Państwo zdjęcia, filmy, a może spisaliście lub spiszecie swoje wspomnienia związane za pogrzebem Pocztowców 4-5 kwietnia 1992 r.  i chcecie się nimi podzielić, prosimy o kontakt wskazany na stronie Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku:

http://www.mhmg.pl/oddzial/6/muzeum-poczty-polskiej-w-gdansku
 


PROGRAM:

5 kwietnia 2017 r.

12:00 Msza św. - kościół pw. św. Brygidy
13:30 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej
14:00 Spotkanie w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maniek
Maniek 01.09.2020, 19:45
Miałem okazję brać udział w uroczystościach pogrzebowych. Nasza kompania strzelała salwę na cmentarzu na Zaspie 5 kwietnia 1992. Cześć i Chwała Bohaterom.

Pozostałe