Hossa
Hossa
Hossa

Wkrótce budowa długo oczekiwanego odcinka drogi rowerowej.

  • 23.03.2018, 09:00
  • UM Gdynia
Wkrótce budowa długo oczekiwanego odcinka drogi rowerowej. fot. Kamil Złoch
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA W tym roku rozpocznie się budowa najbardziej oczekiwanego przez gdyńskich rowerzystów odcinka drogi rowerowej ciągnącej się wzdłuż alei Zwycięstwa.

To jeden z ostatnich brakujących fragmentów trasy rowerowej od granicy Gdyni z Sopotem do Śródmieścia, ale bardzo istotny z punktu widzenia osób codziennie korzystających z roweru. W ramach budowy powstanie kilometr wydzielonej drogi rowerowej o szerokości 2,5 m wzdłuż alei Zwycięstwa od ulicy Kościelnej do ulicy Orłowskiej.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

– Odcinek trasy rowerowej wzdłuż al. Zwycięstwa to jeden z najbardziej oczekiwanych przez gdynian fragment międzynarodowej trasy R-10. Teren został już przygotowany, trwają ostatnie poprawki projektowe, a w ciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszony przetarg na prace budowlane. Będzie to kolejny element, który z pewnością poprawi ciągłość gdyńskich tras rowerowych i komfort jazdy wszystkich rowerzystów – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Gdy zostanie ogłoszony przetarg, okaże się, kiedy i za ile powstanie nowy odcinek ścieżki.

– Trasa rowerowa wzdłuż al. Zwycięstwa stanowi kręgosłup gdyńskiej sieci dróg rowerowych. To główne i bezpośrednie połączenie między Gdynią a Gdańskiem. Nowa droga przebiegać będzie w całości po zachodniej stronie arterii, co jest kluczowe z punktu widzenia czasu przejazdu. Dzisiaj wielu rowerzystów zwyczajnie boi się jechać jezdnią razem z samochodami ze względu na bardzo duże natężenie ruchu w tym miejscu. Po zrealizowaniu inwestycji, komfort i bezpieczeństwo rowerzystów znacznie wzrośnie – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

W ramach inwestycji powstanie wydzielona droga rowerowa o długości jednego kilometra. Przebudowie poddane zostaną: zatoka autobusowa oraz chodniki, które zostaną także poszerzone. Pojawią się też elementy małej architektury (m.in. ławki, przysiadaki, kosze). Przebudowie ulegną również elementy infrastruktury technicznej, m.in.: odcinek kanalizacji deszczowej, odcinek kanalizacji sanitarnej, odcinek sieci wodociągowej, odcinek sieci elektroenergetycznej, sieć oświetlenia ulicznego, sieć trakcji trolejbusowej oraz sieć sygnalizacji świetlnej.

Powstający fragment drogi rowerowej stanowi element międzynarodowej trasy R-10. Realizacja zadania jest możliwa dzięki podpisanej w grudniu ubiegłego roku umowie na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W jej ramach Gdynia otrzymała ponad 8 mln złotych na budowę trasy R-10, czyli Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego.

Istniejące odcinki dróg rowerowych w Gdyni, którymi przebiegać będzie trasa R-10 liczą około 9,25 km. Poza projektem zostaną wybudowane, wyremontowane i wyznaczone odcinki o łącznej długości około 3,95 km. Łączna długość międzynarodowej trasy rowerowej R-10 w Gdyni wyniesie zatem około 19 km.

Projekt ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej terenów o szczególnych walorach kulturowych i przyrodniczych oraz do ochrony dziedzictwa przyrodniczego i terenów o szczególnych walorach środowiskowych.

Nowa trasa wpisze się w europejską sieć szlaków rowerowych EuroVelo. To projekt sieci piętnastu wysokiej jakości międzynarodowych tras rowerowych, zaakceptowany do realizacji w roku 1997. Całkowita długość szlaków ma wynosić ponad 70 tys. kilometrów.

Kolorem czerwonym zaznaczone zostały istniejące ścieżki rowerowe. Kolorem niebieskim odcinek od ulicy Kościelnej do ulicy Orłowskiej, który ma wkrótce zostać wybudowany. fot. gdynia.pl
UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe