Tradycja, manga i funk pop. Rusza XIX Gdański Festiwal Carillonowy

  • 01.08.2017, 08:00
  • MHMG
Tradycja, manga i funk pop. Rusza XIX Gdański Festiwal Carillonowy

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK XIX Gdański Festiwal Carillonowy odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2017 r. W trakcie trzech dni zostaną zaprezentowane różnorodne style muzyczne w wykonaniu muzyków z Polski i Holandii. Niektóre aranżacje będą wykonywane po raz pierwszy w Polsce. Koncerty są bezpłatne.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci – „Gdańsk” - jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. W tym roku wszystkie z nich zagrają nowocześnie, ale z klasyczną nutą.

 

- Muzyka grana przez dzwony kojarzy się nam głównie z utworami minionych czasów. Od niedawna łączymy ją z innymi gatunkami i nurtami współczesnej muzyki, czego każdy z nas nieodpłatnie może doświadczyć podczas tegorocznego cyklu letnich koncertów „Wodowanie Sztuk”. Taka mieszanka brzmi niezwykle ciekawie, dlatego też nie zabraknie jej w programie XIX Gdańskiego Festiwalu Carillonowego – mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny GFC.  

 

Koncerty w ramach GFC rozpoczną się 4 sierpnia 2017 r. o godz. 14:45. Wówczas z wieży kościoła św. Katarzyny będzie można usłyszeć aranżacje w wykonaniu dwójki gdańskich studentów. O 18:00, na położonym nieopodal skwerze Heweliusza, zostanie zagrana muzyka inspirowana japońskimi filmami animowanymi. Duetowi „Harmonia Dźwięku” będzie towarzyszyć carillon mobilny „Gdańsk”.  Drugiego dnia z wież Ratusza Głównego Miasta Gdańska oraz kościoła św. Katarzyny zostaną zagrane utwory na carillon i flet, a także muzyka taneczna - od epoki renesansu po znane „Skrzypek na dachu” oraz „Libertango”.  

 

Koncerty zakończą się na scenie 757. Jarmarku Dominikańskiego na Targu Węglowym mieszanką różnorodnych stylów. Projektowi Roaming Bells w wykonaniu Niderlandki Rosemarie Seuntiëns i gdańszczan z Ikenga Drummers będzie towarzyszył carillon mobilny „Gdańsk”. Niderlandka jest cenionym muzykiem, która łączy klasykę z nowoczesnym funk popem. Towarzyszyć jej będzie formacja Larrego Ugwu.

 

- Każdy kto widział dzwony carillonowe na wieży Ratusza Głównomiejskiego lub na wieży kościoła św. Katarzyny wie, że waga naszych dzwonów sięga od 7 kilogramów do nawet 3 ton. Czy wydobywające się z nich dźwięki wkomponują się w rytmy nowoczesnych, lekkich aranżacji? Przekonamy się w najbliższą niedzielę  – zachęca Monika Kaźmierczak.  

 

Organizatorem koncertów jest Miasto Gdańsk oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Współorganizuje je Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Partnerem są Międzynarodowe Targi Gdańskie - organizator Jarmarku św. Dominika.

 

Zbliżone tematycznie koncerty odbywają się w ramach Wodowania Sztuk. Pokazy Fontanny Heweliusza z muzyką carillonową odbywają się w piątki (na żywo), soboty, niedziele o godz. 21.45. Poza nimi utwory grane przez gdańskie carillony można usłyszeć przez cały rok: w piątki o 14.45 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz w soboty o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.


Program Gdańskiego Festiwalu Carillonowego:

4.08.2017, piątek

 

14.45, wieża kościoła św. Katarzyny

Koncert studencki

Justyna Barbarska, Bartosz Skop

 

18.00, Skwer im. Heweliusza

Koncert muzyki inspirowanej japońskimi filmami animowanymi

Wykonawcy:

Duet „Harmonia dźwięku”: Maria Kozłow-Ratke – skrzypce, Agata Oriana Kwahs – wiolonczela oraz Monika Kaźmierczak - carillon mobilny „Gdańsk”

 

21.00, wieża kościoła św. Katarzyny

Muzyka ze współczesną holenderską nutą

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

 

5.08.2017, sobota

 

12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta

Muzyka ze świata

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

 

16.00, wieża Ratusza Głównego Miasta

Drzewo i brąz – przez Europę

Anna Kasprzycka (Gdańsk), Katarzyna Czubek – flet

 

19.00, wieża kościoła św. Katarzyny

Tańce na dzwony

Magdalena Cynk-Mikołajewska (Toruń)

 

6.08.2017, niedziela

 

17.00, Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy

Roaming Bells

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) – carillon mobilny „Gdańsk”

 

21.00, Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy

Roaming Bells

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) – carillon mobilny „Gdańsk”

Ikenga Drummers (Gdańsk) ) – carillon mobilny „Gdańsk”

MHMG

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe