Trwają prace przy budowie drogi do miejsca, gdzie zginęła elita Polaków.

  • 19.03.2018, 14:00 (aktualizacja 19.03.2018, 14:22)
  • CC
Trwają prace przy budowie drogi do miejsca, gdzie zginęła elita Polaków. CC Prace drogowe wykonywane są przez pracowników firmy Tuga z Nowego Dworu Gdańskiego, m.in. przez operatora spychacza Jarosława Milewskiego.

Podziel się:

Oceń:

Z inicjatywy Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych Oddział w Gdańsku prowadzi budowę drogi leśnej do miejsca zbrodni Polaków, którzy zginęli z rąk niemieckich okupantów 22 marca 1940 r. w Wielki Piątek. Wykonawcą drogi jest przedsiębiorstwo „Tuga” z Nowego Dworu Gdańskiego. Droga będzie utwardzona kamieniem i tłuczniem oraz poszerzona dla wjazdu samochodów od strony ul. Morskiej w Stegnie.

Miejsce to nazywane jest Pomorskim Katyniem, ponieważ zbrodni dokonano w podobnym czasie i w identyczny sposób - strzałem w tył głowy. Wcześniej zabici zostali przez Niemców wyselekcjonowani spośród polskiej elity. Podobnie jak w Katyniu masowy grób został obsadzony brzozami. W 1947 roku udało się odnaleźć zapomniane miejsce zbrodni, w 1979 r. odkryto drugi masowy grób. Ciała ofiar niemieckiego nazizmu zostały przeniesione na Cmentarz Wojenny „Zaspa” w Gdańsku.

Podjęte w ostatnich czasach działania społeczne i władz wojewódzkich mają przywrócić pamięć o tamtych wydarzeniach oraz ułatwić dostęp dla odwiedzających to miejsce, które znajduje się w głębi lasu pomiędzy Muzeum Stutthof w Sztutowie - dawnym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym, a ulicą Morską w Stegnie prowadzącą do morza. W maju z inicjatywy kilku osób planuje się zrealizować prace budowlane wokół dołu po grobie, które podkreślą wagę tego miejsca w najnowszej historii Polski.

CC/ fot. CC


Paweł Adamowicz prezydent Miasta Gdańska, Waldemar Ossowski dyrektor Muzeum Gdańska, Piotr Tarnowski dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie zapraszają na uroczystość 78 rocznicy rozstrzelania Polaków z Gdańska w niemieckim obozie Stutthof.

Uroczystość odbędzie się w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku Pl. Obrońców Poczty Polskiej 22 marca 2018 r. o godzinie 14.30.

W programie m.in. prezentacja pamiątek po obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku, wystąpienie: Elżbieta Grot „Pamięci Polaków - Gdańszczan rozstrzelanych w egzekucji 11 stycznia i 22 marca 1940 r. w niemieckim obozie Stutthof

W tym dniu również o godzinie 18:00 w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława BM w Gdańsku – Wrzeszczu odbędzie się Msza Święta w intencji rozstrzelanych.

 


Wystawa: Odezwała się ziemia

Wystawa „Odezwała się ziemia” jest efektem prowadzonych od 2015 roku, przez Muzeum Stutthof w Sztutowie archeologicznych prac poszukiwawczych na obszarze dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, poza obecnym terenem Muzeum.

KL Stutthof był najdłużej istniejącym miejscem eksterminacji Polaków, a także przedstawicieli 28 innych narodowości, mężczyzn, kobiet oraz dzieci. W latach 1939-1941 zanotowano 4 800 Gdynian, którzy stali się ofiarami obozu Stutthof. W wyniku katorżniczej pracy, niedożywienia, chorób, pobić i postrzałów zginęło co najmniej 429 gdyńskich więźniów. Na wystawie prezentowane będą zabytki odnalezione w trakcie prac poszukiwawczych, bezpośrednio związane z funkcjonowaniem KL Stutthof, a przede wszystkim przedmioty świadczące o ludziach i zbrodniach jakich doświadczyli.

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1)
Termin: 23 marca- 30 czerwca 2018 r.

Godziny otwarcia
wtorki, środy, piątki \ 10:00–18:00
czwartki \ 12:00–20:00
soboty, niedziele, święta \ 10:00–17:00

fot. muzeumgdynia.pl

CC

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe