Czy w Malborku powstanie muzeum miasta?

  • 01.06.2017, 12:22
  • malbork1.pl
Czy w Malborku powstanie muzeum miasta? Krzysztof Hajbowicz / malbork1.pl

Podziel się:

Oceń:

MALBORK Jak stwierdził radny Edward Orzęcki, to bodajże czwarte podejście różnych grup w najnowszej historii miasta do tematu muzeum. Do tej pory, przez ostatnie lata, nie napotykały one klimatu do utworzenia w jakiejkolwiek struktury mogącej być zaczątkiem muzeum czy choćby izby regionalnej.

Po ostatniej sesji Rady Miasta doszło do spotkania grupy zwolenników optujących za powstaniem miejskiej placówki muzealnej i radnymi. Uczestniczyli w nim także burmistrz i jego współpracownicy. Po stronie społecznej znaleźli się m.in. przedstawiciele i Fundacji Mater Dei, jak i Malborskiej Rady Seniorów oraz innych środowisk pozarządowych.

 
 

Jak wyraził to Andrzej Panek, wiceprezes Fundacji Mater Dei, „wszyscy zdają sobie sprawę ze złożoności zagadnienia oraz z tego, że tylko przy współpracy ze strukturami samorządowymi, Radą Miasta, powstanie muzeum jest realnie możliwe”.

Bez współpracy i wzajemnego wsparcia będzie to, według inicjatorów, mało realne i trudne do udźwignięcia. Natomiast potrzebne jest, według Andrzeja Panka, oparcie się na instytucjach samorządowych. To niesie za sobą szereg możliwości, zarówno prawnych, jak i uczestnictwa w dużych projektach. Bez wsparcia władz miasta nie widzi on innej skutecznej drogi.

Potwierdzali ten sposób myślenia i inni dyskutanci, m.in. muzealnik Bernard Jesionowski, prezes Fundacji Mater Dei, podkreślając, że Malbork ma jedyną w swoim rodzaju szansę. Dysponuje zarówno dostępem do obszarów, jak to określił, sentymentalnych (choćby w postaci środowisk związanych z Malborkiem, nie tylko z Polski), jak i zabytkami dotyczącymi obszarów historii, po tę najnowszą. Bernard Jesionowski uważa też, że jedynie status muzeum może być adekwatny do rangi przyszłej placówki. Nie będzie jej miała choćby izba regionalna.

Wiele osób zwracało uwagę na przemijający czas i coraz większe prawdopodobieństwo utraty możliwości gromadzenia zarówno eksponatów od żyjących jeszcze posiadaczy, jak i zdobycie bezpośredniego dostępu do ich wspomnień z historii najnowszej.

Jedną z budowli, w której mogłoby ulokować się przyszłe muzeum, jest ratusz staromiejski, lecz koszty renowacji i ratowania tego jedynego w swoim rodzaju zabytku szacowane są na ok. 12 mln zł. Wielu uczestniczących w spotkaniu całkiem poważnie proponowało skorzystanie z budynku, w którym ma swoją siedzibę Wydział Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54.

malbork1.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe